ЕП иска 1,5 млрд. евро за икономическо възстановяване
ЕП иска 1,5 млрд. евро за икономическо възстановяване   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Дп путатите от Европейския парламент (ЕП) искат свежи средства в размер на 1,5 млрд. евро за финансиране на Европейския план за икономическо възстановяване и 300 млн. евро за новия фонд за млечния сектор.

Като цяло депутатите възстановиха размера на предварителния проект за бюджет, предложен от комисията, чийто общ размер Съветът впоследствие намали.

Членовете на ЕП гласуваха проектобюджета на ЕС за 2010 г., приемайки към него множество изменения, които в разпечатана версия тежат общо 2,1 килограма.

Така основният доклад за изменения проект за бюджет беше одобрен с 522 гласа "за", 68 "против" и 39 "въздържали се".

Гласуването на първо четене на проектобюджета в ЕП представлява позицията на ЕП за предстоящите преговори със Съвета. Окончателният бюджет на ЕС за 2010 г. ще приет на декемврийската сесия на ЕП в Страсбург.

Подкрепа за млечния сектор

Създаването на нов млечен фонд в размер на 300 милиона евро за посрещане на кризата в сектора беше едно от основните искания на парламента по време на преговорите за Бюджет 2010.

Създаването му бе одобрено с 528 гласа "за", 68 "против" и 39 "въздържали се".

Този фонд цели да подпомогне преструктурирането на млечния сектор, като ще включва също така мерки за подкрепа на изпадналите в затруднение области, за насърчаване на продажбите и за намиране на алтернативни източници на доходи за производителите. На 17 септември 2009 г.

ЕП поиска с голямо мнозинство създаването на млечен фонд на ЕС, като бюджетната комисия предложи отпускането на 300 млн. евро за тази цел.

По-рано тази седмица Европейската комисия подкрепи идеята, като същевременно предложи финансирането за фонда да бъдат в размер на 280 млн. евро.

В бюджета за следващата година са включени и други мерки за посрещане на кризата в млечния сектор, като общият размер на финансирането е 600 млн. евро.

В отделно гласуване депутатите подкрепиха също така две други законодателни мерки за подпомагане на фермерите в контекста на кризата.

1,5 млрд. евро за плана за икономическо възстановяване

За посрещане на последствията от икономическата криза депутатите искат "свежи" 1,5 млрд. евро в плащания (1,98 млн. евро в ангажименти) - вместо тези пари да бъдат взети от други бюджетни линии, за финансиране на енергийната част от плана за икономическо възстановяване.

Двете основни части на плана за възстановяване са енергийните инфраструктурни проекти (проекти за газова и електрическа инфраструктура, за разположени в морето вятърни инсталации и за улавяне и съхранение на въглероден диоксид) и развитието на селските райони.

ЕП и Съветът вече се споразумяха за общия размер на финансирането за плана (5 млрд. евро), като средствата за 2009 г. са в размер на 2,6 млрд. евро.

Въпросът, който остава да бъде решен, е откъде да бъде осигурено финансирането за 2010 г. в размер на 2,4 млрд. евро.

Депутатите са на мнение, че част от тези средства - а именно за частта за развитие на селските райони - могат да бъдат осигурени чрез прехвърляне на средства от други бюджетни линии.

За сметка на това те смятат, че е необходимо да бъдат добавени "свежи" 1,5 млрд. евро (т.е. които не са прехвърлени от други фондове) за финансиране на енергийната част на плана.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Край на режима „бий се или бягай“: Как 20 минути навън променят химията на мозъка ни?

Край на режима „бий се или бягай“: Как 20 минути навън променят химията на мозъка ни?

