Израел отрича да е отровил Арафат
Палестинци носят плакат с портрета на Ясер Арафат по време на протест   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Бивш израелски представител днес отрече твърденията, че Израел е отровил палестинския лидер Ясер Арафат, предаде Асошиейтед прес.

Новината идва ден след като във Франция беше поставено началото на съдебно разследване за евентуалното убийство на Арафат, след като швейцарска лаборатория обяви, че е открила следи от полоний по вещи  и дрехи на палестинския лидер.

Арафат почина във френска клиника през 2004 г. През юли бе ексхумирано тялото на покойния палестински лидер, след като се появиха предположения, че той вероятно е бил отровен през 2004 г. с радиоактивния елемент полоний-210.

Дов Вайсглас, началник на канцеларията на тогавашния израелски премиер Ариел Шарон и ключов играч в разговорите около влошеното здравословно състояние на Арафат, заяви днес, че Израел не е имал причина да навреди физически на палестинския лидер. През последните две години от живота на Арафат Израел го изолира в централата му в град Рамала на Западния бряг, обвинявайки го, че насърчава палестинската интифада.

"Израел няма нищо общо с това. Ние не навредихме физически на Арафат, когато той беше в разцвета на силите си, та какъв интерес ще имаме от подобно действие, когато той беше политически отстранен", заяви Вайсглас.

Той обаче нарече Арафат един от най-големите врагове на Израел.

Вайсглас си спомни, че той и други израелски представители са вечеряли в Брюксел с тогавашния дипломат номер едно на ЕС Хавиер Солана, когато към полунощ звъннал телефонът му. От другата страна на линията бил тогавашния палестински премиер Ахмед Корая, който  казал, че Арафат се нуждае от специални медицински грижи в болница в Рамала.

Въпросът бил дали Израел ще му позволи да напусне убежището си. Вайсглас позвънил веднага на Шарон у дома му и той незабавно дал зелена светлина за прехвърлянето на Арафат в болницата.

На следващия ден европейски дипломат позвънил на Вайсглас, за да му каже, че според палестинските лекари Арафат бил много болен и се нуждаел от по-добро лечение в Европа. Шарон се допитал тогава до представители на разузнаването, които били убедени, че Арафат има усложнения от грип, но палестински информатор, близък до лекарите на Арафат, казал, че палестинският лидер щял да живее само няколко дни.

Тогава Шарон позволил Арафат да бъде пратен за лечение във Франция, така че Израел да не бъде обвинен, че носи отговорност за влошаването на здравето му, разказа Вайсглас.

След кончината на Арафат на 11 ноември 2004 г. на 75-годишна възраст френски лекари казаха, че той е имал възпаление, жълтеница и заболяване на кръвта, известно като  дисеминирана интраваскуларна коагулация или разсеяно вътрешносъдово съсирване. Но лекарите не можаха да заключат напълно какво е довело до това състояние, което обикновено се причинява от много неща, като например инфекция, колит или болест на черния дроб.

Така се зародиха спекулации за смъртта на Арафат. Заговори се за отравяне и зараза със СПИН. Мнозина в арабския свят смятат, че той е бил убит от Израел.

Раанан Гисин, довереник на Шарон, казва, че идеята е била не убийството на Арафат, а само смяна на палестинското ръководство и че Шарон винаги е отхвърлял варианта за убийството на палестинския лидер, за който са му споменавали неколкократно израелски представители.

Същевременно палестинският президент Махмуд Абас днес приветства началото на разследването за убийство във връзка с кончината на Арафат, посочва Франс прес.  

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Японските ракети уплашиха Източна Азия

Японските ракети уплашиха Източна Азия

Свят Преди 7 часа

Токио засилва трупането на военен потенциал

Затвориха плаж "Изток" в Свети Влас заради фекални води

Затвориха плаж "Изток" в Свети Влас заради фекални води

България Преди 9 часа

Ще съставят акт за нерегламентирано заустване на непречистени отпадъчни води в Черно море

Пожарът от взривения склад с боеприпаси пламна отново

Пожарът от взривения склад с боеприпаси пламна отново

България Преди 11 часа

Предстои обезвреждане на установени опасни взривни вещества в района

Отстраниха 27-килограмов тумор от жена в София

Отстраниха 27-килограмов тумор от жена в София

България Преди 11 часа

Пациентката първоначално не потърсила медицинска помощ заради страх от оперативна интервенция

Историческо - Ливан премахна смъртното наказание

Историческо - Ливан премахна смъртното наказание

Свят Преди 12 часа

Така Ливан става първата държава с основно арабско население без екзекуции

Новият механизъм за минималната заплата трябва да съчетае покупателната способност и издръжката на живот с движението на възнагражденията и производителността на труда.

Как ще се определя минималната заплата от 2027 г.

Парите ни Преди 13 часа

Правителството, синдикатите и работодателите се разбраха за критериите, но преговорите за новия механизъм продължават

Българка даде шанс за живот на трима в Германия

Българка даде шанс за живот на трима в Германия

България Преди 13 часа

От Министерството на здравеопазването и ИАМН изразяват своята най-дълбока признателност и поклон пред близките на починалата жена

Задържаха варненец за блудство с момче в Своге

Задържаха варненец за блудство с момче в Своге

България Преди 13 часа

Той е използвал заплахи, за да принуди жертвата

В Унгария избраха нов президент

В Унгария избраха нов президент

Свят Преди 13 часа

73-годишният юрист Андраш Бака беше избран с тайно гласуване със 140 гласа „за“

Над 179 000 души работят по трудов договор на 4 часа дневно, показват данните на НАП, поискани след споровете около новото изчисляване на трудовия стаж.

Колко хора ще засегне новото правило за трудовия стаж при работа на 4 часа

Парите ни Преди 13 часа

Промяната вече е оспорена пред Конституционния съд

Младежи от групата, винена за убийството на Георги Кузев, пребили чужденци и се снимали

Младежи от групата, винена за убийството на Георги Кузев, пребили чужденци и се снимали

България Преди 14 часа

Престъплението е разкрито при разследването на убийството на Младежкия хълм

<p>АЕЦ &quot;Козлодуй&quot; с превантивни мерки заради Дунав, блоковете работят по график</p>

АЕЦ "Козлодуй" с превантивни мерки заради нивото на река Дунав, блоковете работят по график

България Преди 14 часа

Екипите следят денонощно нивото на реката и почистват съоръженията за охлаждащата вода

Жена е тежко ранена, повлече я струя от самолет

Жена е тежко ранена, повлече я струя от самолет

Свят Преди 14 часа

52-годишната жена е получила тежка черепно-мозъчна травма

Голямата компания отблизо – първите впечатления на стажантите във Vivacom

Голямата компания отблизо – първите впечатления на стажантите във Vivacom

Любопитно Преди 14 часа

Реални проекти, подкрепящи екипи и свободата да учиш превръщат първите седмици в професионално приключение

Удариха кораб край Йемен, има жертви

Удариха кораб край Йемен, има жертви

Свят Преди 14 часа

Това съобщи британската Служба за морски търговски операции