Д о 71 000 иначе предотвратими смъртни случаи в Европа могат да доведат слабите нови емисионни стандарти, които Европейският съюз разработва в момента.
За България прилагането им би означавало загубата на 1470 човешки живота и 14 600 години живот през следващото десетилетие.
За това предупреждава съвместно изследване на международната организация "Грийнпийс" и Европейското бюро по околна среда, което сравнява ефекта им върху здравето със съществуващите в момента стандарти, базирани на т.нар. "най-добри налични технологии".
Предлаганите европейски стандарти засягат пределните норми при отделянето на токсични емисии от големите горивни инсталации, вкл. на централи, които горят лигнитни и черни въглища.
Те ще важат между 2020 и 2029 г.,
и ще ограничават вредните серен диоксид, азотни оксиди, живак и фини прахови частици. Всички те имат значително въздействие върху човешкото здраве и околната среда.
Новите стандарти обаче са по-слаби и неефективни от стандартите за съществуващи въглищни централи в Япония, САЩ и Китай, отбелязват от организацията и бюрото.
Смъртните случаи биха били вследствие на увеличения риск от сърдечен удар, сърдечно-съдови заболявания, рак на белите дробове, астма и други болести, с който се свързва замърсяването на въздуха.
Замърсяването от въглища може да причини стотици хиляди допълнителни случаи на сърдечносъдови или дихателни заболявания, като например хроничен бронхит и астма.
Децата са особено уязвими
При предложените емисионни ограничения, например, замърсяването с живак от въглища има по-голямо въздействие върху умственото развитие на ембрионите, новородените бебета и малките деца, в сравнение с ограниченията, които са резултат от "най-добрите налични технологии".
Отделянето на токсични емисии би довело до над 200 000 допълнителни случаи на остър бронхит при децата и сериозни случаи на пристъпи на астма.
Допълнителната тежест върху здравните услуги и загубата на над 23 млн. работни дни пък може да коства на европейските данъкоплатци над 52 млрд. евро между 2020 и 2029 г.
"България, като една от държавите с най-замърсен въздух
и висок процент заболеваемост в резултат от горенето на въглища, се нуждае от силни и задължаващи стандарти, които да изискават от въглищните централи да предприемат мерки и стъпки за подобряване на дейността им.
Въглищата причиняват непоправими щети и е крайно време България да наложи път към постепенно си излизане от тяхната зависимост", коментира Теодора Стоянова от българския офис на "Грийнпийс".
Допълнителните загубени животи и заболявания – и последвалите от това разходи – могат да бъдат избегнати, ако ЕС се придържа към мандата си да задава стандарти, които са в синхрон с това, което "най-добрите налични технологии", приложени в най-добре представящите се централи вече постигат в рамките на икономически конкурентни условия, съветват от "Грийнпийс" и Европейското бюро по околна среда
Експертна група на ЕС ще заседава от 1 до 9 юни,
за да финализира предложените стандарти. Представители на замърсяващите енергийни индустрии имат осигурени места като част от националите делегации, които ще участват в срещата, като така могат да играят важна роля в определянето на новите стандарти.
Европейската комисия и страните членки се очаква да гласуват предложените от експертната група стандарти до края на годината, преди да бъдат официално приети от ЕК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!