Турски министър: Осуетихме опит за държавен преврат
Поддръжници на Фетхуллах Гюлен в Истанбул   
Източник: ЕПА/БГНЕС

В резултат на задържането на няколко привърженици на антиправителственото движение „Хизмет“ в Турция са били предотвратени опити за държавен преврат, заявил турският министър на вътрешните работи Ефкан Ала. 

Подривни действия са се водили в продължение на последните 10 години, но ние успяхме да осуетим всички тези планове и намерения,

е посочил Ала, цитиран от турската информационна агенция ДХА. 

Вчера турската полиция предприе в Истанбул и много други градове операция за задържане на десетки привърженици на антиправителственото движение „Хизмет“ на живеещия в САЩ ислямски проповедник Фетхуллах Гюлен. 

Турските власти обвиняват движението в подготовка на заговор за сваляне на правителството, в създаване на „паралелни структури“ в полицията и съдебната система, в организиране на нелегални подслушвания на ръководни представители на страната. 

Сред задържаните при вчерашната операция са

главният редактор на близкия до общността на Гюлен в. „Заман“ Екрем Думанлъ,

генералният директор на телевизионния канал „Саманйолу“ Хидайет Караджа, сценаристи, режисьори и продуценти от телевизията, бившият началник на отдела за обществен ред на истанбулската полиция Ертан Еркчъктъ, бившият началник на отдела за борба с организираната престъпност на истанбулската полиция Мутлу Екзикоглу и други бивши отговорни полицейски представители. 

Под заглавие „Черен ден за демокрацията“ в.“Заман“ съобщава за предприетата полицейска операция. При нея бяха задържани 27 души от общо 31, за които е издадена прокурорска заповед за задържане. 

Вестниците цитират официално съобщение на истанбулския главен прокурор Хади Салихоглу, в което се посочва, че за въпросните 31 лица е издадена заповед за задържане като заподозрени за създаване, ръководство и членство във въоръжена терористична организация и за фалшификации и клевета. 

Вестник „Заман“ и в. „Радикал“ посочват, че като мотив за задържанията е сочена полицейска операция от 2010 г., предприета срещу ислямистка групировка „Тахшийе“, която се разграничава от общността на Гюлен. 

Според твърдения в резултат на заговор на полицаи и журналисти, въпросната групировка с лидер Мехмет Доган била представена като свързана с насилие и 122 нейни членове били арестувани по обвинение в принадлежност към терористичната мрежа „Ал Кайда“. 

Вестниците отбелязват, че при полицейска операция през 2010 г. в къща, използвана от групировката, били намерени гранати и оръжие. Според твърдения върху някои от гранатите били открити три пръстови отпечатъка на полицаи, което създало подозрения за заговор и тези подозрения довели до вчерашната полицейска операция. 

Вестник „Заман“ отбелязва, че полицейската акция вчера е била предприета два дни след като потребител на „Туитър“ с име Фуат Авни, известен с надеждните си предсказания за подобни акции,

предупреди, че предстои полицейска операция, при която се очаква да бъдат задържани общо 400 души,

от които 150 журналисти от критични към президента Реджеп Тайип Ердоган и турското правителство вестници. 

Вестникът излиза днес със статия под заглавие „Няма да замълчим, театърът от 14 декември“, в която се изтъква, че с вчерашната полицейска операция, почиваща не на правото, а на произвола, властта си поставя три цели – да попречи да се повдига темата за корупцията по повод на годишнината от предприетото на 17 декември миналата година разследавне за корупция, засегнало лица, близки до правителството на Партията на справедливостта и развитието, да скрие от обществеността съдържанието на преговорите с Кюрдската работническа партия (ПКК) и нейния лидер Абдуллах Йоджалан и да накара свободния печат да замлъкне. 

В материала се отбелязва, че

 в страна, в която печатът попада под заповедите на правителството, не е възможно да се говори за демокрация и свобода. 

Екипът на редакцията заявява, че журналистите от вестника, както и досега, ще продължат смело да отстояват позицията си в подкрепа на демокрацията, свободата и мира. 

