Косово: Край на наблюдаваната независимост
Хашим Тачи   
Източник: ЕПА/БГНЕС
3

Косово направи още една крачка към пълен суверенитет, след като Западът изтегли ключова агенция, която наблюдаваше откъсналата се от Сърбия провинция през първите години след обявяването на независимост, предаде ДПА.

Международната управляваща група за Косово, която създаде Международната цивилна канцелария в Прищина, за да наблюдава Косово след откъсването му от Сърбия през 2008 г., обяви в понеделник край на мониторинговата си мисия.

Западни представители заявиха, че Косово е заслужило това право 13 години след войната за независимост и четири години след обявяването на независимостта.

Въпреки това новината не означава, че пътищата се разделят напълно,

тъй като редица западни агенции и представители ще продължат дейността си в Косово, някои от тях с контролни функции, посочва ДПА.

Германия и САЩ - най-влиятелните държави сред над 90-те страни, признали Косово до момента, приветстваха решението и обявиха, че ще продължат да подкрепят Прищина.

Това е важна крачка и успех на международните усилия, заяви германският външен министър Гидо Вестервеле в изявление. "Косово изпълни важни демократични ангажименти и постигна напредък в защитата на малцинствата".

Похвала, но с предупреждение, дойде и от Съединените щати

"С оптимизъм, енергия и решителност, характерни за този народ, Косово постигна значителен напредък в укрепването на ползите от независимостта и в изграждането на институции на модерна, многоетническа и демократична държава", се казва в изявление на американския президент Барак Обама.

"Има още работа, тъй като лидерите на Косово сега поемат пълна отговорност, че принципите, пазени свято в декларацията за независимост, ще бъдат осигурени на всеки гражданин", се казва още в изявлението на Обама.

90% от населението на Косово са етнически албанци. Сърбите съставляват около 5% от общо 1,8 млн. жители и са пръснати в анклави на север, които са все още неспокойни, отбелязва ДПА.

Европейският комисар по разширяването Щефан Фюле обеща подкрепа за бъдещето на Косово, призовавайки неговите лидери "да запазят консенсус за продължаване на необходимите реформи, да се ангажират конструктивно със Сърбия и да стигнат до всички (етнически) общности".

Международните мисии, които отговарят за мира и спазването на закона -

силите на НАТО (КейФОР) и мисията на ЕС (ЕУЛЕКС), ще останат в Косово, както и част от администрацията на ООН (ЮНМИК), която управляваше Косово след войната от периода 1998-1999 г. между сръбската армия и етническите албански бунтовници.

Косово не може да членува в ООН и в международни организации, докато Русия, ключов съюзник на Сърбия, продължава да блокира признаването му, припомня ДПА.

Сърбия твърдо настоява, че никога няма да признае Косово.

За нас въпросът за Косово остава нерешен, докато то не стане част от Сърбия, заяви премиерът Ивица Дачич пред журналисти в Белград в кулоарите на конференция за трафика на хора.

Сърбия се стреми да се присъедини към ЕС и мнозина се опасяват, че Брюксел ще поиска от Белград да признае Косово преди да може да се приближи към членство.

Сърбия също така не приема оценките, че Косово е подобрило защитата на правата на малцинствата.

За сърбите и контролираната, и неконтролираната независимост

означават само продължение на насилието и беззаконието, липса на свобода на движение и погазване на правата на човека, обяви в прессъобщение на сръбската правителствена Канцелария за Косово и Метохия.

Косовският премиер Хашим Тачи обяви, че след прекратяването на наблюдаваната независимост на Косово приоритетите на Прищина ще бъдат интеграцията на северните райони на Косово, населени главно със сърби, визовата либерализация и Споразумението за стабилизиране и асоцииране с Европейския съюз, предаде Танюг.

На пресконференция по повод прекратяването на международното наблюдение, Тачи каза, че Северно Косово е допълнителна отговорност за него и вече има подготвен план за неговата интеграция.

