Десетте най-открояващи се евродепутати на 2010 г.
Сградата на Европейския парламент   
Източник: ЕПА/БГНЕС
2

Кои са десетте най-ярки европейски депутати за 2010 г.? На този въпрос отговаря испанският журналист Фернандо Наваро Сордо, в класация, поместена в европейското електронно издание EurosDuVillage.eu.

На 10-о място е класиран испанският евродепутат с немско име Вили Майер, известен с пороя от комюникета по най-различни поводи. През 2010 г. Майер се открои и с 53-те си изказвания в Европейския парламент и зададе в качеството си на евродепутат общо 159 въпроса.

Преди него в класацията, на 9-о място, е сестрата на убития от мафията преди 18 години италиански съдия Паоло Борселино - сицилианката Рита Борселино. В миналото тя държеше аптека в родния си град Палермо. Животът й се промени през 1992 г. след убийството на брат й, когато тя реши да влезе в политиката. Тогава Рита Борселино създаде опозиционното движение "Свобода", което надигна глас срещу организираната престъпност в Италия, разкритикува връзките на политически фигури с мафията и се обяви за защитник на свободата на словото. Миналата година кандидатурата й за евродепутат беше издигната от опозиционната италианска Демократическа партия. В ЕП Рита Борселино продължава да критикува италианските си колеги от десницата и от центъра заради тяхното сервилничене пред италианския премиер Силвио Берлускони.

На осмо място се озовава бившият белгийски премиер Ги Верхофстад, който сега е най-конструктивният критик на председателя на Европейската комисия Жозе Барозу. Белгиецът е известен като човек на компромисите и на диалога. Заради тези качества той беше фаворит през 2004 г. за приемник на Романо Проди начело на ЕК, но тогава Лондон не го подкрепи, защото беше против войната в Ирак. Днес Верхофстад е лидер на групата на Алианса на демократите и либералите за Европа, третата по важност формация в ЕП. Той се слави като динамична личност и е страстен фен на колоездачните походи из италианските области Умбрия и Тоскана. През последната година белгиецът написа няколко труда - "Съединени европейски щати", "Как да излезем от кризата" и "Как Европа може да спаси света" - които бяха широко коментирани. Той зае и категорична позиция срещу дебатите за национална идентичност и разкритикува френското отношение към ромите.

Седма в класацията на испанския журналист е 39-годишната италианка Дебора Серакиани, известна с прякорите "Жана Д'Арк на италианската левица" или "Амели Пулен на политиката". Тя беше пратена в ЕП от италианската Демократическа партия (ДП) и за момента тя активно изпълнява мисията си на евродепутат в очакване на голямо завръщане на италианската политическа сцена. За привържениците на ДП, която е в ръководна криза и от години е абонирана за изборни поражения, Дебора въплъщава надеждите за реформи на италианската левица, редом с областния управител на Пулия Ники Вендола, сочен за бъдещ лидер на ДП. Според италиански анализатори самата Дебора дори един ден може да бъде първата жена премиер на Италия.

На 6-о място е румънката Елена Бъсеску, дъщеря на румънския президент Траян Бъсеску, известна с прякора "Парис Хилтън на ЕП". Преди да влезе в Европейския парламент, тя беше изградила кариера на манекенка, като изключим все пак един стаж в Европарламента. Младата дама твърди, че е учила политически науки в университета "Джеймс Мадисън" в САЩ, но засега никъде не се говори за получена диплома от това учебно заведение, пише испанският журналист, съставил класацията. Хубавата Елена си навлече много критики за липсата на политически опит и за маневрите й преди европейските избори да се представи като независима, а не като спусната в политика с парашута на роднинските връзки. Днес Елена почти всяка седмица участва в светски телевизионни емисии и редовно е на кориците на списанията в родната си.

На 5-а позиция се нарежда бившата френска министърка на правосъдието Рашида Дати, която стана евродепутат по неволя, след като президентът Никола Саркози я включи, без да се допита до мнението й, на челно място в листите за европейските избори миналата година. Още в началото на евродепутатския си мандат Дати не скри отегчението си от новата си роля. Пред журналист на френската телевизия Ем 6 тя намекна, че възприема евродепутатската си мисия като наказание. Дати направи този коментар, като си мислеше, че думите й не се записват, но се оказа, че не е така и те бяха излъчени в ефира. 10 месеца по-късно тя беше автор на един от най-комичните лапсуси сред евродепутатите, когато вместо за "инфлация" заговори за "фелацио". Иначе Дати не се прояви през 2010 г. като активен евродепутат. Тя подписа едва три петиции в Европарламента, не изготви нито един доклад и не написа нито една декларация.

