Й орданското правителство одобри изграждането на "първата фаза" от проект за канал, който да отклони вода от Червено море към заплашеното от пресъхване Мъртво море, и да снабдява с обезсолена морска вода кралството, предаде Франс прес.
Правителството е одобрило проекта след
години на технически, политически, икономически и геоложки проучвания,
каза премиерът на страната Абдула Енсур на пресконференция в Аман, като уточни, че проектът на стойност 980 млн. долара ще позволи да се доставят 100 млн. куб. м опреснена вода годишно на страната.
Проектът предвижда да се черпи вода от Червено море през залива Акаба и да се обезсолява в завод в съседство.
Опреснената вода ще снабдява йорданския град Акаба, а солената вода ще бъде изпомпвана към Мъртво море, обясни Енсур.
Всяка година, по официални израелски данни,
нивото на водата в Мъртво море спада с около метър
аради интензивната експлоатация на водите на река Йордан, която го захранва, но и поради наличието по бреговете й на многобройни изпарителни басейни, използвани за извличане на минерали.
Мъртво море, чиито брегове са поделени между Йордания, Израел и Палестинската автономна власт, може да пресъхне окончателно до 2050 г.
Еколозите обаче се опасяват, че попълването му с вода от Червено море може да промени радикално крехката му екосистема.
Предвиждаме да продаваме обезсолена вода на Израел
и да купуваме от него вода от Тибериадското езеро, добави Енсур, като посочи, че Йордания има нужда от вода за северната част на територията си, разположена недалеч от езерото, а Израел се нуждае от вода за южната си част, близо до залива Акаба.
"Един кубически метър опреснена морска вода ще струва един динар (1,4 долара) на Израел, а един куб. м от водата от Тибериадското езеро ще ни струва по-малко, една трета от динара, по причини, свързани с транспорта. Това е добра сделка", заключи премиерът.
Йордания първоначално бе сключила споразумение с палестинците и израелците за съвместно изграждане на канал, струващ 11 млрд. долара.
"Високата цена на този проект накара правителството да предложи идеите, които формулирахме днес като "първа фаза", заяви министърът на водите Хазем Насер, като добави, че новият проект на Йордания няма нужда от споразумение с Израел.
Министърът подчерта, че страната, 92% от чиято територия е пустиня, ще се нуждае от 1,6 млрд. куб. м вода към 2015 г. за населението си от 6,8 млн. души, което нараства с 3,5% всяка година, а присъствието на 500 000 сирийски бежанци, пристигнали напоследък, усложнява проблемите с водоснабдяването.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!