Д вата двигателя на самолета, който катастрофира в тайландската столица Тайпе по-рано тази седмица, не са работели преди падането на машината, пише в. "Фигаро", като се позовава на Бюрото за разследвания в Тайван.
Според данните, с които разполагат разследващите, за определено време и двата двигателя не са действали. Сигнал за тревога се е задействал в машината, когато е угаснал десният двигател. Тогава самолетът се е намирал на 400 метра височина.
Поради неизвестна причина пилотът веднага е изгасил и левия двигател,
а после се опитал да го запали отново, но безуспешно.
Разследващите ще се опитат да установят защо е спрян ръчно левият двигател въз основа на анализ на данните от черните кутии.
Според пилот от „Ер Франс“ катастрофата вероятно е причинена от човешка грешка
или пък от замърсяване на горивото заради влажния климат в този район, при който се получава до такава степен кондензация в горивните резервоари, че горивото и водният кондензат не се смесват, водата навлиза в двигателите и пречи на мощността на моторите, което може да причини спиране насред полет.
Катастрофиралият пътнически самолет на компанията „ТрансЕйша еъруейз“ изпълняваше полет между Тайпе и остров Кинмен с 58 души на борда, петима от които членове на екипажа. Спасени бяха 15 души от пътниците.
Директорът на тайванското Управление за гражданска авиация Лин Чимин заяви, че самолетът е бил в експлоатация по-малко от година и преди едва седмица е преминал през операции по поддръжка. Пилотът имал стаж от 14 хил. часа, а помощникът му – 4 хил часа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!