„Напоследък много зачести тероризмът от външни източници, от навлизащи на територията на Турция терористи”, коментира журналистът Мелтем Йълмаз пред NOVA.
Красива, млада и интелигентна, тя е един от гласовете на непривилигированите в Турция – хората, живеещи на улицата, изоставените деца, бежанците, жените, преживели насилие. Носител е на наградата за най-добър репортаж на Съюза на съвременните журналисти в Турция. Работила е в опозиционния турски вестник „Джумхюриет”, а сега е във вестник „Биргюн”.
Ердоган: Не ме е грижа, ако ме нарекат диктатор
Турция заплаши да свали доверието си от САЩ
„Говорим най-вече за джихадистите от „Ислямска държава”, които действат като живи бомби. Освен това вероятно знаете, че в страната действа едно терористично общество – обществото „Гюлен”, което направи опит за преврат”, посочва Мелтем.
„От доста време Европа и не само Европа, ни обвинява в нарушаване на човешките права, но напоследък това започва лека полека да се преодолява. Започнаха да се забелязват забележките на Европа по отношение на ограничаването на свободата на словото и нарушаването човешките права. В последно време наблюдаваме едно затопляне на взаимоотношенията на Турция с ЕС”, отчита Мелтем.
Но допълва, че опитът за преврат срещу президента Реджеп Ердоган, направен миналата година, е променил всичко.
„Твърде много хора са в затвора, твърде много журналисти са в затвора. Ние винаги подчертаваме, че отношението към опозиционните медии в Турция е много погрешно, но не губим надежда, защото виждаме, че Турция полека лека започва да се обръща отново към Европа”, смята Мелтем.
„Всички вече знаем колко негативно и опасно може да бъде нашето обръщане към Изтока. Това го видяха вече не само хората, но и политиците”, допълва тя.
Мелтем признава, че в Турция свободата на словото не е точно такава, каквато е България. „Когато има явни терористични атаки, „Тутър” започва да забавя. Това се обяснява с нежеланието сред обществото да се породи прекомерно вълнение. Също така се цели да не се споделят някои новини, които биха могли да повлияят негативно върху общественото настроение. Това също го смятаме за нарушение на свободата на словото и си мислим, че по никакъв начин тези социални мрежи не бива да се ограничават”.
„Сред тях има някои по-заможни, които започват собствен бизнес в Турция. Някои се стараят само да осигурят ежедневната прехрана, други са използвани като най-долна прослойка роби, но всеки от тях, както всеки от нас, има някакви надежди и очаквания от бъдещето”, разказва за бежанците в Турция Мелтем.
„Докато в Близкия изток непрекъснато вървят войни и сражения не мога да бъда оптимист за съдбата на бежанците. Дори на тези, които понастоящем се намират в бежанските лагери или във вътрешността на страната, да им се осигурят подходящи условия на живот, никак не е ясно какво ще се случи със следващата вълна бежанци”, коментира Мелтем.
Този месец тя представи в България дебютния си роман „Сорая”, в който разказва историята на двайсетгодишно момиче, което бяга от войната в Сирия и се подслонява в Турция с надеждата за ново бъдеще. Така се съгласява да се омъжи за 30 години по-възрастен от нея мъж.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!