Наблюдението на птици у нас - ниша в екотуризма
Източник: Thinkstock/Guliver

Н аблюдението на птици е ниша в екотуризма, коментира в интервю за БТА доц. д-р Борис Николов, ръководител на Българска орнитологична централа при Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН.

По думите му страната ни има доста голям потенциал за наблюдение и фотографиране на птици, като този вид алтернативен туризъм се развива през последните 25 години с усъвършенстването на технологиите и тяхната достъпност за хората.

Според него на територията на страната и на Балканския полуостров има много видове, които представляват интерес за хората с хоби "бърдуочинг" (от английското bird watching).

Най-посещаваните у нас места за наблюдаване

и фотографиране на птици са Източните Родопи, влажните зони около Бургас, Северното Черноморие, езерото "Сребърна" и високите части на някои от планините ни.

Интерес към това занимание у нас има и от българи, и от чужденци. Радостно е, че в България това са предимно млади хора, докато по-голямата част от чужденците са хора на средна възраст или пенсионери, които са обезпечени финансово и имат възможност да обикалят и да снимат, отбелязва Николов.

България е сравнително малка по размери, но има богато разнообразие от видове, установени до момента. Има и видове, които са разширили разпространението си в страната, а дори и извън нея, вследствие на естествени фактори, коментира експертът.

Примери за това са ориенталското каменарче и чернокръстата лястовица. Друг пример е гугутката - единственият вид птица, който е описан като нов за науката по екземпляр от Пловдив през XIX век.

У нас се срещат 26 световно застрашени птици

Сред тях са къдроглавият пеликан, чиято единствена колония е в резервата "Сребърна", царският орел, който може да се види в Сакар и Западна Странджа, ловният сокол, търноопашатата потапница, която зимува в езерото "Вая". По време на миграция може да се види и големият креслив орел.

Единствената застрашена пойна птица, която се среща у нас, макар и доста рядко и по време на миграция, е водното шаварче, посочи специалистът. Това е малка кафеникава птичка, която живее в тръстиковите масиви на водоемите на север от страната ни.

Сред видовете птици, радващи се на най-голямо внимание у нас, е белият щъркел, за който се поставят и изкуствени гнезда в населените места. На доста места щъркелите вече са се завърнали, но все още протича интензивна миграция на вида, посочи експертът.

Като интересен факт той отбеляза, че през територията на страната ни преминава две трети от европейската популация на белия щъркел. През есента това са няколкостотин хиляди птици, които прелитат през август и септември, основно през Черноморското крайбрежие. Над него минава вторият по значимост миграционен път в Европа - "Виа Понтика", по който ежегодно прелитат милиони птици на път към Африка и обратно.

На нашето Черноморие се намира защитената местност "Пода",

която е мястото с най-много птици на квадратен километър - 269 вида, информират от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП).

Това, на което България е доста богата, е броят на гнездящите видове птици - около 300, което е 70-75 на сто от всички видове, установени до момента, посочва доц. Николов. Това нарежда страната ни сред най-богатите в това отношение държави на континента заедно с Испания, Франция и Гърция.

По думите му общият брой на срещащите се в страната ни птици е около 430. От 38 вида грабливи птици, които населяват Европа, 36 се срещат у нас, отбелязват още от БДЗП.

Климатичните промени карат птиците да гнездят по-рано

На климатичните промени птиците реагират с изместване в сроковете за миграция, гнездене или почивка по време на прелетите, коментира Борис Николов. Според данни от изследване в Западна Европа за всеки десет години птиците започват да гнездят с шест дни по-рано. Птиците реагират на климатичните промени и с изместване на областите за разпространението им.

Сценарии за промени в климата прогнозират увеличаване на температурата с три градуса към края на века. Тези модели показват изместване в северна-североизточна посока с 500-1000 км на естествените граници за разпространение на птиците.

Според експерта това в повечето случаи ще бъде свързано с негативни последствия и редуциране на птиците. От тези промени особено много страдат северните видове, които вече няма накъде да се изтеглят в по-северна посока, коментира той.

За жалост човекът често е причина за изчезването на видовете, включително птиците, като унищожава местообитанията им, избива ги или залага отровни примамки.

Експертът даде пример с изчезналия у нас брадат лешояд -

хищна птица, която е била широко разпространена във високите ни планини и е избрана за символ на българската природозащита.

Сега се полагат усилия за връщането й в природата, подобно на добри примери от Алпите, отбеляза експертът.

