Поевтиняване на цените на мобилните услуги за потребителите може да се очаква в края на годината, след като от 1 юли влязоха в сила по-ниските цени на едро за мобилните оператори.
Това заяви във Враца председателят на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) Веселин Божков.
Председателят на КРС изрази мнение, че се очаква в рамките на шест месеца цените на едро да повлияят на цените на дребно за потребителите на мобилни услуги.
Според него не е необходимо да има пълна корелация, но се очаква при намаление от 50% на цените на едро да се стигне до 15-20% намаление на цените на дребно в края на годината.
Той изрази мнение, че предлаганите в последно време пакети от мобилните оператори дават надежда, че подобно намаление може да бъде достигнато заради конкуренцията.
На въпрос какво ще предприеме КРС, ако цените на мобилните услуги не паднат, Веселин Божков посочи, че комисията ще предприеме кръг от пазарни анализи.
Ако резултатите от тях покажат, че мобилните оператори не проявяват гъвкавост, КРС ще им наложи специфични задължения, според закона, подчерта той. По думите му такава е препоръката на Европейската комисия.
Посещението на председателят на КРС е във връзка с проблемите с кабелните комуникации по въздух и с разположението на базовите станции на мобилните оператори и част от работната му обиколка в регионалните звена в страната.
Кметът на Враца Костадин Шахов съобщи, че с Веселин Божков са се договорили за създаване междуведомствена комисия от представители на общината, териториалното звено на комисията и Регионалната дирекция "Строителен надзор и контрол".
Тя ще проверява за наличието на висящи кабели на оператори, както и ще координира прокарването на комуникациите под земята, допълни Шахов.