Според 28 на сто от българите корупцията е намаляла, за 42 на сто тя е запазила равнището си, а 30 процента са на мнение, че тя се е увеличила. Това сочат данните за България в обнародваната днес анкета на "Трансперънси интернешънъл" (Transparency-BG.org) за състоянието на корупцията през 2010 г.
За целия Европейски съюз тези проценти са съответно 3 (намаляла е), 24 (запазила се е), 73 (увеличила се е).
По рейтингова скала от 1 ("изобщо няма") до 5 ("крайно голяма") българите оценяват корупцията в различните институции по следния начин: политически партии (4,1), парламент (3,9), полиция (3,8), бизнес (3,7), медии (2,9), държавни служители (3,9), правосъдие (4,3), неправителствени организации (2,8), религиозни органи (2,7), военни (2,5), образователна система (3,2).
Осем процента от българските граждани признават, че са давали подкуп през последните 12 месеца; за целия Европейски съюз този процент е 5.
Според 26% от запитаните у нас действията на правителството срещу корупцията са неефективни, 48% смятат, че са ефективни, а останалите 26% не споделят нито едното, нито другото мнение.
В световен мащаб
един на всеки
четирима души в света е давал подкуп
през тази година, сочи изследването (Вж. данните).
Проучването обръща внимание на неголемите по размер подкупи и се основава на анкета сред повече от 91 хил. души в 86 страни.
През изминалите 12 месеца един на всеки четирима души е плащал подкуп на една от девет институции, сред които здравни, образователни, данъчни власти.
Най-корумпирана
в световен мащаб обаче е полицията,
като 29% от хората, на които им се е налагало да се обръщат към органите на реда, са заявили, че са платили подкуп, сочи проучването.
В световен план Субсахарска Африка е районът с най-висок процент подкупи, като над 50 на сто от запитаните са признали, че са давали пари на държавни служители през последните 12 месеца.
На второ и трето място са Близкият Изток и Северна Африка, където 36% от хората заявили, че са давали подкупи.
32% от хората в
бившите съветски републики също са
плащали рушвети, както и 23% в Южна Америка,
19% на Балканите и в Турция,
11% в Азиатско-тихоокеанския регион и 5% в ЕС и Северна Америка.
Най-много подкупи през изминалата година са давани в Афганистан, Камбоджа, Камерун, Индия, Ирак, Либерия, Нигерия, палестинските територии, Сенегал, Сиера Леоне и Уганда, където повече 50% от запитаните са признали, че са плащали на държавни служители.
Близо половината от анкетираните заявили, че са корумпирали служители, за да избегнат проблеми, а 25% - за да ускорят дадени процедури.
Хората с ниски доходи са плащали повече рушвети от заможните, сочи още изследването.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!