2012: Първите филмови очаквания
"Боен кон" (War Horse), реж. Стивън Спилбърг   
Източник: cinefish.bg
Зф филмовата индустрия и за милионите зрители краят на старата и началото на новата година неизменно е свързано с нарастващите вълнения около предстоящите обявявания на награди и задържани до последния момент премиери.

Тази суета по дългогодишна традиция приключва с гръмкото обявяване на годишните отличия на Американската академия за филмово изкуство и техника (oscars.org). Номинациите за "Оскар" ще бъдат обявени на 24 януари, а гала вечерта ще е на 26 февруари, когато статуетките ще бъдат връчени за 84-ти път.

Но преди тях има няколко церемонии и списъци, които дават възможност да бъдат прогнозирани и дори разгадани окончателните решения на членовете на академията.

Номинациите за наградите "Златен глобус"

- на Асоциацията на чуждестранните кореспонденти в Холивуд (goldenglobes.org), бяха обявени на 15 декември, отличията ще бъдат връчени на 15 януари 2012 г.

Междувременно ще се връчват още:

64-тите награди на Гилдията на кинорежисьорите (dga.org) - на 28 януари;

Наградите на Гилдията на актьорите - на 29 януари;

Наградите на Обществото на филмовите оператори - на 12 февруари;

За 64-ти път - Наградите на Гилдията на филмовите сценаристи (wga.org) - на 19 февруари.

Някои номинации са известни, други ще бъдат обявени през януари, но да се гадае вече е възможно.

Предложенията на чуждестранните журналисти в момента имат най-сериозна тежест. И очертават жестока конкуренция.

Няма как да е иначе, след като фаворити са филми като "Потомците" (The Descendants) - на режисьора Алекснандър Пейн ("Отбивки" от  2004 г.) с Джордж Клуни, който като преуспял мъж, трагично загубил съпругата си, трябва да преосмисля живота си;

"Южнячки" (The Help) е екранизация по бестселър на Катрин Стокет - за три необикновени жени, живеещи в южните щати през 1962 г. (на български екран от 3 февруари)

"Изобретението на Хюго" (Hugo) е филм, с който Мартин Скорсезе се връща в 30-те години на 20-ти век сред стените на парижка жп гара, където живее 12-годишен сирак. За първи път от години Скорсезе не е взел Леонардо Ди Каприо за гланата роля (в България от 13 април).

Но за сметка на това звездата Ди Каприо е в центъра на драмата "Дж. Едгар" (J. Edgar) на Клинт Истууд - в ролята на обвеяния в мрачни легенди шеф на ФБР Джон Едгар Хувър. Въпреки, че се превръща в заплаха за почти всеки политик във Вашингтон, Хувър успява да остане на ръководната позиция на ФБР в продължение на 48 години. (у нас - от 2 март).

Сред фаворитите е и "Мартенски иди" (The Ides Of March) - пак Джордж Клуни, но като режисьор и съсценарист, а в центъра - с прогресиращия с всеки нов филм млад актьор Райън Гослинг. (от 24 февруари и на български екран).

"Кешбол" (Moneybal) пък е втори игрален филм на сензационно дебютиралия с "Капоти" Бенет Милър с неотризимия, както  винаги, Брад Пит. Това е истинската история на бейзболния тим "Оуклънд Атлетикс"и неговия мениджър Били Бийн. На български екран - още на 13 януари.

И Стивън Спилбърг се състезава с по-младите си колеги

- с "Боен кон" (War Horse). Това е разказ за връзката на момче и кон, прекъсната, когато животното е продадено на кавалерията и е изпратено да участва в Първата Световна Война. Автор на сценария тук е изключителният Ричард Къртис, създател на класическия вече "Наистина Любов", филмът, който всички поискаха отново да гледат по Коледа. У нас идва на 24 февруари.

При очакваните победители между режисьори и актьори се виждат всичките изброени заглавия, но има и други. Шансове имат режисьорите Уди Алън с последния си очарователен "Полунощ в Париж", и недооценият в Кан тази година Мишел Азанависиюс с "Артистът" (The Artist) - изключително артистична и впечатляваща реплика към епохата на нямото кино. Все още нито една фирма не се решава да внесе този филм в България.

И още мнозина актьори се надяват на отличия, но всички може да бъдат отнесени от урагана Мерил Стрийп, тъй като нейното появяване в ролята на легендата Маргарет Тачър се очаква с нарастващи предварителни суперлативи. Премиерата на "Желязната лейди" (The Iron Lady) в САЩ е на 13 януари.

На звездни мигове разчитат актьори и актриси от различни поколения:

Например Глен Клоуз, маскирана като мъж с "Алберт Нобс" (Albert Nobbs), ирландска легенда от 19-и век.

