Сърбия и Босна продължават да се борят с водната стихия

В Босна и Херцеговина една четвърт от населението е засегната от наводненията, а 1 млн. души нямат питейна вода. Щетите са огромни. Това заяви босненският министър на външните работи Златко Лагумджия. Броят на жителите на Босна е 3.8 млн. души.

Министърът направи сравнение с войната от 1992-95, при която загинаха 100 хил. души, а близо 2 млн. бяха принудени да напуснат родните си места и да търсят убежище другаде. Той каза, че сега единствената разлика е, че жертвите са по-малко.

Общо около 100 хил. души бяха евакуирани, каза ръководителят на босненската гражданска защита Станко Слискович.

Източник: ЕПА/БГНЕС

В Босна има опасност от свлачища. Властите там предупредиха за нова смъртоносна опасност. Според тях

има опасност при свлачищата да се изместят цели минни полета от войната през 1992-95.

Босна, която е страната с най-много сухопътни мини в Европа, трябваше да премахне мините от войната през 90-те до март 2009 г., но не бе възможно този краен срок да бъде спазен, затова страната получи нов краен срок – до 2019 г. След края на войната при експлозия на останалите мини са били убити 601 души и са били ранени 1121. Тази година са били убити четирима души и са били ранени осем.

Счита се, че броят на необезвредените мини е около 120 000. Журналист на АФП стана свидетел на свлачище в Косава, където двайсетината къщи на селото се наклониха и се преместиха с около трийсет метра.

Само в района на Зворник са регистрирани над 200 свлачища, които застрашават стотици къщи. От природното бедствие най-много пострадаха градовете Добой, Шамац, Бйелина, Баня Лука, Модрич, Дервент и Приедор.

В Босна и Херцеговина днес е обявен

ден на траур

заради катастрофалните наводнения, които отнеха живота на най-малко 17 души до момента.

Вътрешният министър Радислав Йовичич призова гражданите да не се доверяват на информациите, които не са официални. В страната масово се разпространяват слухове за много повече жертви.

В Сърбия около 600 000 души от 7,2-милионното население на страната са засегнати от наводненията,

съобщи Световната програма по прехрана (ПАМ) към ООН. Над 25 000 пострадали са евакуирани до момента в Сърбия.

Досега 14 държави от ЕС са се отзовали на молбите на Сърбия и на Босна и Херцеговина за помощ при справянето с последиците от наводненията в района.

През изминалата нощ хиляди сърби бяха евакуирани от наводнените райони, но все още има хора, които отказват да напуснат домовете си. "Тази сутрин трябва да приключи евакуацията на пострадалите райони от катастрофалните наводнения", съобщи Боян Костич от Сектора за извънредни ситуации. "Днес очакваме увеличаване на нивото на водата и втора водна вълна", предупреди той.

Социалният министър Александър Вулин призова гражданите на Обреновац да послушат спасителните екипи и да напуснат града.

Малко преди полунощ бе прекратена въздушната евакуация с хеликоптери поради отказа на жителите на Обреновац да напуснат домовете си.

В 3.00 часа местно време започна евакуацията на около 4000 души от Стублина, недалеч от Обреновац. До момента в Сърбия официално има 20 жертви на наводненията, като 13 от тях са от Обреновац. Десетки хиляди семейства вече няколко дни са без електричество.

Ситуацията в Сърбия е трагична, а

Световната здравна организация в момента прави оценка на положението, преди всичко във връзка със снабдяването с питейна вода и санитарните условия.

СЗО трябва да предложи мерки с цел опазване на общественото здраве, заяви Оливер Шмол, високопоставен представител на СЗО, за агенция Танюг.

Ситуацията в Сърбия е наистина трагична. Има сериозни последици от наводненията, които се виждат както в икономически план, така и в хаоса в цялата страна, заяви Шмол, който е на посещение в Сърбия.

Нашата мисия тук е да направим оценка на здравната ситуация, свързана с наводненията, преди всичко що се отнася до снабдяването с безопасна питейна вода и със санитарните условия, обясни Шмол пред сръбския Институт за обществено здраве.

Най-тежко е положението в Обреновац, Костолоц, Шабац и Шид.

Река Сава на три места скъса дигите и вече има реална опасност от нови наводнения.

Вътрешният министър Небойша Стефанович също предупреди за увеличаване на нивото на река Сава.

Около 1000 доброволци подсилваха диги в Белград по река Сава. Някои копаят на ръка, пълнят чували с пясък. Други ги струпваха на най-уязвимите места по 12-километровото протежение на река Сава в столицата, която до момента е пощадена от наводненията.

Кметът на Белград Синиша Мали уточни, че над 300 000 чувала с пясък са били струпани по бреговете на Сава в столицата. "За момента положението е под контрол", уточни той.

Министърът на енергетиката Александър Антич предупреди, че

ситуацията около топлоцентралата "Морава" край Свилиянц е критична.

Според него ще има сериозни проблеми при снабдяването на централата с въглища.

Сръбските спасителни екип успяха да предотвратят разрушаването и потапянето на топлоцентралата в Костолац.

Tоплоцентралата в Костолац
Tоплоцентралата в Костолац Източник: ЕПА/БГНЕС

Съхраняването на централата бе нашият приоритет. Сега сме насочили всичките си сили за съхраняването на централата "Никола Тесла", съобщиха от Републиканския щаб за извънредни ситуации.

