Сърбите в Хърватия си искат кирилицата
Белезите от войната имат отпечатък и в изкуството в Хърватия   
Източник: БГНЕС
0

Кокетните наскоро ремонтирани къщи във Вуковар свидетелстват за решителността на Хърватия да заличи белезите на дунавския град от обстрела на сърбите по време на войната за независимост през 1991 г.

Плановете за въвеждане на кирилицата на сърбите във Вуковар обаче има опасност да внесат нотка на раздразнение при усилията на правителството за възобновяване на доверието между сърби и хървати в момента, в който Хърватия се подготвя да се присъедини към ЕС на 1 юли.

Сърбите получиха правото да използват във Вуковар езика си и писмеността си според конституцията, след като преброяване нанаселението през декември 2011 г. показа, че те са повече от една трета от населението в общината за първи път от 1991 г.

Докато въвеждането на кирилица не бе посрещнато със съпротива в редица райони с преобладаващо сръбско малцинство, Вуковар, който е символ на войната, изстрадана от хърватите, пое различен курс.

През февруари хиляди хървати, водени от ветерани от войната маршируваха през града, протестирайки срещу наличието на кирилица, подклаждайки негативни чувства сред местните сърби.

Не се чувстваш комфортно в тази атмосфера, когато 20 хиляди души протестират срещу нещо, което искаш, каза Сърджан Милакович, местен сръбски лидер и градски съветник.

За сърбите във Вуковар въвеждането на кирилица е въпрос, свързан с равните права, индикатор за това как Хърватия се отнася към сръбската общност в страната, добави Милакович.

Сърбите и хърватите, които са славяни и говорят подобни езици, се обединиха в състава на Югославия през 1918 г., но оттогава имат бурна история на конфликти и разногласия, най-вече за равноправие и влияние в региона.

Когато Хърватия обяви независимост през 1991 г., местните сърби въстанаха и обявиха, че искат да останат в Югославия. Вуковар бе обсаден три месеца преди да бъде превзет през ноември 1991 г. от югославската армия, която го направи част от самопровъзгласилата се Република Сръбска Крайна и прогони останалите хървати.

Хърватските правителствени войски завладяха отново региона през 1995 г., прогонвайки хиляди сърби. Две години по-късно, когато последните останали райони под сръбска власт около Вуковар отново преминаха под хърватски контрол, повечето от останалите местни сърби този път не напуснаха района (останаха като малцинство).

Войната, при която бяха отнети десетки хиляди човешки животи, превърнаха сърбите в престъпници в очите на много хървати - чувство, което е поизчезнало във времето, но не е напълно изтрито.

Като доказателство за това хърватите, протестиращи във Вуковар, казват, че сърбите нямат никакви морални основания да искат каквото и да било.

Всеки знае какво се случи тук през 1991 г. Сърбите прогониха 25 хиляди и убиха пет хиляди несръбски граждани, каза Томислав Йосич, ветеран от войната, който ръководи движението "Защита на хърватски Вуковар".

Хърватите разглеждат това (въпроса, свързан с писмеността) като нова агресия, нападение, като награда за нападателя, каза Йосич и добави, че протестите ще продължат.

При преброяването на населението през 2011 г. стана ясно, че сърбите в Хърватия са около 4%, по-малко от 12-те процента по времето на бивша Югославия, с което сърбите са най-голямото малцинство в страната, наброяващо 200 хиляди души.

Сръбски артисти, политици и спортисти от дълго време са интегрирани, като например ученият Никола Тесла, етнически сърбин, роден в Хърватия, който днес е приет добре и в Сърбия, и в Хърватия.

В столицата Загреб, която бе пощадена от разрушения през войната, има няколко сръбски ресторанта и едно среднообразователно училище.

Подробни информации от коледните празненства на православната църква сега редовно фигурират в националните медии - нещо немислимо преди десетилетие, когато страната с 90% население от римокатолици (религията на хърватите), игнорираше православната вяра на сърбите.

Проблемите обаче остават. Хърватските и сръбските деца все още ходят в различни училища, техните братя и бащи играят в различни футболни клубове и посещават различни кафенета.

Смесените бракове са рядкост. Дали сърбите са граждани втора ръка в Хърватия? Не навсякъде, не толкова отявлено, но да - те са такива, каза Чедомир Вишнич, председател на културна общност, която има за цел да запази идентичността на хърватските сърби.

Дорис, 49-годишна преводачка от Загреб, чието име може да бъде и хърватско, и сръбско, пази в тайна сръбския си произход дори от приятелите си, което потвърждава думите на сръбските лидери, че сърбите в Хърватия често много се страхуват да обявят етническия си произход.

Винаги съм опитвала да избягвам разговорите с колеги и приятели по въпроса. Няколко пъти съм била обиждана, когато е бил разкриван сръбският ми произход. Затова винаги съм търсила работа в международни организации, каза тя.

В по-голямата част на бивша Крайна - в планинската част на Централна Хърватия, само възрастни сърби живеят в отдалечени села в пустеещи земи, в които няма хора или някаква индустрия.

Върховният комисариат на ООН за бежанците посочи, че около 250 хиляди сърби са напуснали Хърватия по време на войната. Под западно влияние след това Хърватия обяви обща амнистия за сръбските войници и около 133 хиляди се върнаха по домовете си.

Работата обаче както за сърби, така и за хървати е недостатъчна и животът е по-труден, отколкото преди войната, когато в градовете имаше някаква индустрия. Сърбите, които са се върнали, живеят със социални помощи или пенсии от 100 евро месечно.

