Гърците гласуват след луда нощ на радост
Източник: ЕПА/БГНЕС
В ъ ърция в 7 ч. започна гласуването на поредните предсрочни парламентарни избори.

След една луда нощ на възторг и въодушевление заради победата на националния тим по футбол над Русия, която изхвърли руснаците и изведе гърците на четвъртфиналите, днес изборите са наистина критични, тъй като решават икономическото бъдеще на хората.

Въпреки икономическата и политическата криза гръцката победа с 1:0 даде най-сетне на уморените граждани, което да празнуват, предадоха информационните агенции. За първи път от много време хиляди се изсипаха на централния площад "Омония" в Атина снощи не за да протестират, а за да развяват национални знамена, да палят пиратки и фойерверки и да пеят националния химн в изблик на патриотични чувства.

В нощта преди изборите обикновените гърци получиха шанс да покажат малко самочувствие и да "направят дълъг нос" на Европа, посочва АП. Празнуващите скандираха "Дайте ни германците!", предвкусвайки перспективата да се изправят в следващия мач на футболния терен срещу най-яростните си критици заради икономическата криза.

Междувременно Гърция е поискала помощ от Европейския съюз за потушаване на

горските пожари, които избухнаха вчера,

заяви министърът за гражданската защита Елефтериос Иконому. Гръцката противопожарна служба съобщи, че вчера са били регистрирани над 35 големи пожара. Само в столичната област Атика през нощта с огъня продължават да се борят над 300 души, а се
очаква днешият ден да е още по-тежък заради жетата и вятъра.

Италия вече е отговорила положително на молбата за помощ и първите два самолета за борба с пожари ще долетят "с първите лъчи на слънцето", както се изрази министърът. Той потвърди, че за пожарите са отговорни хора. Пожарите в околностите на Атина са започнали от непредпазливост при боравене с електрически ръчен флекс, искри от който попаднали в суха трева.

 В избирателните списъци са регистрирани около 9 850 000 гласоподаватели. Те трябва да изберат за четиригодишен срок 300 членове на еднокамарния парламент измежду кандидатите, представени от 21 партии и един партиен блок, както и 58 независими. Общият брой на кандидатите за депутатски кресла е 4873.

Избирателните секции ще бъдат затворени в 19 ч., а

първите прогнозни резултати се очакват към 21,30 ч.

До нови предсрочни избори се стигна след като в резултат напредишния вот на 6 май не беше сформирано правителство. В 300-членния парламент тогава влязоха седем партии - "Нова демокрация", Коалицията на радикалната левица СИРИЗА, ПАСОК, "Независими гърци", Гръцката комунистическа партия (ККЕ), крайнодясната "Златна зора" и Демократичната левица. Нито една политическа формация обаче не получи достатъчно депутатски места, за да управлява самостоятелно.

Опитите за сформиране на коалиционен кабинет се провалиха, а парламентът заседава само един ден преди да бъде разпуснат и да бъдат насрочени нови избори. Назначено беше служебно правителство начело с Панайотис Пикраменос.

Резултатите от социологическите проучвания не могат да покажат със сигурност кой ще е победителят днес. Някои анкети дават преднина на радикалната левица с лидер Алексис Ципрас, която се обявява против кредитните споразумения на Гърция и твърди, че ако спечели изборите, ще предоговори условията в тях.

Други сондажи сочат, че на първо място отново ще са консерваторите от "Нова демокрация" на Андонис Самарас, които управляваха в коалиция със социалистите от ПАСОК от ноември миналата година. Тогава бившият премиер и вече бивш лидер на социалистите Георгиос Папандреу се оттегли от поста и беше сформиран кабинет начело с Лукас Пападимос, който трябваше да договори втори спасителен план за задлъжнялата Гърция.

Правителството на Пападимос се споразумя с международните кредитори за нов заем в размер на 130 милиарда евро в замяна на сериозни реформи и рестриктивни мерки.

Според анализаторите

недоволството на гражданите от налаганите мерки за икономии

са причината "Нова демокрация" и ПАСОК да получат слаби резултати на изборите през май, а подкрепата за СИРИЗА рязко да нарасне. Като наказателен вот се тълкува и изненадващо високият процент за крайнодясната партия "Златна зора".

Изразените от гърците предпочитания уплашиха европейските партньори на Атина и открито се заговори за излизане на Гърция от еврозоната. Днешният вот се определя като решаващ по отношение на членството.

61-годишният Самарас смята да остане на пътя, начертан от ЕС и МВФ, заради финансовото спасяване на страната чрез заеми за 240 милиарда евро от 2010 г. и заличаването на 107-милиарден дълг. Той обаче желае да предоговори подробностите по този път, за да бъде възстановен растежът.

Ципрас смята да замени програмата за възстановяване, гласувана от парламента през февруари, с левичарски популистки мерки като национализация и преразпределение на ресурсите.

Както при предишните избори на 6 май обаче, които се превърнаха в наказателен вот срещу големите партии, предизвикали кризата, никой няма да достигне прага на абсолютното мнозинство от около 37%.

