Мерил Стрийп - без компромис, също като Маргарет Тачър
Мирил Стрийп и Джим Броудбент в ролите на Маргарет и Денис Тачър   
Източник: ЕПА

Остро критикуваната от приближени на Маргарет Тачър американска актриса Мерил Стрийп отхвърли твърденията, че се е снимала в биографичния филм за британската Желязна лейди, само за да трупа слава и да печели пари на гърба на знаменитата бивша министър-председателка.

Стрийп толкова много е искала да се превъплъти в персонажа на Тачър, че се е съгласила да участва срещу хонорар 1 милиона долара, което е далеч под обичайните й възнаграждения. После тя дарила парите за благотворителност.

По-рано тази седмица близки и бивши сътрудници на Тачър разкритикуваха създателите на филма, че представят в него Желязната лейди като уязвима личност. Но първите зрители - кинокритици вече се изказаха положително за филма.

Смята се, че той може да донесе на 62-годишната актриса рекордната 17-а номинация за наградата "Оскар".

Тя е била номинирана за академично отличие повече от всеки друг актьор - 13 пъти за главна и три пъти  за поддържаща роля. За първи път е била номинирана за "Ловецът на елени" през 1978 г., а е спечелила два пъти - за "Крамър срещу Крамър" (1979) и за "Изборът на Софи" (1982).

Носителка е и на 7 награди "Златен глобус" при 25 номинации. Последното голямо отличие за Мерил Стрийп е титлата "почетен доктор на изкуствата" на университета в Харвард през юни 2010 г.

Филмът, който ще излезе по екраните в САЩ на 13 януари 2012 г., носи името, с което светът наричаше баронеса Тачър - Желязната лейди. То бе измислено от пропагандата в тогавашния Съветски съюз.

На 19 януари 1976 г. тя изнася реч в Кенсингтън, в която остро атакува СССР: "Руснаците имат за цел световното господство и бързо усвояват начините да се превърнат в най-силната империалистическа нация, която света някога е виждал. Хората в Съветското Политбюро не се тревожат за упадъка и потока на общественото мнение. Те слагат оръжията преди маслото, докато ние слагаме почти всичко преди оръжията.

"В отговор и за да я уязви, вестникът на съветското Министерство на отбраната "Червена Звезда" ѝ дава прозвището "Желязната лейди ", което се разпространява из света чрез Радио Москва.

Вместо да се обиди, англичанката, която по това време е лидер на опозиционната Консервативна партия, приема прозвището с радост и то скоро се свързва с нейния непоколебим характер.

"Възможността да проникна в същността на тази забележителна жена и в стойностното място, което тя заема в историята, е тежко и въодушевяващо предизвикателство. Опитвам се да подходя към ролята със същата целеустременост, страст и внимание към подробностите, които притежава реалната Маргарет Тачър - и се надявам, че силата ми ще ме доближи до нея", заяви Мерил Стрийп преди началото на снимките.

Режисьор на филма е Филайда Лойд, която през 2008 г., също заедно с Мерил Стрийп, имаше много голям финансов успех с екранизацията на мюзикъла  "Мамма, миа!" с песни на групата "АББА".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски вижда край на войната с Русия следващото лято

Зеленски вижда край на войната с Русия следващото лято

Свят Преди 7 часа

Зеленски посочи, че Украйна е предала на американските преговарящи план за прекратяване на войната

Ловеч остава без вода заради авария

Ловеч остава без вода заради авария

България Преди 7 часа

Водоподаването за града ще бъде възстановено в 6:00 ч. в сряда

Съд във Варна образува дело за спирането на тока в Баба Алино

Съд във Варна образува дело за спирането на тока в Баба Алино

България Преди 9 часа

С жалбата, внесена в Административния съд, е поискана пълна отмяна

Журналисти от "Франс прес" бяха нападнати от еврейски заселници

Журналисти от "Франс прес" бяха нападнати от еврейски заселници

Свят Преди 10 часа

Заселниците, сред които имало много непълнолетни, хвърляли камъни

В цялата страна спешно се търсят кръводарители за жена

В цялата страна спешно се търсят кръводарители за жена

България Преди 10 часа

Близките отправят апел към всеки, който има възможност да дари кръв и да помогне

Обявиха бедствено положение в община Батак

Обявиха бедствено положение в община Батак

България Преди 10 часа

Община Пещера обяви частично бедствено положение в квартал "Луковица".

Зеленски: Украйна получи ракети „Пейтриът“

Зеленски: Украйна получи ракети „Пейтриът“

Свят Преди 10 часа

Украйна е получила и потвърждение за бъдещи доставки на френската зенитно-ракетна система „Кротал“

Дрон е забелязан във водите на Черно море край Царево

Дрон е забелязан във водите на Черно море край Царево

България Преди 11 часа

Предстои да бъде установено какъв е моделът и произходът на дрона

Готвят нов Закон за потребителския кредит

Готвят нов Закон за потребителския кредит

България Преди 11 часа

В рамките на дискусията бяха обсъдени механизмите за контрол

Радостин Василев ще се кандидатира за президент

Радостин Василев ще се кандидатира за президент

България Преди 12 часа

След номинацията Радостин Василев заяви, че президентът трябва да бъде „гласът на хората“

Любимци от „Игри на волята" разменят временно Арената за кухнята в „Черешката на тортата“

Любимци от „Игри на волята" разменят временно Арената за кухнята в „Черешката на тортата“

Любопитно Преди 12 часа

Дни преди старта на екстремния риалити формат, петима от най-колоритните участници ще представят кулинарните си възможности пред шеф Манчев – от днес до събота в 20:00 ч. по NOVA

Кола предизвикала падането на камъни в Кресненското дефиле

Кола предизвикала падането на камъни в Кресненското дефиле

България Преди 13 часа

Водачката е отклонила вниманието си от пътя, и е загубила контрол над автомобила

Разбиха канал за подводен трафик на дрога край Бургас

Разбиха канал за подводен трафик на дрога край Бургас

България Преди 13 часа

Антимафиотите са установили и нов начин за прехвърляне на наркотиците - под вода

Деца на 10 години замеряли коли с бетонни парчета в София

Деца на 10 години замеряли коли с бетонни парчета в София

България Преди 13 часа

На родителите са връчени предупредителни протоколи