Любопитно Преди 32 минути

Навикът за редовни разходки на чист въздух помага за намаляване на нивата на стрес, подобряване на настроението и възстановяване на емоционалния баланс

Шокиращо откритие: Химикалите, които носим в кръвта си, ускоряват биологичното стареене

Шокиращо откритие: Химикалите, които носим в кръвта си, ускоряват биологичното стареене

Любопитно Преди 36 минути

Епигенетичното стареене – измерване на биологичната, а не на хронологичната възраст – е било най-изразено при мъжете в изследване

Първи думи от режима на Иран след атаката на САЩ и Израел

Първи думи от режима на Иран след атаката на САЩ и Израел

Свят Преди 2 часа

Върховният орган по сигурността на Иран обеща „смазващ отговор“

Завладяващи истории и премиерни заглавия в петата седмица на „Треска за Оскари“

Завладяващи истории и премиерни заглавия в петата седмица на „Треска за Оскари“

Любопитно Преди 2 часа

Зрителите могат да спечелят и страхотни награди в играта на Facebook страницата на KINO NOVA

Емил Дечев: Взели сме мерки заради войната, няма опасност за България

Емил Дечев: Взели сме мерки заради войната, няма опасност за България

България Преди 2 часа

Министърът обяви мащабни рокади в МВР и се ангажира с предотвратяване на нов опит за касиране на изборите

Пентагонът кръсти операцията срещу Иран „Епична ярост“

Пентагонът кръсти операцията срещу Иран „Епична ярост“

Свят Преди 3 часа

Миналогодишните удари срещу ядрените съоръжения на Иран носеха кодовото име „Операция Среднощен чук“ (Operation Midnight Hammer)

<p>Министър Нейнски сформира Кризисен щаб заради ескалацията между Израел и Иран</p>

Министър Нейнски сформира Кризисен щаб заради ескалация между Израел и Иран: Пълна мобилизация на българската дипломация

България Преди 3 часа

Призоваваме българските граждани в региона да запазят спокойствие и да проявяват бдителност, да останат по домовете си и стриктно да се придържат към указанията на местните власти, както и да следят съобщенията на интернет-страниците на българските посолства и на МВнР

.

148 години свобода: Специална програма на NOVA за националния празник

Любопитно Преди 3 часа

Празнични формати и телевизионната премиера на два български филма

Има ли заплаха за България? Министър Запрянов с коментар след атаката в Иран

Има ли заплаха за България? Министър Запрянов с коментар след атаката в Иран

България Преди 3 часа

Днес на Съвета на сигурност ще бъдат обсъдени въпросите, свързани с евакуацията на българските граждани оттам, каза още военният министър

,

Керемедчиев: Израелските удари слагат край на преговорите между САЩ и Иран

България Преди 4 часа

Очаква се мащабен отговор от Техеран, който може да въвлече американската армия в конфликта

Тръмп потвърди: САЩ започнаха военна кампания срещу Иран

Тръмп потвърди: САЩ започнаха военна кампания срещу Иран

Свят Преди 4 часа

Той заяви, че „ще унищожим ракетите им и ще сринем със земята ракетната им индустрия. Тя ще бъде напълно... заличена“.

Извънредно: Премиерът Андрей Гюров свиква Съвета по сигурността заради Израел и Иран

Извънредно: Премиерът Андрей Гюров свиква Съвета по сигурността заради Израел и Иран

Свят Преди 4 часа

На заседанието ще бъде обсъдена ситуацията в Близкия изток

Божидар Божанов: Нямаме нищо общо с „Петрохан”, това е пропаганда

Божидар Божанов: Нямаме нищо общо с „Петрохан”, това е пропаганда

България Преди 4 часа

Съпредседателят на ДБ обвини КЕВР и предишното мнозинство за високите сметки за ток и вода

„Скритото“ сирене: 10 тона имитации ни мамят в хотелите и закуските

„Скритото“ сирене: 10 тона имитации ни мамят в хотелите и закуските

България Преди 5 часа

Поради ниската си себестойност тези имитации масово изместват истинското сирене, а експерти предупреждават, че разликата става все по-трудна за разпознаване дори от професионалисти