Вестник „Хюриет“ посочва, че Европейската комисия е реагирала остро на предприетата вчера операция срещу медии в страната. Вестникът цитира писмено изявление на Комисията, в което се казва, че задържането на представители на медиите е в разрез със свободата на медиите, която е един от основните принципи на демокрацията. 

Комисията припомня, че зачитането на върховенството на закона и на основните права е едно от главните условия за членство в ЕС.

Мъж към жена си: – Колко време ти трябва да се приготвиш? – Само пет минути! – Това е добре. – ...След като сиизм ия…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Край на статичния гейминг

Край на статичния гейминг

Технологии Преди 1 минута

Rexona и П.Е.Ш.О. превъртат играта

Франция е на прага на политическа криза

Франция е на прага на политическа криза

Свят Преди 35 минути

Байру разтърси вчера политическия елит в страната с неочаквания си ход да поиска вот на доверие

Обявиха извънредно положение заради рекордна детска смъртност в Мисисипи

Обявиха извънредно положение заради рекордна детска смъртност в Мисисипи

Свят Преди 50 минути

От 2014 г. досега в щата са починали 3527 бебета, преди да навършат една година

Водна война се задава между най-големите ядрени сили в Азия

Водна война се задава между най-големите ядрени сили в Азия

Свят Преди 54 минути

Проектът рискува да намали водоснабдяването през сухия сезон с до 85%

Проучване: Смесването на кафе и антибиотици може да е лоша идея

Проучване: Смесването на кафе и антибиотици може да е лоша идея

Любопитно Преди 1 час

Една дневна чаша кафе може да намали ефектите на някои антибиотични лечения

Кой е Хамнет Шекспир? Загубеният син на Уилям Шекспир, който вдъхнови „Хамлет“

Кой е Хамнет Шекспир? Загубеният син на Уилям Шекспир, който вдъхнови „Хамлет“

Любопитно Преди 1 час

През 1596 г. Шекспир губи единствения си син. Хамнет Шекспир е бил само на 11 години, когато умира

e

Живот с дълъг COVID, сравним с Паркинсон и инсулт

Любопитно Преди 1 час

Когато повечето хора мислят за COVID сега, те си представят краткотрайно заболяване като настинка

Богатство на Карлос Алкарас е разкрито – и защо звездата все още живее с родителите си

Богатство на Карлос Алкарас е разкрито – и защо звездата все още живее с родителите си

Любопитно Преди 2 часа

22-годишният тенисист разполага с колосално богатство от 48 милиона долара

Две деца избягаха от детска градина в Сапарева баня

Две деца избягаха от детска градина в Сапарева баня

България Преди 2 часа

Открити са в магазин невредими и в добро състояние

Изпращат в Плевен екипи на ВиК от цялата страна

Изпращат в Плевен екипи на ВиК от цялата страна

България Преди 2 часа

Те ще трябва да установят всички течове и кражби на вода, съобщи регионалният министър Иван Иванов

<p>Скръб и бюрокрация: Семейство не може да погребе близка, убита в Украйна</p>

Агония за семейството на хуманитарен работник, убит при руски удар с дрон

Свят Преди 2 часа

Има "достатъчно доказателства", за да се потвърди смъртта на Льюис Марфи

Мъжете с тези професии са по-склонни да изневерят

Мъжете с тези професии са по-склонни да изневерят

Любопитно Преди 2 часа

Професионалният статус и заетостта могат да бъдат фактори, които определят склонността на мъжете към изневяра, показва проучване на Института за семейни изследвания

Снимката е илюстративна

Мистерия в света на красотата: Канадка от Дубай стана „Мис Палестина“ и ще се състезава на „Мис Вселена“

Любопитно Преди 2 часа

За първи път в историята Палестина ще има своя представителка на „Мис Вселена“ през ноември

Мащабни протести в Израел с искане за незабавно прекратяване на войната в Газа

Мащабни протести в Израел с искане за незабавно прекратяване на войната в Газа

Свят Преди 2 часа

В цялата страна имаше демонстрации и блокади на пътища

Национална гвардия на САЩ - кога и защо Тръмп я мобилизира?

Национална гвардия на САЩ - кога и защо Тръмп я мобилизира?

Свят Преди 2 часа

Националната гвардия на САЩ е резервна военна сила, която се активира както за федерални мисии, така и при извънредни ситуации