Сърбия би могла да остане доволна, ако компенсира загубата на Косово с обединяване с Република Сръбска, пише днес белградският вестник "Политика", цитирайки заместник-председателя на института "Кейто" във Вашингтон Тед Карпентър.
Проекторезолюцията на Сърбия за Косово, внесена в Общото събрание на ООН, дразни САЩ и водещите страни от ЕС, оценява пред вестника Карпентър, посочвайки, че американските дипломати работят усилено в опит да осуетят документа.
В сръбския текст САЩ виждат акт, който не е приятелски и не е от помощ, обяснява Карпентър.
Той посочва, че след неговото внасяне отношенията между Вашингтон и Белград са станали в известна степен предпазливи и напрегнати, а по-нататъшно охладняване не е изключено.
Карпентър предупреждава също за възможността процесът на европейска интеграция на Сърбия да бъде отложен за няколко години, което би могло да има негативни последици за правителството на Сърбия и нейния народ.
Белград няма да се изправи през заплаха от военни акции, но САЩ са достатъчно влиятелни, за да направят живота много тежък на която и да било страна, която се противопостави на американската политика, пише "Политика".
Сърбия няма да оттегли резолюцията си за Косово от Общото събрание на ООН, нито ще промени текста на този документ, подчертава белградският вестник "Вечерне новости".
Това е окончателното решение на политическото ръководство на страната, тъй като независимо от разплитането на ситуацията в Ню Йорк, Белград не може да изгуби много в дипломатическата битка за Косово, оценява изданието.
Това потвърдил пред вестника и сръбският вицепремиер Божидар Джелич, който заявява, че Белград не обмисля да оттегли резолюцията.
Разбира се, за нас един договор с ЕС би бил най-добрият изход, но не може да приемем да се променя смисълът на този документ, заявява Джелич, цитиран от "Вечерне новости".
Вестник "Данас" оценява, че са малки шансовете резолюцията на Сърбия, която ще бъде обсъдена на 9 септември в Общото събрание на ООН, да получи мнозинство от гласовете.
Не е невъзможно резолюцията, която Сърбия внесе в Общото събрание на ООН след препоръчителното мнение на Международния съд, да получи подкрепата на мнозинството от гласовете, но държавният връх на Сърбия все пак не разчита на победа, пише изданието.
Това, че в този момент е по-голяма възможността мнозинството от присъстващите на заседанието на 9 септември да не гласуват за резолюцията, не тревожи официален Белград, тъй като оценката е, че негативният изход няма значително да промени ситуацията в полза на Прищина, пише "Данас", позовавайки се на източници от ръководството на страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!