Той подчерта, че ще се стреми към добросъседски отношения, особено към нормализиране на отношенията със Сърбия, което е предпоставка за мир и стабилност и за европейска перспектива на целия регион.

Понеделник бележи важен момент за малкото Косово, тъй като група от 25 държави официално сложи край на наблюдението над младата държава, която направляваше откакто някогашната сръбска провинция обяви независимост. Това е знак на доверие, че новата държава е узряла достатъчно от 2008 г., за да поеме съдбата си в свои ръце, коментира АП.

В действителност обаче няма да има голяма разлика за балканската страна след парламентарната церемония, с която е отпразнувана промяната.

Как изглежда Косово?

Косово е малка територия в Югоизточна Европа без излаз на море, разположена между Албания, Македония, Черна гора и Сърбия. Около два милиона души живеят там, предимно етнически албанци, изповядващи исляма, а останалите са сърби православни християни и други етнически общности. Косово, особено в западната си част, има прекрасни природни дадености.

Кога започна всичко?

Сръбско-албанският спор за Косово датира от десетилетия, ако не и векове. Сърбия искаше контрол върху територията, която смята за своя важна национална област, докато етническите албанци винаги са искали да е тяхна.

В бивша Югославия Косово беше автономен район в рамките на Сърбия до 1989 г., когато националистите в Белград отмениха самоуправлението. До 1998 г. тлееше напрежение, което после избухна в кръвопролитен конфликт.

Какво се случи по време на конфликта?

Сръбският лидер националист Слободан Милошевич отговори с жестока сила на бунта на етническите албанци, избивайки цивилни и заличавайки цели села.

НАТО, водена от САЩ, се намеси през март 1999 г., отприщвайки 78-дневна въздушна кампания, която в крайна сметка принуди Милошевич да се оттегли от Косово и да позволи на НАТО да влезе. Около 10 хил. души загинаха във войната и бяха извършени много престъпления.

Какво стана след войната?

След войната през 1998-99 г. Косово се освободи от сръбското господство, но и не получи веднага статут на държава. Всъщност Косово обяви независимост почти десетилетие по-късно, през 2008 г.

Новата държава беше подкрепена от САЩ и повечето страни членки на ЕС, но не и от Сърбия, която се закани никога да не приема разделението. Тогава 25-те държави - САЩ, Турция и страни от ЕС, създадоха Международната цивилна канцелария, за да наблюдава косовския демократичен процес по време на периода на т.нар. "наблюдавана независимост".

Сърбия с помощта на съюзниците си, главно Русия, успя да попречи на Косово да получи пълен суверенитет и Косово все още не е член на Обединените нации, въпреки че е установило дипломатически отношения с 89 държави.

Какво означава това на практика?

Това значи, че Косово има химн и знаме, но то не е издигнато пред централата на ООН в Ню Йорк. На Косово не е позволено да участва самостоятелно в олимпиади или в международни събития, така че някои спортисти се присъединиха към екипа на съседна Албания.

Наскоро Косово се опита да промени телефонния си код, който е същият като този на Сърбия, но получи отказ на основание, че само член на ООН може да има собствен код.

Още ли има заплаха от война?

Малко вероятно е да се стигне до истинска война, но напрежението в Косово се запазва и има отделни случаи на насилие, особено в северната част, където населението е преобладаващо сръбско, а властта на централното правителство е слаба.

Друга заплаха за стабилността на Косово е ширещата се корупция и организирана престъпност.

Какво следва?

Европейският съюз се надява, че Косово и Сърбия постепенно ще преодолеят спора, съблазнени от перспективата за членство в блока. Има известен напредък, така че косовските граждани сега могат да пътуват в Сърбия със собствените си документи за самоличност, но не и с регистрационни номера от Косово на автомобилите си.

Сърбия се съгласи да приеме косовските университетски дипломи, ако са легализирани от трета страна, но не би седнала на регионална среща редом до косовска делегация, освен ако до името на Косово няма звездичка, уточняваща международния му статут.

