Звезди на балета се събират във Варна за 50-годишен юбилей
Източник: netinfo
1

М ихаил Баришников, Наталия Бессмертнова, Владимир Василиев, Наталия Макарова, Патрик Дюпон, Силви Гилем, Аньес Льотестю, Йоко Моришита - това са само част от звездните имена в балета, чиято кариера се свързва с Варна и по-точно с Международния балетен конкурс във Варна (IBC).

Френската преса дори пише, че “всеки танцьор, който се върне с награда от Варна има вече осигурен просперитет в професионалния балет. Дори и тези, които не получат отличия, след завръщането си от Варна вече са значително по- известни”.

За участие в Международния балетен конкурс - Варна, който тази година отбелязва половинвековен юбилей и е под патронажа на на вицепрезидента Маргарита Попова и почетния патронаж на ЮНЕСКО и на генералния директор на световната организация Ирина Бокова, са се записали 129 балетисти от 30 страни. Конкурсът ще се състои от 15 до 30 юли в Летния театър на морския град.

В журито на 26-ото поред издание на конкурса са знаменити балетни деятели от цял свят. Председател е проф. Владимир Василиев от Русия, единствен носител на Голямата награда от балетния конкурс във Варна в цялата му история. Сред членовете на журито са примабалерината Йоко Моришита от Япония, носител на злато и сребро от Варна, Аурора Бош от Куба, Максимилиано Гера от Аржентина, професор Сюо Сухуо от Китай, доц. Бисер Деянов, носител на две първи награди от Варна - през 1968 и 1974 г.

Страната ни е представена в журито и от проф. Петър Луканов - хореограф, примите акад. Красимира Колдамова - лауреат на първия конкурс във Варна през 1964 г., и Сара-Нора Кръстева, директор на балета на Софийската опера.

Международният балетен конкурс - Варна, тази година е посветен на маестро Емил Димитров, негов основател и ключова фигура за успеха и просъществуването му, отбелязват организаторите.

По традиция балетният конкурс ще завърши с галаконцерт "Среща на поколенията" с участието на бивши лауреати на Варненския конкурс. На 30 юли в Летния театър на Варна зрителите ще се насладят на изпълненията на Максимилиано Гера, Роландо Сарабия, Бруклин Мак, Уитни Дженсън и Матиас Дингман.

Международният балетен конкурс - Варна е създаден през 1964 г. Той е първото в света професионално международно балетно състезание.

По този повод световноизвестният френски балетмайстор Серж Лифар казва: “Варненският конкурс е уникално събитие в историята на балета, събитие с огромно значение."

Още с първото си провеждане конкурсът регистрира впечатляващ успех и като художествени постижения, и като организация. Паметни остават високо компетентният състав на международното жури под председателството на балерината на XX век Галина Уланова, а също и незабравимият танц на Владимир Василиев, единственият носител на Голямата награда на Варна.

В следващите години по примера на Варна са учредени анлогични прояви в Москва, Санкт Петербург и Перм в Русия, Джаксън и Ню Йорк в САЩ, Осака и Нагоя в Япония, Париж и Улгат във Франция, в Хелзинки, Шанхай, Будапеща, Сеул, Лозана, Люксембург, Киев и др. Варненският балетен конкурс, наречен от световната журналистика “Варненска балетна Олимпиада”, обаче запази своя най-висок престиж и най-широка популярност.

В течение на 50 години, неговите 25 издания са регистрирани с най-голям брой състезатели - над 2500 танцьори от 40 страни.  

Коментари 1
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

1 коментар
 
- Ти ми харесваш като личност! - Да, ама си видял само едната!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Европейци се представиха за доброволци от НПО, помагащи на мигранти

Европейци се представиха за доброволци от НПО, помагащи на мигранти

България Преди 9 минути

Срещу европейските граждани е образуван заявителски материал

<p>&quot;КНДР неизменно ще подкрепя&nbsp;справедливата кауза на Русия&quot;</p>

Ким Чен-ун обеща да продължи да подкрепя Русия

Свят Преди 20 минути

Южна Корея изрази подозрения, че КНДР може да се готви да изпрати още войски в Русия

Какво се случва с тялото ви, ако ядете пица всеки ден?

Какво се случва с тялото ви, ако ядете пица всеки ден?

Любопитно Преди 1 час

Пицата е едно от най-популярните ястия по света

Недялко Йорданов: Първото ми стихотворение беше за баща ми

Недялко Йорданов: Първото ми стихотворение беше за баща ми

Любопитно Преди 2 часа

Поетът и драматург в подкаста „Мон Дьо: Храмът на историите”

Възрастен мъж е в тежко състояние след пожар

Възрастен мъж е в тежко състояние след пожар

България Преди 2 часа

Огънят възникнал в дома му в Бургас докато се опитвал да приготви закуска

<p>Мощно земетресение разлюля редица държави в Карибския регион</p>

Мощно земетресение разлюля редица държави в Карибския регион, предупреждения за цунами

Свят Преди 3 часа

Най-малко 326 души са съобщили на USGS, че са усетили труса

Пожар гори в птицеферма в Чирпанско (ВИДЕО)

Пожар гори в птицеферма в Чирпанско (ВИДЕО)

България Преди 3 часа

Гъстият дим се вижда от автомагистрала "Тракия“, но към момента няма въведено ограничение на движението

<p>Кой филм спечели голямата награда на Гилдията на продуцентите в САЩ</p>

Филмът "Анора" спечели голямата награда на Гилдията на продуцентите в САЩ

Любопитно Преди 4 часа

Режисьорът Шон Бейкър беше отличен с голямата награда на Гилдията в САЩ

Израел разширява операцията си на Западния бряг

Израел разширява операцията си на Западния бряг

Свят Преди 5 часа

Армията, полицията и разузнавателните служби започнаха антитерористична операция в Дженин на 21 януари

Йорданка Христова, Ивет Лалова, Захари Карабашлиев и Маги Халваджиян журират “Като две капки вода за всяко дете”

Йорданка Христова, Ивет Лалова, Захари Карабашлиев и Маги Халваджиян журират “Като две капки вода за всяко дете”

Любопитно Преди 5 часа

В благотворителния епизод ще стане ясен и първият участник от сезон 13 на любимото шоу за звездни имитации

МВР и РЗИ с акция в нощни клубове в Габрово, има задържани

МВР и РЗИ с акция в нощни клубове в Габрово, има задържани

България Преди 5 часа

Проверката на заведенията e започналa в 01:30 часа

МВнР с важна информация за пътуващите през Белград

МВнР с важна информация за пътуващите през Белград

Свят Преди 6 часа

В неделя (9 февруари) е обявена седемчасова блокада на мост "Газела" в сръбската столица

<p>Семейство от Великотърновско получи огромна сметка за вода</p>

Семейство от Великотърновско получи 1100 лева сметка за вода

България Преди 6 часа

От ВиК казват, че има авария, която хората сами трябва да оправят

<p>Тръмп има конкретен план за прекратяване на войната в Украйна</p>

NYP: Тръмп и Путин са разговаряли за прекратяване на войната в Украйна

Свят Преди 7 часа

Президентът на САЩ заяви, че винаги е бил в добри отношения с руския държавен глава и има конкретен план

Снимката е илюстративна

Ужасяваща автобусна катастрофа в Мексико, над 40 загинали

Свят Преди 7 часа

Превозното средство е било обхванато от пламъци

<p>Имен ден днес празнуват силни български имена</p>

Днес празнуват всички, чиито имена значат "победоносец"

Любопитно Преди 7 часа

Почитаме паметта на мъченик Никифор Антиохийски