Все още не е възстановено електричеството в около 30 села, каза Марио Павлович, служител от Върховният комисариат за бежанците в Хърватия.

В Бободол, точно пред някогашното бунтовническо укрепление в Книн (Централна Хърватия) краткото пътуване по неасфалтираните пътища разкрива редица изоставени опожарени къщи.Само осем възрастни сърби живеят там. Те нямат проблеми с хърватите в съседното село, които са също толкова бедни.

Няма никакъв лекар, нито линейка, нито работа. Как може тук да дойде да живее млад човек?, каза 83-годишният Никола Янкович, който има две деца в Загреб и две в Сърбия.

ЕС не е склонен да се занимава с етническите проблеми, с които се сблъсква през последното десетилетие, откакто Унгария и Румъния се присъединиха към организацията. Този месец десетки хиляди етнически унгарци демонстрираха в Румъния с искания за по-голяма автономия, което предизвика напрежение между двете страни членки на ЕС.

Представители на ЕС казват, че следят спора във Вуковар с интерес, но не са много обезпокоени от случващото се. Това е по-скоро емоционален въпрос, отколкото реален проблем и ще отмине във времето, каза дипломат от Загреб.

Правителството в Загреб твърди, че кирилицата ще бъде въведена, но най-вероятно след местните избори през май. В други части на Хърватия от дълго време е разрешена употребата на родните езици за италианското и унгарското малцинство.

Ние сърбите трябваше да свикнем с нашия нов статут. Никога не сме били малцинство тук, каза сръбският лидер Милакович. Ние сме търпеливи, но няма да се откажем. Това зависи от закона и той трябва да бъде прилаган или променен, допълни той.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Магдалена и Микяй отпаднаха от “Игри на волята”

Магдалена и Микяй отпаднаха от “Игри на волята”

Любопитно Преди 3 часа

Добрин спечели битката за имунитет и се класира на полуфиналите

Какво се промени в Сирия след падането на режима на Асад

Какво се промени в Сирия след падането на режима на Асад

Свят Преди 4 часа

Предприятията отново отвориха врати и много хора се връщат на работа след драматичния срив на правителството в Сирия

<p>Лидерът на австрийската крайна десница загуби депутатския си имунитет (СНИМКА)</p>

Политически хаос: Лидерът на австрийската крайна десница загуби депутатския си имунитет

Свят Преди 5 часа

Той може да бъде разследван по подозрения в лъжесвидетелстване

Срив на Facebook и Instagram

Срив на Facebook и Instagram

България Преди 6 часа

Най-честото съобщение, което потребителите виждат, е: "Съжаляваме, нещо се обърка"

<p>&quot;Жалко, че Зеленски категорично отказа и изключи това&quot;</p>

Орбан: Киев отказа прекратяване на огъня и размяна на затворници с Русия

Свят Преди 6 часа

"Направихме всичко по силите си", написа Орбан в социалната мрежа "Екс"

<p>&quot;Правосъдие за всеки&quot; с нов протест пред Съдебната палата (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

"Правосъдие за всеки" с нов протест пред Съдебната палата

България Преди 6 часа

Според протестиращите се случват безобразия в съдебната система

<p>Повод за гордост! Карлос Насар завоюва историческа световна титла с два рекорда (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Повод за гордост! Карлос Насар завоюва историческа световна титла с два рекорда

България Преди 7 часа

Талантът от Червен бряг вече си осигури златото в изхвърлянето със световен рекорд от 183 кг.

<p>Президентът обясни защо не е поканил &quot;ДПС - Ново начало&quot; на консултации (ВИДЕО)</p>

Президентът обясни защо не е поканил "ДПС - Ново начало" на консултации

България Преди 7 часа

Той обясни, че в действията си се ръководи стриктно от Конституцията

Олаф Шолц внесе в парламента искане за вот на доверие

Олаф Шолц внесе в парламента искане за вот на доверие

Свят Преди 7 часа

Очаква се Шолц да загуби вота, насрочен за 16 декември

ЕС постигна съгласие по нов санкционен пакет срещу Русия

ЕС постигна съгласие по нов санкционен пакет срещу Русия

Свят Преди 7 часа

"Пакетът добавя повече лица и организации към вече съществуващия списък със санкции"

Ивелин Михайлов от "Величие": Оттеглям се от "Исторически парк"

Ивелин Михайлов от "Величие": Оттеглям се от "Исторически парк"

България Преди 8 часа

Той категорично отрече паркът да има задължения

Каква е цената на мира в Украйна, Орбан е в Киев за първи път от началото на инвазията

Зеленски разкритикува Орбан, че е обсъдил войната с Путин

Свят Преди 8 часа

Киев продължава да изключва възможността за мирно уреждане на конфликта

"Топлофикация София" има задължения за над 1,66 млрд. лв.

"Топлофикация София" има задължения за над 1,66 млрд. лв.

България Преди 8 часа

"Парно ще има, топло ще има, независимо от авариите и ежедневните трудности, софиянци няма да останат на студено и тази Коледа"

Епична четворна елиминационна битка в “Игри на волята” тази вечер

Епична четворна елиминационна битка в “Игри на волята” тази вечер

Любопитно Преди 8 часа

Битка на търпението определя първия сигурен полуфиналист

САЩ: Русия може би се готви да изстреля новата си ракета по Украйна

САЩ: Русия може би се готви да изстреля новата си ракета по Украйна

България Преди 8 часа

Това заяви представител на администрацията на президента Джо Байдън