Гърция: Стачките съсипват туризма
През юли заради стачки туристите снимаха Акропола само отдалеч   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Ео оседмичната стачка на гръцките превозвачи на петролни продукти в разгара на летния сезон допълнително влоши състоянието на ключовия турстически сектор, най-важният национален източник на ресурси, се оплакват работещите в туристическия бранш.

Но те са оптимисти за следващите месеци.

Поразени от безпрецедентната финансова криза, която накара социалистическото правителство да вземе драконови мерки за ограничване на разходите, гърците очакваха лятото, за да видят малко светлина в тунела с идването на туристическата манна небесна, пише Дидие Кунц от АФП.

Протестът на превозвачите, който завърши в понеделник сутринта, дойде малко в повече след многобройните стачки, които засегнаха гръцкия туризъм: стачката на моряците в началото на лятото, които протестираха срещу премахването на ограниченията за каботажни превози, после - на железопътните работници, които блокираха влаковете, и накрая, преди десет дни, стачката на авиодиспечерите, която предизвика бъркотия на гръцките летища.

Първата вълна на анулиране на резервации беше регистрирана през април по време на големите стачки срещу икономическите мерки. Тогава някои от протестите стигнаха до сблъсъци.

Миналата седмица мощният Съюз на гръцките туристически предприятия (SETE) би тревога срещу стачката на превозвачите.

Ситуацията върви към катастрофа за страната, икономиката и туризма след хаоса на летищата, който нанесе неизчислими щети на имиджа на страната, заяви съюзът в декларация.

Липсата на бензин силно засегна компаниите, предоставящи коли под наем. Стотици туристи изоставиха наетите коли, тъй като нямаха възможност да заредят с бензин.

Председателят на Националната търговска конфедерация на Гърция Василис Коркидис подчерта, че периодът до 15 август винаги е бил пикът на туристическия сезон и една седмица вече е загубена.

Но след края на стачката на превозвачите в туристическия бранш са оптимисти. Катастрофата бе избегната, сега нещата трябва да тръгнат.

Гърците са на път за островите и корабите са пълни, да видим какво ще стане през септември, каза за АФП председателят на Гръцката асоциация на туристическите агенции Георгиос Телонис, който предвижда броят на туристите през 2010 г. да бъде на същото ниво, както миналата година.

Бяха нанесени щети с предишните стачки, които имаха антирекламен ефект, беше ни вкаран гол, на ако ситуацията се успокои, всичко може да тръгне по реда си, каза Спирос Гинис, вицепрезидент на Гръцката федерация на туристическите предприятия (GEPOET).

Септември и октомри ще бъдат решаващи, добави Гинис, според когото броят на туристите може да е с 5% по-малък в края на годината, а приходите да са намалели с 9% в сравнение с 2009 г.

Почти 15 милиона туристи посетиха Гърция през 2009 г., като донесоха на страната 10,3 млрд. евро, според статистическия институт и Гръцката национална банка.

Така, загубите през 2010 г., могат да достигнат един милиард евро.

Туристически мотор на страната, туризмът съставлява около 18% от Брутния вътрешен продукт. Това е ключов сектор за икономиката и дейността, свързана по-близо или далече с туризма, дава работа директно или не на 850 хиляди души, според министерството на туризма.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
След скандала с украински дронове, Латвия има ново правителство

След скандала с украински дронове, Латвия има ново правителство

Свят Преди 34 минути

С мнозинство от 66 депутати в 100-местния парламент депутатите утвърдиха 47-годишния центрист Андрис Кулбергс за премиер

СОС преименува парка „Заимов“ в София на „Оборище“

СОС преименува парка „Заимов“ в София на „Оборище“

България Преди 1 час

Причината е нееднозначното възприемане на ролята и мястото на генерал Заимов в историческата памет

Финландия извика руския посланик

Финландия извика руския посланик

Свят Преди 1 час

Мярката е вследствие на инцидент във Финския залив

Коща към Радев: България е в сърцето на Европейския съюз

Коща към Радев: България е в сърцето на Европейския съюз

Свят Преди 2 часа

В хода на разговора Радев и Коща са обсъдили предизвикателствата пред новия Фонд за конкурентоспособност

ЕС одобри близо 2,8 милиарда евро за Украйна

ЕС одобри близо 2,8 милиарда евро за Украйна

Свят Преди 2 часа

Руските сили нанесоха днес близо 40 удара срещу Украйна

DARA става почетен гражданин на Варна

DARA става почетен гражданин на Варна

Любопитно Преди 2 часа

Отличието ѝ се присъжда за изключителните ѝ заслуги към българската музика

Калас предупреди: Капан, в който Русия иска да се хванем

Калас предупреди: Капан, в който Русия иска да се хванем

България Преди 4 часа

Кремъл вчера каза, че руският президент Владимир Путин е отворен за преговори с Европа

Демерджиев отрече за политическа репресия срещу Ерол Мюмюн

Демерджиев отрече за политическа репресия срещу Ерол Мюмюн

България Преди 4 часа

Вътрешният министър предупреди да не се политизира темата

Мадяр: Унгария ще се присъедини към Европейската прокуратура

Мадяр: Унгария ще се присъедини към Европейската прокуратура

Свят Преди 4 часа

Мадяр описа тази стъпка като част от антикорупционната кампания на правителството

Румънските власти повдигнаха нови обвинения срещу Андрю Тейт

Румънските власти повдигнаха нови обвинения срещу Андрю Тейт

Свят Преди 4 часа

Този път престъплението е подбуждане към омраза и дискриминация срещу жените

Русия обяви, че е заплашена от Европа и Япония

Русия обяви, че е заплашена от Европа и Япония

Свят Преди 5 часа

Москва изрази безпокойство, че украински дронове могат да използват европейското въздушното пространство

Нетаняху слага край на примирието в Ивицата Газа

Нетаняху слага край на примирието в Ивицата Газа

Свят Преди 5 часа

Нетаняху: В момента сме хванали “Хамас” за гърлото

КЗП установи нелоялна търговска практика при ВиК оператор

КЗП установи нелоялна търговска практика при ВиК оператор

България Преди 5 часа

Извършена е проверка относно начина на отчитане на индивидуалните водомери

Фон дер Лайен и Румен Радев дадоха съвместна пресконференция

Фон дер Лайен и Румен Радев дадоха съвместна пресконференция

Свят Преди 6 часа

Фон дер Лайен поздрави Радев за резултата от парламентарните избори

Vivacom ще бъде на най-горещите музикални събития със специален интерактивен кът и топ награди

Vivacom ще бъде на най-горещите музикални събития със специален интерактивен кът и топ награди

Любопитно Преди 6 часа

Голямата награда за посетителите ще бъде семейно приключение в една от топ дестинации по избор в Лондон, Мадрид или Рим 

От мрежата