Израел: Най-крехката коалиция досега
Нафтали Бенет и Бенямин Нетаняху   
Източник: ЕПА/БГНЕС

И зраелският премиер Бенямин Нетаняху, който спечели последните парламентарни избори в Израел, договори снощи крехка коалиция за съставяне на следващото правителство на страната.

Консервативната му партия "Ликуд" постигна снощи споразумение с дясната религиозна партия "Еврейски дом" на Нафтали Бенет, който бе министър на икономиката в досегашното правителство.

Това стана броени минути преди изтичането на крайния срок в полунощ, предадоха световните агенции.

В противен случай президентът Рувен Ривлин трябваше да възложи задачата за формиране на новия кабинет на друг политик, вероятно на лидера на Партията на труда Ицхак Херцог.

Нафтали Бенет използва силните позиции в преговорите, които му осигури изненадващото решение на външния министър Авигдор Либерман, обявено този понеделник - да премине със своята дясна партия "Израел Бейтену" в опозиция.

Лидерът на "Еврейски дом" успя да наложи депутатката

от своята партия Айелет Шакед за нов министър на правосъдието. Нетаняху се съгласи, но при условие че нейните правомощия бъдат орязани.

В крайна сметка израелският премиер склони да лиши правосъдния министър само от едно ключово правомощие - контрола над комисията, който назначава съдиите.

По-рано израелският премиер вече си осигури подкрепата на две ултраортодоксални формации - "Шас" и "Обединен юдаизъм на Тората", и на центристката "Кулану". Заедно четирите партии имаха 53 депутати в 120-членния Кнесет.

С осмината народни представители на "Еврейски дом" оформящата се коалиция вече има в еднокамарния парламент абсолютно мнозинство, макар и само от един мандат, или общо 61 места.

Източник: ЕПА/БГНЕС

"Аз казах, че 61 е добре... Предлагам да започнем работа", каза Нетаняху в съвместно изявление с Бенет. Лидерът на "Еврейски дом" обеща новото правителство да бъде на всички израелци.

Основният опозиционен лидер Ицхак Херцог разкритикува

договореното споразумение. Новата коалиция ще е крехка, слаба и с кратък живот, предупреди лидерът на лявоцентристката Партия на труда и прогнозира, че това правителство "на националния провал... скоро ще бъде заменено от алтернатива на надежда и отговорност".

Израел традиционно е управляван от включващи няколко партии коалиции. Сегашната обаче ще е най-крехката досега, с мнозинство от само един глас.

Това вероятно ще създаде проблеми при прокарването на вътрешнополитическата програма на новата коалиция. Според наблюдателите Нетаняху ще е зависим от потенциални искания на своите партньори, тъй като всеки един от тях ще може да остави правителството без парламентарно мнозинство.

Новата коалиция освен това включва партии, които подкрепят еврейските селища в окупираните палестински територии и са против мирните преговори. Това вероятно ще навлече критики от чужбина и може да засили международната изолация на Израел.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
100% ръст на кражбите: Организирани банди изпращат деца да крадат масово от моловете

100% ръст на кражбите: Организирани банди изпращат деца да крадат масово от моловете

България Преди 6 минути

"Вторичният пазар за продажбата на крадени стоки е много силен", заяви изпълнителният директор на АТНС Галин Попов

Русия удари детска градина и училище в Николаевска област, жена почина от раните си в Херсон

Русия удари детска градина и училище в Николаевска област, жена почина от раните си в Херсон

Свят Преди 6 минути

Очакив и Халицинове са били атакувани 8 пъти с дронове

"Всичко е истина": Убиецът на Шиндзо Абе призна вината си

"Всичко е истина": Убиецът на Шиндзо Абе призна вината си

Свят Преди 46 минути

Мъжът, обвинен в убийството на бившия японски премиер Шиндзо Абе през 2022 г., се призна за виновен

"Бях на колене, молейки се": Най-опустошителните урагани в историята

"Бях на колене, молейки се": Най-опустошителните урагани в историята

Свят Преди 58 минути

Премиерът на Ямайка съобщи на пресконференция как се подготвя страната му за удара на урагана "Мелиса"

<p>Имен ден днес празнуват...</p>

"Тя била измъчвана и убита заради вярата си"

Любопитно Преди 1 час

На 28 октомври почитаме паметта на светци от различни епохи, вижте кой има имен ден

Президентът Румен Радев ще участва в международен форум в Рияд

Президентът Румен Радев ще участва в международен форум в Рияд

Свят Преди 1 час

Държавният глава ще проведе двустранни срещи на високо и най-високо политическо ниво

Льокорню печели време, но с каква цел?

Льокорню печели време, но с каква цел?

Свят Преди 1 час

Френският премиер се отказа от своите правомощия с цената на безкрайни усложнения, макар че в арсенала си има още едно конституционно оръжие

Ердоган и Стармър подписаха договора за изтребителите Eurofighter Typhoon

Ердоган и Стармър подписаха договора за изтребителите Eurofighter Typhoon

Свят Преди 1 час

Сделката е на стойност 8 милиарда британски лири (9,2 милиарда евро)

ЕС затяга хватката: Ако не конфискувате руските активи, отворете собствените си портфейли

ЕС затяга хватката: Ако не конфискувате руските активи, отворете собствените си портфейли

Свят Преди 1 час

Идеята за съвместно европейско заемане на средства се отхвърля от повечето правителства в блока

Съдът решава да остави ли в ареста д-р Станимир Хасърджиев

Съдът решава да остави ли в ареста д-р Станимир Хасърджиев

България Преди 1 час

Той е задържан по обвинение в принуда, за която е използвано огнестрелно оръжие

<p>На извънредно заседание: Депутатите обсъждат заплатите в здравеопазването</p>

На извънредно заседание: Депутатите обсъждат увеличението на заплатите в здравеопазването

България Преди 2 часа

Темата предизвика напрежение между управляващите и опозицията през изминалата седмица

<p>&quot;Основната цел на Русия е Покровск&quot;</p>

Зеленски: Основната цел на Русия е Покровск

Свят Преди 2 часа

Украинският президент предупреди, че Киев планира да разшири ударите си с дронове и ракети в още руски области

Grokipedia на Мъск ще бори "зависимата" Wikipedia

Grokipedia на Мъск ще бори "зависимата" Wikipedia

Технологии Преди 2 часа

Новата онлайн енциклопедия ще е изцяло отворена за достъп

<p>Историята на първата котка, изстреляна в Космоса</p>

Фелисет: Историята на първата котка, изстреляна в Космоса

Любопитно Преди 2 часа

В снимки и спомени - как едно улично коте от Париж стана част от космическата надпревара