Днес трябваше да започнат първите директни разговори между Сърбия и Косово след обявяването на косовската независимост преди три години.
Те обаче бяха отложени. По думите на вицепремиера Мимоза Кусари-Лиля косовската делегация не заминала за Брюксел, защото правителството взело решение да изчака парламентът да изработи и приеме резолюция за предстоящия диалог.
Това се очаква да стане на заседанието в четвъртък, на 10 март, съобщи ръководителката на косовската делегация за диалог с Белград Едита Тахири в интервю за радио "Дойче веле".
Резолюцията на косовския парламент е от съществено значение заради вътрешната хармонизация, тъй като тя "ще даде легитимност и ще подкрепи процеса", каза Тахири.
"Тъй като в парламента бяха внесени две резолюции -
една на правителството и друга на опозицията, заключихме, че тези документи трябва да се съгласуват", каза Тахири и добави, че след приемането на резолюцията косовската делегация ще бъде готова за разговори.
Преговорите трябваше да са съсредоточени върху свободата на движение, регионалното сътрудничество и върховенството на закона.
Косовският вицепремиер Едита Тахири и сръбският дипломат Борислав Стефанович бяха определени за ръководители на съответно косовската и сръбската делегации.
Европейският дипломат Робърт Купър пък бе избран за посредник в двудневната среща.
И двете страни обявиха, че преговарящите ще се
съсредоточат върху практически проблеми, като граничния контрол
и личните документи, и
ще оставят настрана политическите въпроси,
които превърнаха спора между Сърбия и Косово в един от трайните конфликти в Европа.
Разговорите между Белград и Прищина ще се провеждат няколко пъти месечно в зависимост от постигнатия напредък, пишат белградските вестници.
ЕС се надява, че преговорите ще доведат до подновяване на контактите между двете нации, предаде Асошиейтед прес.
Отношенията между двете страни са замразени от 2008 г. Сърбия блокира членството на Косово в ООН, където много страни също не са признали едностранната декларация за независимост на Косово. Прищина също така не може да започне преговори за установяване на по-близки отношения с ЕС.
Темата бе централна в днешните белградски печатни издания.
Вестник "Политика" пише, че подобряването на ежедневния живот на хората в Косово и приближаването на Балканите към ЕС са главни цели на диалога между Белград и Прищина. Това е съобщила вчера Мая Кочианчич от канцеларията на Катрин Аштън, върховен представител на ЕС за външната политика.
Сръбската страна е напълно готова за диалога и се надяваме, че всичко ще върви в посока решаване на колкото се може повече проблеми в най-кратък срок, казал за вестник "Вечерне новости" Борислав Стефанович.
Всички решения трябва да помогнат преди всичко на сърбите в Косово, тъй като те са основна грижа за преговорния екип на Белград, заявил Стефанович, цитиран от изданието.
"Към диалога подхождаме с уверението, че той ще бъде принос за нормализирането на отношенията със Сърбия, заявила от своя страна Едита Тарифи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!