Разполагайки съгласно избирателния закон с бонус от 50 депутати, класиралият се на първо място ще трябва да търси съюзници, за да управлява. Ако се провали, мандатът отива у следващите партии за десетина дни преговори.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Стефан се сбогува с Hell’s Kitchen

Стефан се сбогува с Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 6 часа

Той е следващият ексклузивен гост в подкаста “Кухнята след Ада”

Как беше победен Виктор Орбан

Как беше победен Виктор Орбан

Свят Преди 7 часа

Орбан се оказа жертва на собственото си творение

Има 30 преписки срещу хора с кандидатдепутатски имунитет

Има 30 преписки срещу хора с кандидатдепутатски имунитет

България Преди 10 часа

В Пловдив заловиха най-голямата сума за купуване на гласове до този момент - 90 000 евро

БНБ очаква ускоряване на инфлацията тази година

БНБ очаква ускоряване на инфлацията тази година

България Преди 10 часа

А реалният растеж на БВП постепенно ще се забави

Разследват българи за трафик и сводничество в Австрия

Разследват българи за трафик и сводничество в Австрия

Свят Преди 11 часа

На този етап са установени осем потенциални жертви

Инфлация удари румънските домати, стигат 20 евро

Инфлация удари румънските домати, стигат 20 евро

Свят Преди 12 часа

Като основни причини за високите цени експертите в страната посочват необичайно студеното време

<p>Кой е Джефри Скругс - &quot;двойникът на Обама&quot;, когото Байдън шеговито коментира&nbsp;</p>

Кой е Джефри Скругс - "двойникът на Обама", когото Джо Байдън шеговито коментира на събитие

Свят Преди 12 часа

Бившият президент предизвика реакции в социалните мрежи след коментар по време на събитие в Университета Сиракюз

Европа бърза с план за НАТО без САЩ

Европа бърза с план за НАТО без САЩ

Свят Преди 12 часа

Планът, замислен още миналата година, отразяват дълбокото безпокойство в Европа

<p>Започна полицейско разследване срещу Кейти Пери</p>

Казусът прераства в криминален: Кейти Пери е обект на официално разследване в Австралия

Свят Преди 12 часа

Детективи от отдела за сексуални престъпления в Мелбърн проверяват твърденията на актрисата Руби Роуз за инцидент в нощен клуб. Въпреки категоричния отказ на поп звездата да признае вината си, случаят вече е обект на официално полицейско производство

Кокаин и канабис в турски камион от Нидерландия намериха във Видин

Кокаин и канабис в турски камион от Нидерландия намериха във Видин

България Преди 12 часа

Според представените документи превозваната стока е била плодове – авокадо и манго

,

От Ищар до Ирина Флорин: Световни хитове на Празника на розата 2026 в Казанлък

Любопитно Преди 12 часа

Кулминацията на тазгодишното издание ще бъде грандиозният спектакъл на Ищар, която празнува 30 години на сцена. Програмата включва още Ирина Флорин и Памбос Агапиу, превръщайки фестивала в най-значимото културно събитие за годината

Мария Бакалова и Юлиан Вергов ще са водещи на концерта "25 години БГ РАДИО. 25 години само българска музика"

Мария Бакалова и Юлиан Вергов ще са водещи на концерта "25 години БГ РАДИО. 25 години само българска музика"

Любопитно Преди 13 часа

Най-мащабният празник в историята на БГ Радио ще се проведе на 12 юни 2026 г. на площад „Свети Александър Невски“ от 20.00 ч.

Накратко: Алгоритъмът е новият парламент – как телефонът в джоба ни пренаписа правилата на властта

Накратко: Алгоритъмът е новият парламент – как телефонът в джоба ни пренаписа правилата на властта

Свят Преди 13 часа

Един човек с телефон в ръка може да разклати цяла система – случаят на Петер Мадяр в Унгария е само началото. От Будапеща до Буенос Айрес правилата на демокрацията се пренаписват: избори вече не се печелят с медии, а с превземане на алгоритъма. Кой управлява днес – лидерите или техният Instagram фийд?

Зукърбърг прави своя AI версия за служителите си

Зукърбърг прави своя AI версия за служителите си

Технологии Преди 13 часа

Основателят на Meta лично участва в създаването на свой AI аватар, който изглежда и говори като него и е предвиден да води разговори със служителите на компанията, да отговаря на въпросите им и да ги мотивира да работят повече с платформата Meta AI

<p>Коктейл &quot;Молотов&quot;&nbsp;срещу шефа на OpenAI</p>

Мъж е обвинен в опит за убийство на Сам Алтман, шефа на OpenAI

Свят Преди 13 часа

Заподозреният е действал целенасочено, твърдят американските власти

Иран заплаши да блокира Червено море

Иран заплаши да блокира Червено море

Свят Преди 13 часа

Иран: Това ще бъде прелюдия към нарушение на примирието