12 затворници заплашват човечеството
Източник: ЕПА/БГНЕС
7
Ле еният затвор в Арктика пазеше 12 заплахи за човечеството, забранени и затворени там преди десетилетия, но те заплашват да избягат и последиците може да са катастрофални.

Това не е анонс за нов холивудски апокалиптичен филм, а реален резултат от топенето на ледовете вследствие на глобалното затопляне.

Това е предупреждение от учените, изследващи "мръсната дузина" от устойчиви органични замърсители (УОЗ, или на англ. POPs), вкл. скандално известния ДДТ.

Дъждът, снегът и други климатични явления са депозирали в арктическия лед отдавна спрените от производство и употреба химикали, но с неговото топене те могат да се върнат обратно в природата в тревожна концентрация, алармират изследователите от канадската федерална агенция за околна среда в доклад, публикуван в журнала Nature Climate Change.

Широк спектър от УОЗ са били реабилитирани в атмосферата над ледения континент през последните 20 години в резултат на климатичните изменения, установяват те.

Този продължаващ процес може да подкопае дългогодишните усилия да намалим ефекта на тези токсични субстанции върху природата и хората.

"Мръсната дузина" включва УОЗ, забранени от Стокхолмската конвенция (2001 г.) поради риска, който представляват за човешкото здраве, както и за животните, тъй като не се разграждат бързо в околната среда.

Малко по малко, устойчивите органични замърсители се акумулират в животните, преминавайки по хранителната верига.

Химикали като алдрин и диелдрин, например, могат да причинят на хората конвулсии, главоболие, повръщане, да поразят бъбреците и дори да доведат до смърт.

Въпреки че след забраната им концентрацията на тези химикали в околната среда е намаляла постепенно, тя може отново да се увеличи вследствие на топящия се лед.

Изследването проследява концентрацията в атмосферата на три субстанции, вкл. ДДТ, между 1993 и 2009 г. от станция на островите Свалбард в Норвегия и друга в канадската част на Арктика. Коя е "мръсната дузина":

Алдрин - пестицид, широко използван върху царевичните и памучните насаждения до 1970 г. Американската Агенция за защита на околната среда позволява употребата му срещу термити, докато на производителя не е отнета регистрацията през 1987 г.

Алдринът е използван от почти всички страни до началото на 70-те години за борба с почвени вредители, като земна бълха, земен бръмбар, гъгрица и скакалци, както и за защита на дървените конструкции от термити.

Хлордан - пестицид за селскостопански насаждения, ливади и градини. Употребата му е напълно забранена в САЩ през 1988 г., но продължава да се произвежда за износ.

Хлорданът има висока устойчивост в почвата с време на полуразграждане около четири години. Устойчивостта и високият коефициент на разпределение способстват за свързването му с водните седименти и натрупването в организма.

ДДТ - пестицид, който все още се използва на тропиците за контрол на маларията. Служил е и за борба с насекоми, разпространяващи болести като треска и тиф. По-късно намира широко приложение в селското стопанство за борба с вредители по различни култури.

В САЩ е забранен от 1972 г., освен в "спешни случаи".

ДДТ уврежда черния дроб, сърдечно-съдовата система, централната нервна система, спомага за появата на тумори и предизвиква много мутации. Той се акумулира в почвата, където може да се задържи десетки години. Заради него белоглавите орли са застрашени от изчезване.

Диелдрин - пестицид, широко използван върху царевичните и памучните насаждения до 1970 г. Американската Агенция за защита на околната среда позволява употребата му срещу термити, докато на производителя не е отнета регистрацията през 1987 г.

Диелдринът се появява на пазара през 1948 г. след Втората световна война и е използван основно за борба с почвени насекоми, като как земна бълха, земен бръмбар и др.

Алдринът и диелдринът основно увреждат централната нервна система. Категорични доказателства за канцерогенно действие върху човека няма.

Ендрин - използван от 50-те години за борба с разнообразни селскостопански вредители, като насекоми, гризачи и птици, по памук, ориз, захарна тръстика, царевица и други култури, както и в качеството си родентицид. Не се произвежда и продава за обща употреба в САЩ от 1986 г. Ендринът е силно токсичен за риби, водни безгръбначни и фитопланктон.

Хептахлор - за домашна и селскостопанска употреба срещу насекоми, използван до 1988 г. Натрупването на хептахлора в живите организми се дължи на високия коефициент на разпределение.

Хексахлорбензен (HCH) - пестицид и фунгицид (за борба с фитопатогените), използван за  за обработване на семена на зърнени култури. Освен това е намерил приложение при производство на фойерверки, боеприпаси и синтетичен каучук. Страничен продукт от производството на голям брой хлорсъдържащи вещества. Хексахлорбензенът предизвиква чернодробно заболяване при хората.

Мирекс - Използването му в пестицидни препарати започва в средата на 50-те главно за борба с мравки. Мирекс е използван също така за повишаване на огнеустойчивостта на пластмаси, каучуци, бои, хартия и електроматериали.

Той е токсичен за рибите и влия негативно на тяхното поведение. Съществуват данни, че причинява промени на функциите на жлезите с вътрешна секреция и може да има канцерогенно въздействие върху хората.

Токсафен - Използван от 1949 г. като несистемен инсектицид срещу кърлежи, основно за защита на памук, житни растения, плодове и зеленчуци. Също така във ветеринарната медицина за борба с въшки, мухи, кърлежи.