Косовският премиер Хашим Тачи казва: "много още остава да се свърши, но статутът на Косово се затвърждава и засилва с всеки изминал ден".

Коментари 3
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

3 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Задържаха четирима терористи в РСМ

Задържаха четирима терористи в РСМ

Свят Преди 24 минути

Всички задържани са македонски граждани

БСП свиква Конгреса на партията на 15 февруари догодина

БСП свиква Конгреса на партията на 15 февруари догодина

България Преди 33 минути

След това ще има и пряк избор на председател

<p>Военен лагер в чеченската столица Грозни е поразен, кой е отговорен за атаката (ВИДЕО)</p>

Военен лагер в чеченската столица Грозни е поразен

Свят Преди 2 часа

Видеозаписи, разпространени в интернет, показват момента на удара

<p>Почина известен&nbsp;румънски актьор</p>

Почина известният румънски актьор Мирча Дякону

Свят Преди 2 часа

Той си е отишъл на 74-годишна възраст

Колекторът на пречиствателната станция в Кранево отново аварира

Колекторът на пречиствателната станция в Кранево отново аварира

България Преди 2 часа

Хотелиерите са притеснени, че това ще се отрази пагубно върху новия летен сезон и подготвят протести

Отстраненият президент на Южна Корея не се отзова за разпит

Отстраненият президент на Южна Корея не се отзова за разпит

Свят Преди 3 часа

Юн и редица висши официални представители са изправени пред наказателно разследване за потенциални обвинения в бунт и злоупотреба с власт

Гешев от "Игри на волята": Проучвах хората, които знаех, че ще влизат в предаването (ВИДЕО)

Гешев от "Игри на волята": Проучвах хората, които знаех, че ще влизат в предаването (ВИДЕО)

Любопитно Преди 3 часа

Бронзовият медалист гостува в официалния подкаст "След Игрите"

,

Лов на русалки: Истината зад мита

Любопитно Преди 3 часа

Подобно на сирените от древна Гърция, те се свързват с опасни събития като корабокрушения, бури, наводнения и удавници

,

9 цвята боя, които могат напълно да преобразят дома ви

Любопитно Преди 3 часа

„Един силен, дълбок, звучен цвят може и ще промени изцяло настроението на стаята“

Зрелищна катастрофа блокира Околовръстното шосе в София

Зрелищна катастрофа блокира Околовръстното шосе в София

България Преди 4 часа

На място има три екипа на полицията, както и репатрак

Мощно торнадо връхлетя Северна Калифорния (ВИДЕО)

Мощно торнадо връхлетя Северна Калифорния (ВИДЕО)

Свят Преди 4 часа

Само в Сан Франциско без ток са 13 000 домакинства, а в целия щат Калифорния - повече от 170 000 души

Откриха кокаин за 7 млн. долара на кораб, акостирал в Бургас

Откриха кокаин за 7 млн. долара на кораб, акостирал в Бургас

България Преди 4 часа

Използван е нов метод за укриване на дрогата

Историческо посещение: Папа Франциск пристигна в Корсика

Историческо посещение: Папа Франциск пристигна в Корсика

Свят Преди 4 часа

Той ще се срещне с френския президент Еманюел Макрон

<p>Вдига се прагът за получаване на детски надбавки</p>

Бюджет 2025: Вдига се прагът за получаване на детски надбавки

България Преди 4 часа

Месечната помощ е обвързана с ръста на минималната работна заплата

Русия превзе две села в Донецка област

Русия превзе две села в Донецка област

Свят Преди 5 часа

Това съобщи руското министерство на отбраната

Умъртвяват 84 овце с шарка в Ямболско, собствениците им ги укривали

Умъртвяват 84 овце с шарка в Ямболско, собствениците им ги укривали

България Преди 5 часа

Сигнал е бил подаден от жители на село Жельо Войвода