Или съвсем младата Руни Мара с новата, сега американска екранизация на шведския бестселър "Момичето с татуирания дракон" (The Girl With The Dragon Tattoo), където й партнира Даниел Крейг, а режисяор е Дейвид Финчър ("Социалната мрежа").

Та дори и Тилда Суинтън с "Трябва да поговорим за Кевин" (We Need to Talk About Kevin).  

При мъжете между Джордж Клуни и Леонардо Ди Каприо се опитва да се кандидатира  Майкъл Фасбендър със "Срам" (Shame) - за един 30-годишен сваляч, неговите безброй сексуални завоевания и по-малката му сестра, която решава да се премести да живее при него. В България от 17 февруари.

Разбира се, въпреки логиката на прогнозите, изненадите са неизбежни. Очакваме сезона на наградите...
Преглед на слуха на малко дете. Докторът тихо: - Бонбон? Детето още по-тихо: - Къде е?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп благодари на Иран за отменените екзекуции на демонстранти

Тръмп благодари на Иран за отменените екзекуции на демонстранти

Свят Преди 5 часа

Във вторник Тръмп предупреди, че Съединените щати ще действат "много категорично", ако иранските власти екзекутират хора

Без "политически отстъпки": Куба изрази готовност за диалог със САЩ

Без "политически отстъпки": Куба изрази готовност за диалог със САЩ

Свят Преди 7 часа

След като пое контрола над венецуелската петролна промишленост Тръмп обяви и края на доставките на нефт за Куба

Терзиев отново ще внесе в СОС доклад с искане за независим анализ на "Топлофикация София"

Терзиев отново ще внесе в СОС доклад с искане за независим анализ на "Топлофикация София"

България Преди 8 часа

Според него в момента има реална криза и в „Топлофикация“

<p>Тръмп заплаши страните, отхвърлящи плана му за Гренландия</p>

Тръмп заплаши с мита страните, отхвърлящи плана му за Гренландия

Свят Преди 8 часа

Американският президент не разкри допълнителни подробности за плановете си, свързани с арктическия остров, който е автономна територия на Дания

<p>Премиерът на Япония изненада Мелони с тържество за рождения ѝ ден</p>

Премиерът на Япония изненада Джорджа Мелони с тържество за рождения ѝ ден

Свят Преди 9 часа

Мелони, която е родена на 15 януари 1977 г., навърши вчера 49 години

Внимание, столичани! Строежът на метрото спира влаковете до "Обеля" за половин година

Внимание, столичани! Строежът на метрото спира влаковете до "Обеля" за половин година

България Преди 9 часа

Променя се маршрутът на автобусна линия № 31, която ще се движи двупосочно от ул. „Обелски път“ по бул. „Панчо Владигеров“ до метростанция „Сливница“

Социалната мрежа X претърпя глобален срив

Социалната мрежа X претърпя глобален срив

Свят Преди 9 часа

Над 45 000 сигнала за прекъсване са регистрирани в Downdetector

Зеленски: Украински екип замина за САЩ да преговаря за гаранции за сигурност

Зеленски: Украински екип замина за САЩ да преговаря за гаранции за сигурност

България Преди 10 часа

Украински официални лица заявиха, че страната ще се нуждае от 800 милиарда долара за следвоенното си възстановяване

Тежък пътен инцидент с две жертви край Леденик

Тежък пътен инцидент с две жертви край Леденик

България Преди 10 часа

Създаден е обходен маршрут за движение след катастрофата

Враг на “Хамас” се завръща в Газа

Враг на “Хамас” се завръща в Газа

Свят Преди 10 часа

Много палестинци, независимо от политическата си ориентация, бяха изненадани от появата на Сами Насман

Скандал в Украйна: Обвиниха Юлия Тимошенко в предлагане на подкупи

Скандал в Украйна: Обвиниха Юлия Тимошенко в предлагане на подкупи

Свят Преди 11 часа

Антикорупционният съд реши: Тимошенко е на свобода срещу 33 млн. гривни

Разкриха подробности за жената, застреляна от служител ICE в Минеаполис

Разкриха подробности за жената, застреляна от служител ICE в Минеаполис

Свят Преди 11 часа

Парамедиците са се опитали безуспешно да реанимират жертвата на място

Разлистваме „домовата книга“: Кой може да стане служебен премиер

Разлистваме „домовата книга“: Кой може да стане служебен премиер

България Преди 11 часа

След три неуспешни мандата - следващите стъпки по Конституция са назначаването на служебно правителство и насрочването на предсрочни парламентарни избори

Киев: Два милиона украинци са избягали от военна служба

Киев: Два милиона украинци са избягали от военна служба

Свят Преди 12 часа

Това са зашеметяващи цифри, които разкриват дълбоката криза, засягаща украинските военни сили от началото на руската агресия