Републиканската партия си осигури мнозинство в Камарата на представителите на Конгреса на САЩ, като спечели между 43 и 60 места повече в сравнение с изборите преди четири години, съобщи Асошиейтед прес, като се позова на прогнозни резултати, получени въз основа на "екзит пол" проучвания на телевизионните компании "Ей Би Си" и "Си Ен Ен".
Според предварителните резултати от състоялите се в САЩ избори за членове на Камарата на представителите републиканците са отнели 43 места на демократите.
В щатите, в които изборите още не са приключили, Републиканската партия има сериозна преднина в поне още 15 секции, посочва АП.
Телевизионната мрежа "Ем Ес Ен Би Си" прогнозира, че Републиканската партия ще има
най-малко 241 места в Камарата, при необходими за мнозинство 218
В битката за Сената на Конгреса на САЩ републиканците успяха да намалят мнозинството на демократите, но не успяха да поемат контрол, посочва Франс прес.
Републиканската партия спечели пет места в сената, които досега бяха на демократическата партия, но така и не успя да увеличи с поне десет своите представители в горната камара, за да си осигури пълен контрол върху Конгреса.
Републиканците успяха да отнемат на демократите и 7 губернаторски поста, посочва Ройтерс.
Президентът на САЩ Барак Обама се е обадил на лидера на републиканците в Камарата на представителите Джон Бейнър, за да го поздрави с успеха на междинните избори, предаде Ройтерс.
Агенцията цитира сътрудник на Бейнър, който е казал, че двамата са провели кратък разговор и са говори за съвместната си работа, насочена към най-важните приоритети на американците.
За Бейнър това са създаването на работни места и намаляването на разходите.
Очаква се, че
60-годишният Бейнър ще е новият председател на Камарата на представителите,
тъй като водач на републиканците в долната камара на практика няма сериозна конкуренция за поста.
Председателят на камарата е третият по важност пост в САЩ след президентския и вицепрезидентския.
Американците казаха на Обама да "смени курса", заяви Бейнер.
"Гласът на американския народ се чу в изборните бюра. Със своите гласове, американците искат нов курс от Вашингтон", заяви той.
Междинните избори за Конгрес в САЩ са основна тема в американския печат.
Възходът на републиканците, породен от сериозните безпокойства за икономиката и противопоставянето на дневния ред на демократите в здравната реформа и държавните разходи доведе до поражения за демократите от Североизтока до Юга и през целия Среден Запад, пише в. "Ню Йорк таймс".
Десетки конгресмени демократи загубиха местата си и това променя баланса на силите за втората половина от мандата на Обама, отбелязва вестникът.
Изборните резултати са забележително завръщане за републиканците две години след съкрушителното им поражение в надпреварата за Белия дом и четири години, след като демократите спечелиха контрола над Камарата на представителите и Сената.
Това поставя Републиканската партия обратно на "шофьорското място" по отношение на политическите решения и създава нови предизвикателства за Обама, но също и за републиканците, водени от Бейнър, който внезапно се озовава в позиция за поемане на отговорност вместо да е просто аутсайдер, отбелязва "Ню Йорк таймс".
"За пореден път избирателите поискаха ново начало", е заглавието на коментарна статия по темата на в. "Вашингтон пост". За трети поредни избори американците изгониха политическа партия от властта.
През 2006 г. контролът над двете камари на Конгреса премина от републиканците към демократите. През 2008 г. това се случи и с контрола над Белия дом, а тази година Републиканската партия си върна Камарата на представителите, пише вестникът.
Титулярното заемане на изборната длъжност вече не дава защитата, която осигуряваше едно време, особено в избирателни райони, където разликата между двете партии е малка.
Сред най-пострадалите във вчерашните избори бяха демократи първи и втори мандат в Камарата на представителите, чието избиране преди две и четири години бе обявено като началото на нова ера за Демократическата партия, отбелязва изданието.
Конгресът никога не е бил популярна институция, но американците обикновено са имали благосклонно отношение към парламентарните си представители по места. Това вече не е така.
Последните три избора създадоха такива поредни промени в баланса на силите в Конгреса, каквито не е имало повече от половин век.
Ликуването на републиканците от вчерашните изборни резултати, които им дадоха и победи в Сената и в щатските органи на властта, е смекчено от осъзнаването, че избирателите нямат особено високо мнение и за тях, отбелязва "Вашингтон пост" в коментарната си статия.
Вестникът цитира в тази връзка думите на избрания за сенатор от щата Флорида републиканец Марко Рубио, че изборите не са "прегръщане на Републиканската партия", а й дават "втори шанс".
Изборите са не толкова даване на мандат на републиканските идеи, а по-скоро слагане на спирачка на тези на Обама. Изпитанието и за двете партии през следващите две години ще е как се справят с икономическото възстановяване, отбелязва "Вашингтон пост".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!