0
Пи ият "Панаир на младите"
започва в петък, 30 септември, в Младежкия театър „Николай Бинев" (mlt.bg) и ще продължи
до 8 октомври."Правилата на играта" е премиера на абсурдната комедия, която през миналата година на панаира бе избрана в конкурса за млада драматургия.
Селекционер на драматурзите тогава беше Яна Борисова, най-успешният български автор в театъра през последните години ("Малка пиеса за детска стая","Тихи невидими хора", "Приятнострашно"), а голямото откритие - 11-класникът Стефан Прохоров от Френската гимназия с неговия пръв драматургичен опит "Правилата на играта".
След като трупата прие дебютанта и поработи с него, последната версия на текста вече е факт като постановка в репертоара на Младежкия театър.
Режисьорът Димитър Стефанов е също дебютант. Участват Богдан Казанджиев, Димитър Живтов, Елена Атанасова и Елена Бърдарска.
Тази година
пак има конкурс за драматургия, а темата му е "Завръщане".
Селекционер на програмата на панаира е театроведката Кремена Димитрова. "Тазгодишната ни програма напомня стая, пълна с преживявания, емоции и вълнения, от която всеки може да си избере по нещо", казва тя.
И още: "Ще можем да поиграем на зарове или да видим къде ще ни отведе асансьорът, ще можем с танцова стъпка да прекрачваме паралелни светове, ще ни се прииска да погледнем живота с очите на дете и искрено и неподправено да му се усмихнем, но ще си зададем и въпросите кой е пътят към щастието и как да останем себе си, следвайки го.
Ще можем да споделим незабравим момент с любими хора, да потанцуваме или да се впуснем в едно джаз-рок-суинг-етно приключение, което обещава страхотно настроение и дъх на свежест.
Ще си изберем дали да се посмеем през сълзи или да отроним сълза от затрогване и вълнение. Независимо дали искаме отново да станем млади или пък да си останем такива завинаги, Панаирът е за всички нас, които носим в сърцата си младежки дух и любов към изкуството."
Участниците са от София (НАТФИЗ и НБУ), Благоевград (ЮЗУ), Лондон, Ниш, Копенхаген, Битоля...
Някои от тях
с най-сериозни изражения и с горящи очи твърдят, че представят експеримент, "който още не е познат в света"...
Други са увлечени от "импровизационния театър" или от "актьорски психологически тренинг", които са твърде познати по света, но у нас - почти никак...
Във всеки случай 15-те спектакли очевидно изискват от зрителите определена търпимост или поне нагласа към експеримента, а също - и желание да се забавляват.
Представленията могат да се играят навсякъде, авторите им разпалено търсят сцени или просто места, където да бъдат видени и почувствани.
Участниците по принцип симпатично се затрудняват да отговорят, когато ги питат какъв жанр е спектакълът им и това може би също е едно от очарованията на младежкия панаир.
Тъй като е наистина панаир, той
завладява повечето пространства в театъра.
Има моноспектакъл, поетическо кабаре, танцови спектакли и още какво ли не.
Всяка от осемте вечери завършва с концерт в Клуба на актьора в Младежкия театър - групите "Тейтрис", "Оратница", Анджела Родел и Иван Христов, Милица Гладнишка и нейната група "Дивото зове", Natural Born Wizards, Smugglers Collective.
Поредният празник в Младежкия театър "Николай Бинев" е възможен с подкрепата на Фондация "Америка за България" (americaforbulgaria.org) и Столичната община.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!