Фалитът, който може да разтърси Балканите
Имението на Ивица Тодорич, собственикът на скандалната "Агрокор", в Загреб   
Източник: ЕПА/БГНЕС
29

И вица Тодорич вече няма да живее в своя просторен замък от 16 век с изглед към хърватската столица, няма да лети с частния си хеликоптер до луксозната си вила на крайбрежието и да плава с яхтата си в Адриатическо море.

Най-издирваният хърватски беглец, известен в родината си като "Боса", се предаде този месец на полицията в Лондон, след като бе обвинен в лошо управление и присвояване на милиони от многонационалната си компания за храни и търговия на дребно, довеждайки я до толкова внушителен банкрут, че той се превърна в национален въпрос за няколко държави в Югоизточна Европа. Това пише Душан Стоянович в обзор за АП относно фалита на хърватската "Агрокор" - една от най-големите компании на Балканите. 

Защо не трябва да приемаме еврото

Експерт: На Балканите са нужни 25 години да стигнат ЕС

Компанията на Тодорич се срива под тежестта на 7 милиарда долара дългове - сума толкова голяма, че изплащането на пълната гаранция за нея ще разори самата хърватска държава. Ако компанията бъде оставена да потъне, това ще застраши 60 000 служители и хиляди дребни бизнеси в мрежата за снабдяване, включваща фермери от целия регион. Междувременно главните кредитори - руски банки - воюват да извлекат някаква полза, доколкото могат.

"Хърватия е изправена пред неописуемо икономическо и финансово цунами", каза премиерът Андрей Пленкович при неотдавнашните дебати в парламента за управлението на кризата от страна на правителството и призивите за неговата оставка.

Историята на 66-годишния Тодорич и на Агрокор, чийто дял в брутния вътрешен продукт на Хърватия е 15 процента, разкри "шуробаджанашкия" капитализъм, сенчестата приватизация в бившата комунистическа страна и близките връзки между политиката и бизнеса в Западните Балкани, които още се възстановяват от кървавото разпадане на бивша Югославия през 90-те години.

Всичко започва с цветя

Тодорич, заедно с баща си Анте, построява оранжерия през 1976 г. и продава цветя в бивша Югославия. Впоследствие комунистическият режим в страната започва да въвежда пазарни реформи. Бизнесът върви добре и семейството основава "Агрокор" като акционерно дружество през 1989 г.

Като много хърватски бизнесмени с добри политически връзки, Тодорич извлича изгода по време на войните от 90-те години, като участва в широкомащабния процес на приватизация на държавните предприятия, които са разпродавани евтино със сенчести и незаконни сделки. 

Така през 1993 г. Тодорич купува няколко компании, включително и супермаркети, принадлежащи на най-голямата компания за търговия на дребно в столицата.

"Приватизацията, която бе предприета през 90-те години, предизвика твърде много проблеми в Хърватия. Твърде много добри предприятия просто изчезнаха. Твърде много хора, които нямаха никакви пари, сега са много богати", каза Орсат Миленич, председател на парламентарната комисия, създадена за справяне с политическите аспекти на кризата.

Агрокор "стана по-голяма сила от самата държава", каза Миленич.

Тодорич, който управлява компанията с двамата синове и дъщеря си, продължи настойчиво да разширява бизнеса, купувайки всичко - от земеделски земи до фирми за бутилиране на вода, от месопреработвателни предприятия до компании за производство на сладолед и будки за вестници.
Агрокор се разрасна и извън Хърватия, с имоти в съседните Сърбия, Босна и други бивши югославски републики.

Лоши кредити + европейска конукренция = Срив

Анализатори казват, че стремежът към експанзия на Тодорич е предизвикал финансовия колапс на "Агрокор".

През 2014 г. бизнесменът купи 53 процента от затруднената финансово словенска верига за търговия на дребно "Меркатор" за 550 милиона евро, използвайки заеми от държавната руска "Сбербанк", която поддържа високи лихви. Анализатори казват, че покупката на Меркатор е била смъртоносният удар за финансите на Агрокор, тъй като е довела до неустойчив дълг. 

Влизането на Хърватия в ЕС през 2013 г. също засегна компанията, тъй като нейните супермаркети попаднаха в трудна конкуренция с големите германски и други чуждестранни вериги, на които бе позволено да отворят магазини в страната.

Финансовият колапс на Агрокор е "комбинация от бързо разрастване, свръхинвестиране, ниска печалба и скъпи заеми, което доведе до недостатъчен приход на средства за обслужване на кредитните задължения", каза финансовият консултант Андрей Грубишич.

Руската връзка и политиката

Руските пари играят важна роля във финансирането на Агрокор, което създава опасения в Хърватия, че Кремъл опитва стратегически да увеличи политическото си влияние в най-новата членка на ЕС.

Сбербанк е най-големият кредитор на Агрокор с 1,1 млрд. евро. Друга руска банка, близка до Кремъл - ВТБ, разсрочи заеми на стойност около 300 милиона евро. Останалите големи кредитори включват австрийската Ерсте груп и Райфайзенбанк и италианските УниКредит и Интеза Санпаоло.

"Където има големи пари, зад тях стои някаква политика", каза Миленич, който е бивш министър на правосъдието на Хърватия, а сега е в опозиция. "Ако банките са държавни, логично, трябва да има още повече политика".

Синдикът на Агрокор призна претенции на кредиторите на стойност около 6,3 млрд. долара, но заемът от Сбербанк не е включен, официално - защото банката заведе дело срещу компании на Агрокор в други държави, включително във Великобритания.