Сръбският тенисист

Новак Джокович предостави 500 хил. долара на своите сънародници, които пострадаха по време на големите наводнения тези дни,

съобщават местни медии. Тенисистът заработи тази сума на турнира в Рим, където победи на финал първата ракета на света Рафаел Надал. Фондацията на сръбския тенисист от 17 до 19 май събра още 100 хил. долара в помощ на пострадалите.

От днес

вестник "Блиц" ще отделя по един динар от всеки продаден брой

в специален фонд, предназначен за най-застрашените семейства. "Знаем, че отново ще дойде време децата да се радват на водата, а не да се страхуват от нея и да я помнят с лошо, но дотогава смятаме, че всички ние сме задължени да им помогнем доколкото имаме възможност", пише вестникът.

Властите в двете страни, където наводненията отнеха живота на най-малко 47 души,

предупредиха за "епидемиологична катастрофа",

ако районите не бъдат бързо почистени и дезинфекцирани, защото метеоролозите прогнозират, че температурите ще достигнат 30 градуса.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Китайка е осъдена за най-голямата кражба на криптовалута в света

Китайка е осъдена за най-голямата кражба на криптовалута в света

Свят Преди 1 минута

Жимин Циен, известна още като Яди Джан, се призна за виновна в понеделник в Кралския съд на Саутуарк за незаконно придобиване и притежаване на криптовалутата

<p>Съдът отложи делото&nbsp;за фаталната катастрофа на Околовръстното шосе</p>

Съдът отложи делото срещу Димитър Любенов за фаталната катастрофа на Околовръстното шосе

България Преди 10 минути

Любенов е обвинен за катастрофата, при която загина френски гражданин

<p>Слънчевите бури увеличават риска от инфаркти</p>

Изследване: Слънчевите бури увеличават риска от инфаркти

Свят Преди 41 минути

НАСА обяви, че Слънцето официално е достигнало слънчевия максимум – върхът на активността в своя 11-годишен цикъл

Полша задържа украинец за взривяването на "Северен поток"

Полша задържа украинец за взривяването на "Северен поток"

Свят Преди 48 минути

Миналия месец италианската полиция арестува украински гражданин, заподозрян в координиране на атаките

Турски рибари откриха украински дрон в Черно море

Турски рибари откриха украински дрон в Черно море

Свят Преди 1 час

Констатирано е, че плавателният съд е дрон от серията Magura V5

<p>Уролог: Не подценявайте проблема с уринирането</p>

Уролог разкрива: Защо не можете да уринирате и кога е спешно?

Свят Преди 1 час

При някои симптоми незабавно трябва да отидете в болница

Украйна свали руски хеликоптер Ми-8 за милиони с дрон

Украйна свали руски хеликоптер Ми-8 за милиони с дрон

Свят Преди 1 час

Уникална операция край Котляривка свали боен Ми-8 на стойност над $10 милиона

Съдът оправда изцяло прокурор Константин Сулев

Съдът оправда изцяло прокурор Константин Сулев

България Преди 1 час

Присъдата не е окончателна и подлежи на протест пред горната инстанция

Кремъл: Мнозина в Одеска и Николаевска област искат да свържат съдбата си с Русия

Кремъл: Мнозина в Одеска и Николаевска област искат да свържат съдбата си с Русия

Свят Преди 1 час

Песков добави, че за Европа би било по-добре да търси диалог с Русия по въпросите на сигурността

<p>Дори малко алкохол увеличава риска от деменция</p>

Проучване: Дори малко алкохол увеличава риска от деменция

Свят Преди 1 час

За хората с по-малък генетичен риск от Алцхаймер често зависи „кога“ и „как“ пият

Снимката е архивна

4 загинали, включително 3 деца, при пожар по време на рожден ден в Пенсилвания

Свят Преди 1 час

Четирима души, включително 1-годишно бебе, 4-годишно дете и 17-годишен младеж, загинаха, след като огън обхвана къща по време на рожден ден в Лебанон

"Да, България" предлага служителите на ДАИ да носят бодикамери

"Да, България" предлага служителите на ДАИ да носят бодикамери

България Преди 1 час

Това съобщи във Facebook съпредседателят на политическата формация Ивайло Мирчев

Обявиха продължението на „Семейство Симпсън“ на големия екран

Обявиха продължението на „Семейство Симпсън“ на големия екран

Любопитно Преди 2 часа

Семейството ще се завърне в киносалоните след 20-годишна пауза

От Ози Озбърн до папа Франциск: Личностите, които загубихме през 2025

От Ози Озбърн до папа Франциск: Личностите, които загубихме през 2025

Любопитно Преди 2 часа

Ето кои забележителни личности ни напуснаха тази година

След гонка с полицията в Гърция - хванаха българин, превозвал мигранти

След гонка с полицията в Гърция - хванаха българин, превозвал мигранти

България Преди 2 часа

Българин е арестуван в Северна Гърция с мигранти в багажника

Стартират строги проверки срещу спекулата: Глоби за търговци, качили цените необосновано

Стартират строги проверки срещу спекулата: Глоби за търговци, качили цените необосновано

България Преди 2 часа

На санкции подлежат компаниите, които при липсата на икономически предпоставки, а към момента такива не съществуват, необосновано покачват цените си