На 4-о място отново е представител на Италия - евродепутатката Личия Ронцули. Тя печели тази завидна позиция до голяма степен заради дъщеричката си Витория (името й в превод от италиански значи "победа"). Едва-що навършила 44 дни, Витория имаше честа на 20 октомври да се озове в пленарната зала на Европарламента в Страсбург. По този начин Ронцули даде красноречив пример за усилията на съвременните жени да съчетаят кариерата с майчинството. Появата на Витория именно на това заседание на ЕП не беше случайна. Евродепутатите точно тогава приеха удължаването на майчинството на 20 седмици. Личия Ронцули, която е депутат от партията на Силвио Берлускони Народ на свободата, също гласува в подкрепа на това предложение.

Личия обаче не беше първата европарламентаристка дръзнала да доведе бебето си в пленарната зала. През март 2009 г. върху документите на депутаската банка пред датската парламентаристка Хане Дал неочаквано се появи нейният малък син. Сега се очаква и някой млад татко евродепутат да повтори символичния жест на двете парламентаристки.

На трето място е поставен британският евродепутат Найджъл Фараж. Лидерът на британската Партия за независимост на Обединеното кралство, открояващ се с розовите си вратовръзки, владее до съвършенство изкуството на красноречивата риторика, особено когато трябва да даде израз на евроскептицизма си. Заради този талант той много често беше привикван от председателя на ЕП Йежи Бузек да дава обяснения за изказванията си от парламентарната трибуна. По време на тези мъмрения обаче Фараж призна, че отново не е пропуснал да скандализира началника си, като вместо обичайното кафе, което Бузек му предлагал, той винаги настоявал за джин с тоник. Сред най-известните метафори на британеца са сравнението на президента на ЕС Херман ван Ромпой с мокър парцал за под (коствало му глоба от 3000 евро), или дефинирането на лидера на европейските социалисти Мартин Шулц като "политик обхванат от носталгията по нацизма". Фараж не пропусна и да заклейми ЕС като ултранационалистическа диктатура. За зла участ обаче изказванията му понамаляха след инцидента му със самолет през май. Тогава по време на кампанията за британските парламентарни избори малкият самолет, с който той пътуваше, се заплете именно в лозунг на неговата партия. Коментатори определиха случилото се като пример как човек плаща висока цена за идеите, които отстоява.

Може би по-талантлив от Фараж в красноречивите приказки е лидерът на Зелените в ЕП Даниел Кон-Бендит, който никога не е криел стремежите си да стане председател на ЕП или да оглави европейската левица, която продължава да е в търсене на своя силен лидер. Той не пести енергия, когато трябва да защитава европейската кауза и винаги съумява да привлече вниманието на медиите. Сред по-забележителните му изказвания са призивът: "Затваряй си устата!", отправен по време на пленарно заседание към Мартин Шулц. Кон-Бендит остро критикува шантажа на ЕС спрямо Гърция, "коалицията от лицемери" около Жозе Барозу и мекото отношение на ЕС към Китай. От януари 2011 г., евродепутатът ще се изявява и като спортен коментатор по френския "Канал плюс", където ще коментира мачовете в първата футболна лига на Франция.

Начело на класацията на най-открояващите се евродепутати на 2010 г. отново е италианец - Марио Боргезио, известен като политика хулиган. Той е член на ксенофобската и евроскептична италианска партия "Северна лига", съюзник на Берлускони в правителството. Испанският журналист, съставил класацията, припомня, че в миналото Боргезио участва в хулигански прояви, като дезинфекциране на влак в Италия, в който пътували цветнокожи и хора, изгаряне на убежището на чужденец бездомник и докарването на стадо свине на терен, набелязан за строеж на джамия.

През лятото Боргезио настоя за създаването на комисия в ЕП, която да накара националните правителства да разсекретят архивите си, свързани с НЛО. Според него науката и хората ще спечелят много, когато научат тайните в тези документи. Боргезио атакува и прочутия "Клуб Билдерберг", който, според него, е сред най-опасните врагове на човечеството. Боргезио смята, че този неофициален форум за размисъл, обединяващ 130 политици, журналисти, дипломати, не е бил създаден през 1954 г. в холандски хотел, чието име носи, а далеч по-рано, през Средновековието, и е докарал чумата в Европа. Боргезио смята още, че членовете на баската сепаратистка организация ЕТА са бойци за свобода, а поставянето на бомби може да бъде оправдано в името на целите за независимост. Според автора на класацията Боргезио не е изолиран феномен, а част от една тенденция, наблюдаваща се в Европа, на отстъпление от отстояването на общите европейски ценности.

