"Бритиш петролиъм" съобщи, че петролният разлив в Мексиканския залив вече й е струвал 3,95 млрд. долара, което включва преки разноски за мерки от технически характер и изплатени обезщетения.
Техническият аспект на проблема е погълнал разходи за ограничаване и почистване на нефтеното петно и пробиването на спомагателни сондажи.
Към тези пари се прибавят сумите, изплатени на щатите по крайбрежието на залива и на федералните власти.
Според неокончателни данни на компанията са предявени над 67 500 иска и изплатените обезщетения са от порядъка на 207 млн. долара.
"Бритиш Петролиъм" припомня, че се е съгласила да създаде фонд от 20 млрд. долара за компенсации на пострадалите от разлива, но добавя, че е още рано да се говори за точна сума.
Правителството на САЩ поиска от компанията да му предостави информация за изтичане на петрол и "други аномалии" около петролния кладенец.
Официално изтичането на петрол бе спряно в четвъртък.
До БП е изпратено нареждане да предаде писмени обяснения за положението на кладенеца, за да бъдат взети мерки възможно най-бързо, ако изтичането на петрол встрани от него се потвърди.
Адмирал Тад Алън, който ръководи операциите за преодоляване на последиците от разлива, поискал информацията, след като тестове показали наличие на изтекло гориво на известно разстояние от кладенеца, а също и "неизяснени аномалии" в горната му част.
"Бритиш петролиъм" трябва да поддържа контакт с властите на САЩ и да ги информира в срок до 4 часа, след като установи изтичане на петрол, добавил адмиралът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!