Да оцелееш в Долината на смъртта
Източник: netinfo
Ди ината на смъртта не е метафорично понятие. Този къс земя е заслужил името си с право, тъй като всеки стъпил тук се сблъсквал с нечовешките условия за живот. Мястото представлява огромно, трептящо солено море, заобиколено от планини, които задържат жегата и я връщат директно върху главите на хората и всичко живо попаднало там. Средната температура на въздуха е 52°С, но щом слънцето изгрее и започне да жари пустинната повърхност, земята се загрява до цели 93°С, които са достатъчни да изпечете ребърца на бавен огън. Освен това, ако имате "щастието" да попаднете в този апокалиптичен сюжет, тялото ви ще се поти толкова интензивно, че може да се обезводните опасно, преди дори да сте почувствали жажда.

Въпреки адската жега всеки юли около 90 бегачи от цял свят се събират тук, за да прекарат съвсем доброволно и съзнателно (или не чак толкова съзнателно) около 60 часа, в опит да спечелят най-трудния ултрамаратон в света.

217-километровото трасе на "Бадуотър" преминава през марсиански пейзажи, нажежени до бяло повърхности и разтопен асфалт. На 27-ия километър бегачите попадат във Фърнис Крийк – мястото, където е измерена най-високата температура в САЩ (57°С). След което трябва да изкачат три планини, да се преборят с халюцинации, бунтуващи се стомаси и поне една дълга нощ, прекарана в бягане, преди да стигнат до финала. Ако изобщо стигнат до финала.

В стремежа си да успеят да подчинят жегата и нечовешките изпитания, на които подлагат своето тяло, дух и психика, мнозина от участниците прибягват до екстремни решения. Така например има атлети, които се подлагат доброволно на операция по отстраняване на ноктите на краката – за всеки случай, за да не им се налага да го правят по-късно сами, защото краката на бегачите на свръхдълги разстояния често се покриват с такива страшни мехури, че те са принудени да изтръгват ноктите си, за да облекчат напрежението. Екипите на други състезатели пък носят със себе си огромни сандъци, подобни на ковчези, пълни с лед или студена вода, в които участниците в страховития "Бадуотър" могат да отдъхнат за няколко минути, преди да се върнат към пустинния ад.

Но всичко това не е гаранция, че ще се спасите от халюцинации. Историите за тях са различни, а преки участници и потърпевши са прегрелите атлети. Един крещял и се криел всеки път, когато видел светлината на фенерче, убеден, че това е приближаващ влак, докато друг се наслаждавал на приятната компания на знойна млада красавица в сребрист бански. Лолитката, която пушела и карала летни кънки рамо до рамо с него в продължение на няколко километра през Долината на смъртта, се изпарила изведнъж в трептящия от жегата въздух, без дори да му каже името си. Що за хора са ултрамаратонците и защо е нужно да бягат такива чудовищни дължини в условия като тези?

На този въпрос може да отговори само човек, който е успял да спечели "Бадуотър". И то две поредни години! През 2005 г. Скот Юрек поставя тогавашния рекорд за преминаване на трасето – 26 часа и 36 минути! Но това не е всичко, защото само две седмици по-рано атлетът печели и ултрамаратона "Западните щати", тежко 160-километрово състезание в Калифорния, определяно като едно от най-старите и популярни трасета. Какво споделя той за бягането в Долината на смъртта?

"Бадуотър" е най-самотният от всички ултрамаратони. Древните пясъчни дюни се стелят в долината като вълни. Насред нищото лежат огромни камъни. Солената равнина потрепва и омайва с измамната си красота.


Въпреки поетиката Юрек е един от най-коравите състезатели, превърнал се в жива легенда в бягането на ултрадълги разстояния. Той е и първият, успял да надбяга легендарните свръхчовеци от племето тараумара по време на уникалното състезание в Медните каньони на Мексико, история, разказана в бестселъра на Кристофър МакДугъл – "Родени да тичат" (изд. "Вакон").

Сега за първи път Скот Юрек разказва историята на своя успех, свързана с тичането и каляването на волята, разбивайки паралелно стереотипите относно храната, осигуряваща оптимални постижения на спортистите. „Яж и тичай” е пълна с невероятни, екстремни истории за издръжливостта и състезателния дух, изумителни научни факти и достъпни практични съвети, в това число и любимите вегански рецепти на Скот.