Коментари 2
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

2 коментара
 
- Келнер, какво ми сервирахте, кафе или чай? - Какво, не можете да разберете сам? - Не. - Тогава какво значение има?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Как да организираме по-добре приложенията си

Как да организираме по-добре приложенията си

Технологии Преди 15 минути

Няколко съвета за по-практична работа със смартфона

ЕС призова Грузия да не приема закона за "чуждестранните агенти"

ЕС призова Грузия да не приема закона за "чуждестранните агенти"

Свят Преди 16 минути

Той нанася вреди на страната и противоречи на европейските принципи, заяви говорител на ЕК

Защо е важно да приемаме магнезий

Защо е важно да приемаме магнезий

Любопитно Преди 1 час

Повишаването на магнезиевите нива в мозъка може да подобри когнитивните функции

<p>Обмислят&nbsp;2 май да бъде неучебен ден в цялата страна</p>

Галин Цоков: Обмисляме 2 май да бъде неучебен ден в цялата страна

България Преди 1 час

Според него има възможност издадените вече заповеди от някои кметове, които обявиха 2 май за неучебен ден, да отпаднат

Ново земетресение в Турция, този път край Измир

Ново земетресение в Турция, този път край Измир

Свят Преди 1 час

Трусът е станал в 11.02 ч. местно (и българско) време, а епицентърът му е бил недалеч от турския град Сеферихисар

БСП: България ще плати за газ с 1,2 млрд. лева повече, отколкото може да използва

БСП: България ще плати за газ с 1,2 млрд. лева повече, отколкото може да използва

България Преди 1 час

От левицата представиха доклада от дейността на Временната комисия за установяване на факти и обстоятелства около подписването на договора с турската газова компания "Боташ"

Арести в Полша заради нападение срещу съмишленик на Навални

Арести в Полша заради нападение срещу съмишленик на Навални

Свят Преди 1 час

Арестуваните заподозрени ще бъдат прехвърлени в Литва

руски газ

Енергийният регулатор на Съюза: ЕС още се нуждае от руския природен газ

Свят Преди 1 час

Руският втечнен природен газ е нужен, въпреки забраната, за да се избегне енергиен шок

ДНК проучване: Откриха неизвестна група предци на японците

ДНК проучване: Откриха неизвестна група предци на японците

Любопитно Преди 1 час

Дълго време се е смятало, че съвременните японци произхождат от две групи

Електроразпределителна мрежа

На първо четене: Парламентът отложи либерализацията на пазара на ток за 2025 година

България Преди 1 час

Реформата на електроенергийния пазар за битови потребители трябваше да започне частично от 1 юли

Служебният премиер след отказа на Митов: Нямам план Б за МВнР

Служебният премиер след отказа на Митов: Нямам план Б за МВнР

България Преди 2 часа

В петък по обед заместник-председателят на ГЕРБ обяви, че оттегля съгласието си да поеме поста в МВнР

Тръмп

Избраха 12-те съдебни заседатели за процеса срещу Доналд Тръмп

Свят Преди 2 часа

Съдът в Ню Йорк назначи 12-те съдебни заседатели по делото

Популярен инфлуенсър почина след тежка операция

Популярен инфлуенсър почина след тежка операция

Свят Преди 2 часа

Семейството на Абхрадееп разкри, че е бил в "наистина критично състояние"

<p>&quot;Напрежението в Близкия изток се покачва застрашително&quot;</p>

"Уолстрийт джърнъл": Напрежението в Близкия изток се покачва застрашително

Свят Преди 2 часа

Техеран осъществи нападението си в нощта срещу 14 април в отговор на израелския удар по иранското консулство в сирийската столица Дамаск

Iran Air

Авиокомпании пренасочват полети след атаката срещу Иран

Свят Преди 2 часа

Редица самолети бяха отклонени към алтернативни летища

.

Знаете ли кои са българите, номинирани за Нобелова награда през годините?

България Преди 3 часа

За съжаление, България все още няма своя нобелов лауреат