Бивш съветник: Джуканович е мафиот №1 в Европа
Ратко Кнежевич   
Източник: Вийести, Подгорица
Чн ногорският премиер Мило Джуканович и сръбският бизнесмен Станко Суботич-Цане организираха тютюневата мафия, от която спечелиха милиарди долари.

Това тежко обвинение бе отправено от бившия съветник и близък сътрудник на Джуканович Ратко Кнежевич.

Според Кнежевич тютюневият картел на Джуканович и Суботич е участвал и в много убийства, между които и на Ваня Бокан, Радослав Стойичич-Баджо, Юсуф Юсе Булич, Душко Йованович и собственика на хърватското списание "Национал" Иво Пуканич.

В голямо интервю за черногорския вестник "Вийести" (vijesti.cg.yu ) Кнежевич казва, че контрабандата с цигари е започнала още по времето на санкциите срещу бивша Югославия, но е продължила и след вдигането на санкциите през 1995 г. когато се превръща "в един от най-големите бизнеси не само в региона, но и в цяла Европа".

Той цитира и доклад на американските и европейските агенции за сигурност, които твърдят, че през 1999 и 2000 г. контрабандата е възлизала на няколко милиарда долара годишно.

Кнежевич припомня, че по това време Мило Джуканович е успял да заеме позициите на президент и на премиер на Черна гора и да ръководи най-големия нелегален бизнес в Европа след Втората световна война.

Бившият съветник твърди, че в мафията на Джуканович са участвали сърби и италианци. Италианската част е била контролирана чрез фирмата на Веселин Веско Барович и Бранко Вуйошевич. M.T.T. Тя поддържала връзки с ключови мафиотски структури от Бари и Неапол, които имали обменни бюра в Швейцария използвани за пране на пари.

Сръбската част в тази престъпна схема е била контролирана от Станко Суботич - Цане. Това е станало благодарение на личната намеса и покровителството на бившия директор на сръбските спецслужби Йовица Станишич.

Кнежевич твърди, че през 1996 г. е имал среща с високопоставени италиански ръководители. В Рим те му казали, че "в Черна гора се намира центърът на най-големите италиански мафиотски структури", които освен с контрабанда на цигари се занимават и с наркотрафик и тръговия с оръжие.

В интервюто Кнежевич твръди, че през май 2001 г. в Загреб на среща с вече убития собственик на списание "Национал" американският посланик в Хърватия Уилям Монгомъри е казал, че Мило Джуканович е спечелил над 130 млн. долара от контрабанда с цигари и че тези пари се намират в западни банки.

Според италианските следователи Джуканович купил бронирани стъкла за прозорците си в апартамента в Подгорица, брониран автомобил и два нови самолета. С тези средства е било финансирано и обучението на децата му.

Според Кнежевич следователите в Италия знаят и имената на пилотите и регистрационния номер на самолета, с който са пренасяни пари от контрабандата от Черна гора в Кипър.

"Нямаме никакво намерение да коментираме глупостите на Кнежевич. Тове е единственото нещо, което можем да кажем по този въпрос", бе краткият коментар от кабинета на премиера Мило Джуканович по повод твърденията на неговия бивши съветник и близък сътрудник.

 


Накарай мързеливия на работа, та да те научи на акъл.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Starbase гласува за раждането на град под знака на SpaceX

Starbase гласува за раждането на град под знака на SpaceX

Свят Преди 5 часа

Успехът в изборите ще бъде лична победа за Мъск

Петима души оцеляха, след като прекараха 36 часа в блато, "заобиколени от алигатори"

Петима души оцеляха, след като прекараха 36 часа в блато, "заобиколени от алигатори"

Свят Преди 6 часа

Малкият самолет бе открит от местни рибари в региона Амазонас

<p>Зеленски коментира предложението на Путин за&nbsp;временно примирие&nbsp;</p>

Зеленски за предложението на Путин: Нуждаем се от 30-дневно "примирие", а не от двудневно

Свят Преди 8 часа

Путин обяви тридневно прекратяване на огъня в Украйна от 8 до 10 май

Ансамбълът при жените е шампион на Европейската купа в Баку

Ансамбълът при жените е шампион на Европейската купа в Баку

България Преди 8 часа

Съдия за България на състезанието при ансамблите беше Ина Делчева

За първи път в историята: Украйна е свалила руски изтребител с морски дрон

За първи път в историята: Украйна е свалила руски изтребител с морски дрон

Свят Преди 8 часа

Морските дронове на Украйна, които са много по-евтини и по-малки от конвенционалните кораби, нанесоха поражения на руския черноморски флот

Земетресение с магнитуд 6 по Рихтер разтърси Индонезия

Земетресение с магнитуд 6 по Рихтер разтърси Индонезия

Свят Преди 9 часа

Това съобщи Агенцията по метеорология, климатология и геофизика на Индонезия

Йеменският премиер подаде оставка

Йеменският премиер подаде оставка

Свят Преди 9 часа

Той посочи, че е "срещнал много трудности"

Петков: Те много добре знаят, че ако владеят информационните мрежи, владеят и обществото

Петков: Те много добре знаят, че ако владеят информационните мрежи, владеят и обществото

България Преди 10 часа

"Сега виждаме точно този модел в действие – завземат не само медиите, прокуратурата, МВР, но вече протягат ръце и към ДАНС", каза той

11 жертви, включително деца, при нови въздушни удари в Газа

11 жертви, включително деца, при нови въздушни удари в Газа

Свят Преди 10 часа

Израел възобнови военната си операция в Газа на 18 март

Вдигнаха въздушна линейка заради бургазлия, нуждаещ се от спешна операция

Вдигнаха въздушна линейка заради бургазлия, нуждаещ се от спешна операция

Свят Преди 10 часа

Медицински хеликоптер е осъществил незабавно транспортирането на пациента до болница в София

Моторист пострада тежко при инцидент на Подбалканския път

Моторист пострада тежко при инцидент на Подбалканския път

Свят Преди 10 часа

По първоначални данни мотористът се е блъснал в движещ се пред него лек автомобил

Александър Вучич е приет за лечение в болница

Александър Вучич е приет за лечение в болница

Свят Преди 11 часа

Вучич бе посрещнат в болницата от министъра на здравеопазването Златибор Лончар

Израел прехвана ракета от Йемен, хусите поеха отговорност

Израел прехвана ракета от Йемен, хусите поеха отговорност

Свят Преди 11 часа

Няма данни за пострадали хора и нанесени материални щети

Южна Корея влиза в изборна буря

Южна Корея влиза в изборна буря

Свят Преди 12 часа

Той ще се изправи в тежка за десницата битка с фаворита и кандидат на либералите за поста И Дже-мьон

<p>&quot;Украйна няма да бъде докосвана от руснаците&quot;</p>

Зеленски очаква помощта от САЩ да се удвои през 2025 година

Свят Преди 12 часа

Наскоро американските власти подготвиха нови икономически санкции срещу Москва