Продават работеща гилотина на търг във Франция
Източник: Getty Images/Guliver

Г илотина от 19-ти век в отлично състояние ще бъде предложена на търг във Франция и се очаква за нея да бъдат платени до 60 000 евро, предаде агенция Франс прес.

Гилотината от дърво, желязо, стомана и месинг, станала синоним на Френската революция от 1789 г., била използвана за обезглавяване на хора през втората половина на 19-ти век.

Тя ще бъде предложена на търг в четвъртък в северния френски град Нант и аукционерът Франсоа-Ксавие Дюфло заяви, че се очаква за нея да бъдат платени между 50 000 и 60 000 евро.

"Рядко се случва подобни предмети да бъдат предлагани на търг, така че е много трудно да се определи цена, но взехме предвид редкостта й. Би било хубаво, ако тя остане в историческа обстановка вместо да бъде изложена в замък или в публична колекция", каза още аукционерът.

Дюфло заяви, че гилотината била използвана от армията, но не разкри повече подробности. Тя била частна собственост от един век и настоящият собственик я получил от дядо си, който я купил в началото на 20-ти век.

Върху острието на гилотината е изписано "Въоръжените сили на Републиката", революционните сили, създадени да защитават Франция от съседите й след Френската революция от 1789 г.

Това не е първата гилотина, която се продава на търг във Франция. Гилотина със същия надпис върху острието бе продадена за 226 056 евро на парижки хотел през 2011 г.

От аукционната къща са категорични, че дори и когато бъде продадена гилотинаа не може да бъде изнасяна извън Франция. Наскоро търг за нощна риза на Наполеон Бонапарт бе отменен заради опасения, че в крайна сметка реликвата може да се озове в чужбина.

-Скъпи, само се върни жив. -Мамо, тате на война ли ще ходи? -Нее, на банкет на фирмата.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Гражданите ще могат сами да избират срока&nbsp;на валидност на личните си карти</p>

Гражданите ще могат сами да избират срока на валидност на личните си карти – 5 или 10 години

България Преди 23 минути

Промените обхващат и реда за издаване на шофьорските книжки

<p>Mazda 6e е бърз курс за преход от Android на iOS (ВИДЕО)</p>

Mazda 6e e като ускорен курс за преход от Android на iOS (ВИДЕО РЕВЮ)

Технологии Преди 39 минути

Mazda просто не може да пенсионира своята „шестица“. Вярно, вече е електрическа и идва след тясно сътрудничество с Changan, но дизайнът и качеството на изпълнение в интериора са на най-високото ниво. И ценовото предимство е сериозно

Ивелин Михайлов

Ивелин Михайлов: Ако кабинетът не подаде оставка, напрежението ще ескалира

България Преди 45 минути

Според него, след вчерашния протест би трябвало да има промяна в позициите на партиите

Снимката е илюстративна

Учени разкриха бруталната история на мъж, ухапан в България от лъв преди 6000 г., който е оцелял

България Преди 50 минути

Според проучване, публикувано в Journal of Archaeological Science, обаче, нещастният мъж не е починал

Ескалация по границата: Девет тайландски войници убити при сблъсъци с Камбоджа

Ескалация по границата: Девет тайландски войници убити при сблъсъци с Камбоджа

Свят Преди 54 минути

От камбоджанска страна съобщават, че сред убитите 10 цивилни има и едно дете

Трикове, за  да използваме пълната мощ на компютъра си

Трикове, за да използваме пълната мощ на компютъра си

Технологии Преди 57 минути

Устройството може да предложи повече, отколкото очакваме

Русия свали 287 украински дрона при масирана атака над Москва

Русия свали 287 украински дрона при масирана атака над Москва

Свят Преди 1 час

Министерството на отбраната на Русия обяви, че най-малко 40 безпилотни летателни апарата са били ликвидирани над Московска област

Със сериозни щети, но в стабилно положение е танкерът „Кайрос“, показа проверка на МТС

Със сериозни щети, но в стабилно положение е танкерът „Кайрос“, показа проверка на МТС

България Преди 1 час

Няма замърсяване на околната среда и предстои да бъде започната подготовка за извеждането му на безопасно място

Бившият президент на Боливия Луис Арсе задържан по разследване за пристояване и корупция

Бившият президент на Боливия Луис Арсе задържан по разследване за пристояване и корупция

Свят Преди 1 час

Арсе ще премине през редовен съдебен процес, тъй като заподозрените действия за присвояване, заради които е арестуван, са били извършени по време на мандата му като министър на икономиката

<p>&bdquo;Най-твърдото легло, което някога е усещал&ldquo;: Саркози публикува мемоари&nbsp;за затвора</p>

„Най-твърдото легло, което някога е усещал“: Никола Саркози публикува книгата си „Дневникът на един затворник“

Свят Преди 1 час

Мемоарите описват престоя на 70-годишния бивш президент на Франция в затвора за три седмици

Атанас Атанасов

Атанас Атанасов: Хората не припознават Желязков – има паралелен център на власт

България Преди 1 час

„Ако управляващите искат да направят коледен подарък на българските граждани, най-добре е днес в 13:30 часа да гласуват вот на недоверие”, каза съпредседателят на „Демократична България”

Костадин Костадинов: Правителството си отива, въпросът е кога

Костадин Костадинов: Правителството си отива, въпросът е кога

България Преди 1 час

"Не вярвам ГЕРБ и ДПС да подадат оставка сега заради този огромен протест", заяви лидерът на "Възраждане"

<p>Внимание, шофьори! Промени в движението в София</p>

Внимание, шофьори! Промени в движението в София

България Преди 2 часа

Във връзка със строителството на метрото ще има промени в организацията на движението в столицата

Доналд Тръмп

Доналд Тръмп е най-влиятелната фигура в Европа за 2026 г. според „Политико“

Свят Преди 2 часа

От челната десетка изпадат президентът на Украйна Володимир Зеленски, който е едва на 14-а позиция в класацията на „Политико“, и френският президент Еманюел Макрон, който е чак на 19-о място