Невероятно четиво, което издателство "Вакон" ви дава шанса да закупите сега с 13% отстъпка.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Сомалия и Турция освободиха отвлечен кораб, 14 пирати са убити

Сомалия и Турция освободиха отвлечен кораб, 14 пирати са убити

Свят Преди 3 часа

След 10-дневен настойчив военен натиск плавателният съд „ЛУТУФ“ е спасен, а четири пиратски съда са унищожени

Силна буря причини сблъсък на три лодки край Кипър, един загинал

Силна буря причини сблъсък на три лодки край Кипър, един загинал

Свят Преди 4 часа

Проливни дъждове и силни ветрове предизвикаха наводнения и свлачища, три лодки потънаха край югоизточното крайбрежие

Земетресение от 4 по Рихтер разтърси бреговете на гръцкия остров Халки

Земетресение от 4 по Рихтер разтърси бреговете на гръцкия остров Халки

Свят Преди 6 часа

Няма данни за пострадали или нанесени материални щети след подземния трус в югоизточната част на архипелага

Двегодишно дете почина, а осем души са ранени при нови руски атаки с дронове срещу Киев

Двегодишно дете почина, а осем души са ранени при нови руски атаки с дронове срещу Киев

Свят Преди 6 часа

Спасителните операции в село Мила продължават след опустошителния удар по склад за боеприпаси, отнел живота на десетки

ГЕРБ свиква Национално събрание за промени в ръководството и подготовка за изборите

ГЕРБ свиква Национално събрание за промени в ръководството и подготовка за изборите

България Преди 6 часа

Бойко Борисов готви „новата смяна“ в Изпълнителната комисия и дава 10 дни срок на ПП-ДБ за общ кандидат-президент

Ден преди началото: Какво разкриха за "Игри на волята" 8 Павел и Ивет Лалова

Ден преди началото: Какво разкриха за "Игри на волята" 8 Павел и Ивет Лалова

Любопитно Преди 6 часа

Броени часове преди старта на „Игри на волята“ спортната легенда Ивет Лалова-Колио и екшън героят Павел Николов поставят началото на нова ера във формата

Среща с продуцента на „Игри на волята“ часове преди старта на новия сезон

Среща с продуцента на „Игри на волята“ часове преди старта на новия сезон

Любопитно Преди 6 часа

Осмият сезон на екстремното риалити започва утре вечер

33-годишна жена бе затисната от АТВ на горски път край Смолян

33-годишна жена бе затисната от АТВ на горски път край Смолян

България Преди 7 часа

Пожарникари отстраниха преобърнатото возило, пострадалата шофьорка е транспортирана в болница в добро състояние

След потопа в Струмяни: Общината зове за доброволци, водата остава негодна за пиене

След потопа в Струмяни: Общината зове за доброволци, водата остава негодна за пиене

България Преди 8 часа

Водоподаването в засегнатите села е възстановено, но водата от чешмите остава негодна за пиене до излизане на новите лабораторни проби

27 души загинаха при сблъсък между камион и микробус в Зимбабве

27 души загинаха при сблъсък между камион и микробус в Зимбабве

Свят Преди 8 часа

Членове на християнска общност са пътували за конференция, когато превозното им средство се запалило след челен удар

Втори инцидент с пострадал турист в Пирин за деня, изпратиха въздушна линейка

Втори инцидент с пострадал турист в Пирин за деня, изпратиха въздушна линейка

България Преди 9 часа

След сутрешната акция за пострадал лекар от планинската служба, нов сигнал за 56-годишен мъж вдигна по тревога спасителите в Банско

МААЕ: Ниските запаси от гориво застрашават окупираната Запорожка АЕЦ в Украйна

МААЕ: Ниските запаси от гориво застрашават окупираната Запорожка АЕЦ в Украйна

Свят Преди 10 часа

Международната агенция за атомна енергия предупреждава за реален риск от пълно прекъсване на захранването на най-голямата централа в Европа до 10 дни

31-годишната Джъстъс Кели спечели титлата „Мис САЩ 2026

Исторически триумф: 31-годишна омъжена майка е новата „Мис САЩ 2026“

Любопитно Преди 10 часа

31-годишната Джъстъс Кели спечели титлата „Мис САЩ 2026“, превръщайки се в първата омъжена жена, майка и състезателка над 30 години с короната. Приемната майка и защитник на детски каузи доказва, че жените не трябва да избират между семейство и мечти

Опасно време в Гърция: Очакват се силни ветрове и много висок риск от пожари

Опасно време в Гърция: Очакват се силни ветрове и много висок риск от пожари

Свят Преди 11 часа

В някои части на Егейско море вятърът се очаква да бъде със сила от 8 до 9 степен по скалата на Бофорт

принцеса Ингрид Александра

Принцеси и бъдещи кралици - една от най-коментираните теми на лятото

Свят Преди 11 часа

От суровото военно обучение в Испания и Дания до реформите в престолонаследието – историята, настоящето и бъдещето на младите дами от кралските дворове

Прокуратурата разследва сблъсъка между двамата началници в МВР-Габрово

Прокуратурата разследва сблъсъка между двамата началници в МВР-Габрово

България Преди 11 часа

От МВР потвърждават за остър вербален спор между Илиян Иванов и Цветан Петков, но категорично отричат да е имало бой