Международният трибунал за военните престъпления в бивша Югославия осъди днес бившия началник на генералния щаб на югославската армия Момчило Перишич на 27 години затвор, съобщи ИТАР-ТАСС.
Съдът го призна за виновен за военни престъпления и престъпления срещу
човечеството, извършени в Хърватия и Босна и Херцеговина в периода
1993-95 г.
"Момчило Перишич бе намерен за виновен за подпомагане и подстрекаване на убийства, нехуманни действия, нападения срещу цивилни и преследване на политическа, расова и религиозна основа в Сараево и Сребреница, както и за обстрелването на хърватската столица Загреб през 1995 г.", каза съдия Баконе Молото.
Съдията допълни, че Перишич е ръководил логистичната помощ за сърбите в Босна и Хърватия, която включвала "огромно количество боеприпаси за пехотата и артилерията, гориво, резервни части, тренировъчна и техническа помощ".
Съдът обаче установи, че Перишич не е бил пряк началник
на командващия армията на босненските сърби Ратко Младич, което
означава, че
не е пряко отговорен за клането в Сребреница.
"Това е много важно за Сърбия", оцени ръководителят на сръбската правителствена канцелария за сътрудничество с Международния трибунал Душан Игнятович.
Сръбският министър на отбраната Драган Шутановац определи присъдата срещу Перишич като "твърде сурова".
"Тя несъмнено отваря стари рани и независимо колко усилено се опитваме да вървим към помирение, новини като тази ни връщат обратно към миналото и създават определени проблеми", каза Шутановац.
Перишич е първият сърбин, осъден за ролята на Сърбия във войните в Босна и Хърватия,която сръбското правителство винаги категорично е отричало, предаде Ройтерс.
Връзката между разпадналата се югославска федерация и сръбските сили в отцепилите се републики е предмет на спорове и бе ключова тема в процеса срещу бившия югославски президент Слободан Милошевич. Този процес обаче не бе завършен заради смъртта на Милошевич през 2006 г., отбелязва АП.
Перишич се предаде доброволно на международното правосъдие на 7 март 2005 г., но заставайки пред съда не се призна за виновен по нито една точка от обвинението.
Съдебният процес срещу него започна на 2 октомври 2008 г. Бяха изслушани над 100 свидетели и бяха представени 3794 улики. През март тази година прокуратурата поиска Перишич да бъде осъден на доживотен затвор.
Името на Перишич стана широко известно през март 2002 г.,
когато като вицепремиер на Сърбия и ръководител на парламентарната комисия за отбрана и сигурност той бе арестуван край Белград от сръбски специални части при предаване на секретни материали на генералния щаб на американски дипломат.
Тъй като притежаваше депутатски имунитет, след няколко часа Перишич бе пуснат на свобода. Военната прокуратура на Сърбия повдигна срещу него обвинения в шпионаж.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!