Чехия: Първа дама на новия президент Земан ще е дъщеря му
Новият президент на Чехия Милош Земан със съпругата си Ивона (л) и 18-годишната си дъщеря Катежина, която ще бъде първа дама   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Бш шият премиер и ветеран на левицата Милош Земан, на 68 години, спечели днес първите президентски избори, на които чехите гласуваха пряко за държавен глава. На втория тур той спечеи 54,8 на сто от гласовете.

Конкурентът му Карел Шварценберг, на 75 години, аристократ от десницата и сегашен външен министър, получи 45,2% от гласовете, според окончателните резултати.

На първия тур на 12 януари Земан спечели 24,22% от гласовете, а Шварценберг - 23,40%.

Милош Земан ще бъде третият президент на Чехия след раздялата със Словакия и обявяването на независимостта през 1993 г. и първи държавен жлава от левицата.

Първи президент, на Чехословакия и после на Чехия, бе знаменитият дисидент Вацлав Ханвел (1936-2011), идеолог на "кадифената революция" от 1989 г. и държавен глава в периода 1989-2003 г.

Вторият президент е досегашният - икономистът либерал Вацлав Клаус. И двамата бяха избирани от парламента.


Милош Земан отдавна е една от противоречивите личности в лявата част на чешката политическа сцена.

Като председател на Чешката социалдемократическа партия (ЧСДП) той промени партията си през 90-те години и я изведе до изборна победа през 1998 г.

В продължение на четири години ръководи правителство на малцинството с подкрепата на консервативната Гражданска демократическа партия. Сключи сделка с опозицията, за да остане на власт. Заради това бе обвиняван от опонентите си, че на практика е образувал голяма коалиция, която е обезсилила опозицията и е навредила на чешката политика.

Последваха поредица скандали. Провокативните му изказвания по адрес на немското малцинство, прогонено от Чехия след Втората световна война, накараха германския канцлер Герхард Шрьодер да отмени свое посещение.

Земан разпали отново тези емоции и  в сегашната си предизборна кампания.

Конфликтът със собствената му партия продължи, когато той приключи премиерския си мандат, а после - през 2003 г. - се кандидатира неуспешно за президент и накрая напусна ЧСДП.

Отдаден на европейската кауза, Милош Земан подкрепя изработването на единна външна и отбранителна политика на Европейския съюз, като същевременно призовава ЕС да се съсредоточи върху важните въпроси и да не се занимава с неща като регулирането на крушките за осветление, предаде ДПА.

Веднага след като се разбра за победата на Земан, той обви, че негова

първа дама ще бъде дъщеря му Катежина, а не съпругата му Ивона.

"Катежинка, предполагам, че макар да нямаме аристократични титли, ти неофициално ще се съгласиш да станеш моя първа дама", каза Милош Земан на 18-годишната си дъщеря, която стоеше до баща си. Тя му отговори утвърдително, след което двамата се прегърнаха и целунаха.

Съпругата на Милош Земан - Ивона - е известна с неприязънта си към многолюдни публични прояви. На първия тур Ивона не можа да дочака в избирателния щаб Милош Земан до окончателното преброяване на гласовете и се прибра у дома, за да проследи обявяването на резултатите по телевизията.

Катежина Земан подкрепяше баща си още от първите дни на предизборната кампания и навсякъде се появяваше с него, участвайки в пресконференции и срещи с избиратели.

Милош Земан посочи като своя основна задача "обединяването на разединената нация" и заяви, че иска да бъде президент на всички 10 милиона чехи, независимо за кого те са гласували на изборите.

Карел Шварценберг призна поражението си, каза, че ще запази поста си на външен министър и ще остане председател на създадената от него дясна партия "ТОП 09".
Бригадир към ВиК работници: - Вие засега копайте тук, а аз ще отида да проверя къде трябва!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Опиум и пикантният пиърсинг на Принц Албърт: Митове за Викторианската епоха

Опиум и пикантният пиърсинг на Принц Албърт: Митове за Викторианската епоха

Свят Преди 13 минути

Продължила от 1837 до 1901 г., викторианската ера обхваща периода на управлението на кралица Виктория над Обединеното кралство

Ще заработи ли парламентът днес?

Ще заработи ли парламентът днес?

България Преди 1 час

Очаква се Народното събрание да се върне към нормалния си ритъм на работа

<p>Желязков в Лондон за срещата на върха в рамките на &quot;Берлинския процес&quot;</p>

Премиерът Желязков ще участва в Срещата на върха в рамките на инициативата „Берлински процес“

Свят Преди 1 час

В рамките на пленарната сесия, лидерите ще обсъждат теми, свързани с укрепване на сигурността чрез подкрепа от НАТО

Заради вота в Пазарджик: Изслушват МВР и ДАНС в НС

Заради вота в Пазарджик: Изслушват МВР и ДАНС в НС

България Преди 1 час

Към този момент директорът на областната полиция е отстранен от длъжност

Съдът гледа делото за убийството на Пейо Пеев

Съдът гледа делото за убийството на Пейо Пеев

България Преди 1 час

Обвинени са неговата съпруга Габриела Славова и майка ѝ - бившата дипломатка Красимира Трифонова

Любовница на Ерик Шмит съди бившия CEO на Google за тормоз

Любовница на Ерик Шмит съди бившия CEO на Google за тормоз

Свят Преди 1 час

Мишел Ритър подаде взривоопасна молба за „ограничителна заповед за домашно насилие“ срещу Шмит

Земята се сдоби с втора Луна за няколко десетилетия

Земята се сдоби с втора Луна за няколко десетилетия

Любопитно Преди 1 час

Малък астероид, наречен 2025 PN7, се превръща в квазисателит на нашата планета и предлага уникална възможност за научни изследвания в космоса

Срочен договор: Eто кой е точният срок на предизвестие

Срочен договор: Eто кой е точният срок на предизвестие

България Преди 1 час

Работодателят е длъжен да плати месеца на предизвестието, дори ако напуснете веднага

Слънчево с лек дъждец: Ето какво време ни очаква в сряда

Слънчево с лек дъждец: Ето какво време ни очаква в сряда

България Преди 1 час

Максималните температури ще са между 16° и 21°, в София - 18°

OpenAI иска да завладее интернет със свой браузър

OpenAI иска да завладее интернет със свой браузър

Технологии Преди 2 часа

Atlas има вграден ChatGPT и AI функции, които да подобрят използването на Мрежата

Програмистът Иван Киров отпадна от “Игри на волята”

Програмистът Иван Киров отпадна от “Игри на волята”

Любопитно Преди 9 часа

Бодибилдърката Радостина спечели място във Войната на племената

Украйна удължи военното положение и мобилизацията

Украйна удължи военното положение и мобилизацията

Свят Преди 9 часа

Периодът на военното положение и всеобщата мобилизация в Украйна беше продължен до 3 февруари 2026 г.

ISW: Русия не приема нищо освен капитулация на Украйна

ISW: Русия не приема нищо освен капитулация на Украйна

Свят Преди 10 часа

Кремъл се опитва усилено да представи руските сили като безмилостно напредващи

Цената на златото се срина

Цената на златото се срина

Свят Преди 11 часа

Спот цената на златото в Лондон спадна с 4,1 на сто

Тръмп спря срещата с Путин: Не искам да си губим времето

Тръмп спря срещата с Путин: Не искам да си губим времето

Свят Преди 12 часа

Тръмп смята, че "и двете страни все още не са готови за преговори"