Служителите на пътна полиция не се отнасят еднакво към всички. В Германия например турските шофьори и сърбите се чувстват дискриминирани от полицаите. В България обаче само 2% от ромите имат подобни оплаквания.
Цветът на кожата ли е критерият на пътната полиция за рутинната проверка на шофьорите? Проучване на Европейската агенция за основни права съдържа данни, които дават категоричен отговор на този въпрос, пише "Дойче веле". От изследването става ясно, че полицията в Европа проверява тъмнокожите шофьори значително по-често от другите.
Ромите в България - най-уважавани от полицаите
Изследването не изяснява точната причина за по-подозрителното поведение на полицаите към гражданите от африкански или ромски произход, но пък доказва, че полицейският контрол работи предимно на принципа Ethnic Profiling (етническо профилиране), т.е. служителите на реда използват цвета на кожата като показател за това дали определен гражданин трябва да бъде проверен или не. Освен това в Европа принципът Ethnic Profiling очевидно е по-разпространен, отколкото се предполагаше досега.
Само в последните 12 месеца шофьорите от африкански произход във Франция са били спирани за проверка два пъти по-често от тези със светъл цвят на кожата.
Ситуацията в Гърция не е по-различна. За разлика от своите сънародници от ромски произход и по-тъмна кожа, само 23% от гърците били спирани за проверка. Цели 56% от ромите в Гърция са били контролирани от полицията поне веднъж годишно. Над 80 на сто от проверените смятат, че са били спрени заради етническата им принадлежност. На тест за наркотици или алкохол са били подложени 41% от гръцките роми.
В Германия също сравнително по-често се проверяват шофьорите от турски произход или пък мигрантите от бивша Югославия.
Най-уважавани се чувстват членовете на малцинствата в Румъния и България, където само 5% и съответно 2% сто от ромите смятат, че полицията ги спира за проверка заради етническата им принадлежност.
Решаваща е сегрегацията, не интеграцията!
Някои от интервюираните роми свързват полицейската проверка с етническия си произход, а други смятат, че проверките нямат нищо общо с това. Според агенцията, провела проучването, тези различни мнения не са определени от степента на интеграция, а тъкмо обратното - от степента на сегрегация.
Все пак резултатите от изследването са достатъчно ясни: да бъдеш проверяван три пъти по-често от останалите шофьори е признак за дискриминация.
Агенцията напомня, че подобен подход от страна на полицейските служители изключително много вреди на авторитета им и може да е причина за загуба на доверие от страна на обществото.
Освен Великобритания обаче никоя друга европейска държава не е предприела мерки против Ethnic Profiling.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!