Други изчезнали от територията ни птици са тетревът, както и жеравът - като гнездящ вид.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Преговорите за Украйна бускуват</p>

Финландия: Преговорите за Украйна бускуват

Свят Преди 5 минути

Украйна изпрати своя делегация в САЩ през уикенда с цел да даде нов импулс на преговорния процес, но засега тази инициатива не е дала непосредствени резултати

Бивша медицинска сестра оглави Англиканската църква като първата жена архиепископ

Бивша медицинска сестра оглави Англиканската църква като първата жена архиепископ

Свят Преди 9 минути

Бившата медицинска сестра Сара Мълали официално зае престола в Кентърбъри, поставяйки началото на нова ера за 85 милиона вярващи по света в присъствието на принц Уилям и Кейт Мидълтън

<p>&bdquo;Докато дишаме, всички сме изложени на риск&ldquo;:&nbsp;&bdquo;Бялата чума&ldquo; се завръща в САЩ</p>

„Бялата чума“ се завръща в САЩ – тя е по-смъртоносна от COVID-19 и става резистентна към антибиотици

Свят Преди 41 минути

„Бялата чума“, известна у нас като „жълтата гостенка“, се завръща в САЩ с над 10 000 случая за 2025 г. Лекари предупреждават, че туберкулозата е по-смъртоносна от COVID-19 и развива опасна резистентност, което прави ранното откриване критично

.

„Най-секси престъпникът“: Фенки блокираха достъпа на семейството ми в затвора

Любопитно Преди 53 минути

Джеръми Мийкс, който се превърна в световна сензация след една-единствена полицейска снимка, разкри мрачната страна на внезапната слава – обсебени почитателки са заемали часовете му за посещения, оставяйки собствения му син пред вратите на затвора

Китай изстреля спътници за картографиране на Земята

Китай изстреля спътници за картографиране на Земята

Свят Преди 59 минути

Сателитите „Сивей Гаоцзин-2-05“ и „Сивей Гаоцзин-2-06“ бяха изстреляни с ракета носител „Чанчжън-2D“ от космодрума Тайюан в провинция Шанси

Снимката е илюстративна

Интернет се влюби в тази глутница изгубени кучета, прибиращи се у дома. Жалко, че историята е фалшива

Свят Преди 1 час

Досега видеото е гледано десетки милиони пъти. Интернет е очарован; и как да не бъдеш?

Опит за грабеж и кражба на автомобил в Солун завърши с арест на българин

Опит за грабеж и кражба на автомобил в Солун завърши с арест на българин

Свят Преди 1 час

23-годишният водач на откраднатия автомобил катастрофирал в електрически стълб

Всеки втори българин е с нелекувано или неконтролирано високо кръвно налягане

Всеки втори българин е с нелекувано или неконтролирано високо кръвно налягане

България Преди 1 час

Проф. Карамфилов и колегите му подчертават значението на придържането към медикаментозното лечение

,

Брокерите запретват ръкави и се включват в ремонтите в “Борба до ключ: Home2U срещу INclusive

Любопитно Преди 1 час

Журито ще даде следващите си оценки тази събота от 20:00 ч.

На ръба на нова финансова криза ли е светът

На ръба на нова финансова криза ли е светът

Свят Преди 1 час

Войната в Иран и покачващите се цени на енергията не са единственият рисков фактор на пазарите в момента

Историческа среща в Пхенян: Лукашенко и Ким Чен-ун подписаха договор за приятелство

Историческа среща в Пхенян: Лукашенко и Ким Чен-ун подписаха договор за приятелство

България Преди 1 час

Подписването на документа е резултат от официалните преговори между лидерите на Беларус и КНДР

Секундата между контрола и катастрофата: Как да овладеем автомобила в критичен момент

Секундата между контрола и катастрофата: Как да овладеем автомобила в критичен момент

Любопитно Преди 2 часа

Ние в "Нет Инфо" и CarMarket вярваме, че разговорът за пътната безопасност трябва да е постоянен и конструктивен, а не само реактивен. Затова стартираме кампанията „Отговорни на пътя“

Двама загинали при ракетна атака над Абу Даби

Двама загинали при ракетна атака над Абу Даби

Свят Преди 2 часа

Още трима души са ранени

.

Страх от бежанска вълна: Австралия забрани влизането на ирански туристи с валидни визи

Свят Преди 2 часа

Правителството на Антъни Албанезе предприе безпрецедентна стъпка, като анулира валидните визи на хиляди иранци заради опасения, че те няма да се завърнат в родината си след края на почивката си

Статуята на свободата

Иран пусна AI видео с ракета срещу Статуята на свободата

Свят Преди 2 часа

Пропагандният клип на иранската държавна телевизия използва изкуствен интелект, за да съчетае кадри на разрушение с теорията за острова на Епстийн и антивоенни послания, насочени към западната аудитория

Руски дрон се разби в Румъния, Букурещ вдигна изстребители

Руски дрон се разби в Румъния, Букурещ вдигна изстребители

Свят Преди 2 часа

При инцидента няма пострадали хора и не са нанесени щети