Това предизвика гневна реакция от Сбербанк, която обяви в изявление, че е "неприятно изненадана" от позицията на хърватското правителство.

"Всеки, включително Сбербанк, може да прибегне до всяка предвидена от закона мярка, в Хърватия или в други държави, за да защити своите интереси и не трябва да бъде дискриминирана заради това", се посочва в изявлението, като се допълва, че банката ще обжалва решението.

Милиардерът продължава борбата 

Тодорич формално все още притежава Агрокор, но хърватското правителство пое нейното управление и си определи срок до следващото лято, за да спаси каквото може от компанията.

Бизнесменът избяга в Лондон на фона на обвиненията в незаконно присвояване, които хърватските власти използваха, за да започнат конфискация на негова частна собственост, която да подпомогне изплащането на дълговете на Агрокор.

След като той се появи в европейския списък на бегълците от арест, Тодорич написа в своя блог, че съвестта му е чиста. "Като лице, чиито човешки права са дълбоко нарушени, аз имам правото да се противопоставя на политическо преследване", гласи изявлението му. 

Той твърди, че правителството е поело неговата компания незаконно и даде сигнал, че ще се бори против екстрадицията си от Великобритания на основание, че е жертва на политическо преследване. Тодорич обяви, че ще заведе дело срещу така наречения "Закон-Агрокор", който бе приет от парламента и позволи поемането на компанията от държавата. 

Коментари 29
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

29 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Изненадващо и комично: Вижте как се чифтосват октоподите

Изненадващо и комично: Вижте как се чифтосват октоподите

Любопитно Преди 11 минути

Интересни факти за любовния живот на октоподите може да прочетете в следващите редове

Ленивец

Вижте как ленивец спря движението на оживена улица в Коста Рика (ВИДЕО)

Любопитно Преди 31 минути

Подобни инциденти са изключителна рядкост по света

За трети път гледат мерките за неотклонение на Петя Банкова и Стефан Димитров

За трети път гледат мерките за неотклонение на Петя Банкова и Стефан Димитров

България Преди 1 час

От сряда обвинение за участие в престъпна група получи и бившият главен секретар на МВР Живко Koцев

Прокуратурата иска постоянен арест за мъжа, осквернил гроба на патриарх Неофит

Прокуратурата иска постоянен арест за мъжа, осквернил гроба на патриарх Неофит

България Преди 1 час

Търсят негови роднини, за да се установи страда ли от психично заболяване

<p>Еврокомисарят Илва Йохансон на посещение у нас</p>

Еврокомисарят по вътрешни работи Илва Йохансон на посещение в България

България Преди 1 час

Тя ще обсъди с българските власти ефекта от премахването на граничния контрол по въздушните и морските вътрешни граници на Шенген от 31 март насам

<p>Огромното бяло &bdquo;сърце&ldquo; на Плутон има изненадващо жесток произход</p>

Проучване: Огромното бяло "сърце" на Плутон има изненадващ произход

Любопитно Преди 1 час

Повече информация за Плутон може да прочетете в следващите редове

Белгия и Чехия поискаха санкции за руска намеса в изборите за европарламент

Белгия и Чехия поискаха санкции за руска намеса в изборите за европарламент

Свят Преди 1 час

Двете страни са изпратили отворено писмо до лидерите на ЕС

Boston Dyanmics започна нова ера в роботиката

Boston Dyanmics започна нова ера в роботиката

Технологии Преди 1 час

Компанията представи първия си електрически хуманоиден робот

Провокативната сладкарка Стефани напусна Hell's Kitchen

Провокативната сладкарка Стефани напусна Hell's Kitchen

Любопитно Преди 8 часа

Тя е гост в новия епизод на подкаста "Кухнята след Ада"

Байдън обвини Китай в измама

Байдън обвини Китай в измама

Свят Преди 8 часа

Байдън: Те не се конкурират, те мамят

Швеция прие спорен закон за смяна на пола

Швеция прие спорен закон за смяна на пола

Свят Преди 9 часа

Шведският парламент прие закон, с който минималната възраст за законна смяна на пола се намалява от 18 на 16 години и се улеснява достъпът до хирургически интервенции. Законът беше приет с 234 гласа "за" и 94 "против" в 349-местния парламент, предаде АФП. Макар че скандинавската страна е първата, която въвежда законна смяна на пола през 1972 г., предложението, целящо да позволи така наречената "самоидентификация" и да опрости процедурата, предизвика интензивен дебат в страната. Дебатът отслаби позициите на консервативния министър-председател Улф Кристерсон, след като той призна, че се е поддал на натиск от страна на членове на партията по въпроса.

Присъда от 18 г. затвор за убийството в „Люлин”

Присъда от 18 г. затвор за убийството в „Люлин”

България Преди 10 часа

Присъдата на СГС не е окончателна

Републиканците представиха военен пакет за Украйна

Републиканците представиха военен пакет за Украйна

Свят Преди 10 часа

Гласуването ще се проведе в събота

Мъж с психични отклонения се барикадира в дома си в София

Мъж с психични отклонения се барикадира в дома си в София

България Преди 10 часа

На място са повикани екипи на полицията и психолози

Русия удари болница и училище в Украйна

Русия удари болница и училище в Украйна

Свят Преди 11 часа

Нанесени са щети на няколко многоетажни жилищни сгради

МВнР извика на среща иранския посланик

МВнР извика на среща иранския посланик

България Преди 12 часа

МВнР осъжда атаката на Иран срещу Израел