Съществуват убедителни доказателства, че може да предизвика увреждане на жлезите с вътрешна секреция при човека. Канцерогенен е за плъхове и мишки и представлява такъв риск и за хората.

Полихлорирани бифеноли (PCB) - широко използвани за различни цели, особено като диелектрични течности в трансформатори, кондензатори и охладители.

Поради токсичността им обработката и разпространението на PCB е забранено в почти всички индустриални държави от края на 80-те години, но те все още се освобождават в околната среда от строителни бои и запечатващи агенти.

Диоксини и фурани - замърсители, които се отделят по време на производствени процеси и изгарянето.

Диоксините нито се произвеждат, нито се използват от човека. Получават се като вредни странични вещества при изгарянето на различни хлорорганични вещества. Отделят се също и като междинни продукти в химически синтези на пестициди, медикаменти и други хлорорганични промишлени продукти. Образуват се и при изгаряне на отпадъци и органични вещества. Наличие на диоксини е регистрирано при редица промишлени аварии, главно в химически заводи.
Коментари 7
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

7 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Байдън: Съюзът между Сеул и Вашингтон е „стълб на мира“ в Азия

Байдън: Съюзът между Сеул и Вашингтон е „стълб на мира“ в Азия

Свят Преди 24 минути

Американският държавен глава разговаря с изпълняващия длъжността президент на Южна Корея Хан Док-су

Нападнаха Джейми Фокс, докато вечеря със семейството си

Нападнаха Джейми Фокс, докато вечеря със семейството си

Свят Преди 46 минути

Холивудската звезда е бил ударен със стъклена чаша в ресторант

Официално: Великобритания стана част от Транстихоокеанския търговски пакт

Официално: Великобритания стана част от Транстихоокеанския търговски пакт

Свят Преди 1 час

Това се смята за най-голямата търговска сделка за страната, след като тя напусна ЕС след референдума през 2016 г.

Нострадамус

Предсказанията на Нострадамус за 2025 г.

Любопитно Преди 1 час

2025 г. е точно зад ъгъла и това провокира изследователи и хора с любознателни умове да се вгледат отново в пророчествата на Нострадамус

Кейт Мидълтън може да стане кралица по-рано от очакваното

Кейт Мидълтън може да стане кралица по-рано от очакваното

Любопитно Преди 10 часа

Причината са здравословните проблеми на крал Чарлз III

Мадона разгневи феновете си: Пусна фалшиви снимки с папата

Мадона разгневи феновете си: Пусна фалшиви снимки с папата

Любопитно Преди 10 часа

Певицата сподели снимки, генерирани от изкуствен интелект, на които тя и папа Франциск се прегръщат

От 1 януари: Поскъпват таксите за туристите в Гърция

От 1 януари: Поскъпват таксите за туристите в Гърция

Свят Преди 11 часа

Те са за хотелите, круизите и пътищата и се въвеждат заради новия климатичен данък, който измества досегашния туристически

Петима убити в Северна Франция, извършителят се е предал

Петима убити в Северна Франция, извършителят се е предал

Свят Преди 12 часа

Четири от жертвите са били убити близо до град Дюнкерк

Информатор на OpenAI е намерен мъртъв в Сан Франциско

Информатор на OpenAI е намерен мъртъв в Сан Франциско

Свят Преди 12 часа

През последните месеци Баладжи се изказа публично срещу практиките на компанията за изкуствен интелект

Трагична загуба за модния свят: Основателят на Mango почина на 71 години

Трагична загуба за модния свят: Основателят на Mango почина на 71 години

Свят Преди 13 часа

Испанските медии съобщиха, че мъжът е паднал в пропаст, докато се разхождал в планината

Зеленски: Руснаците започнаха да използват войници от Северна Корея в нападения

Зеленски: Руснаците започнаха да използват войници от Северна Корея в нападения

Свят Преди 13 часа

Това каза в изявление украинският президент

Арестуваха бивш министър на отбраната на Бразилия за готвен преврат

Арестуваха бивш министър на отбраната на Бразилия за готвен преврат

Свят Преди 15 часа

Брага Нето също така е бил началник на канцеларията на бившия президент Жаир Болсонаро

Кой е Михаил Кавелашвили – бившият футболист, който стана президент на Грузия

Кой е Михаил Кавелашвили – бившият футболист, който стана президент на Грузия

Свят Преди 15 часа

Кавелашвили играе като нападател за английския отбор „Манчестър сити“ в периода 1995-1996 г.

Съдът остави в ареста бившия експерт от МФ Лъчезар Ставрев

Съдът остави в ареста бившия експерт от МФ Лъчезар Ставрев

България Преди 16 часа

Преди дни Ставрев бе обвинен за длъжностно престъпление и за пране на пари

От прокурор суперзвезда до президент: Историята на сваления Юн Сук-йол

От прокурор суперзвезда до президент: Историята на сваления Юн Сук-йол

Свят Преди 16 часа

Той е обвинен, че е подкопал южнокорейската демокрация, след като на 3 декември въведе военно положение

Нидерландия връща на Мексико череп, инкрустиран с мозайки

Нидерландия връща на Мексико череп, инкрустиран с мозайки

Свят Преди 16 часа

Той вероятно е с произход от племето микстеки и е инкрустиран с мозаечни плочки