Охранителите на язовири – без заплата втора година
Източник: БГНЕС

М инистерството на земеделието и храните дължи над 1,1 млн. лева за охраната на 22 язовира с национално значение. Парите са за работата на 120 души през последните 21 месеца (от май 2012 г.), съобщиха Тодор Бозев и Йорданка Гълъбинова, представители на охранителните фирми.

Според Бозев фирмите работят без договор с министерството и с фирмата „Напоителни системи“, защото държавните институции отказват да ги сключат, каза той.

Земеделският министър Димитър Греков е имал няколко срещи с представители на фирмите и обещал парите да бъдат изплатени, но от един месец комуникацията е прекъсната. Охранителните фирми плащат и сега на своите служители, но не регулярно и не в пълен размер, каза Бозев.

Пред БНР той каза, че не си търсят правата в съда, защото „ще изгубим твърде много време. Нашите служители не могат да чакат нито ден повече. Всички възможности за физическо оцеляване са изчерпани. Имаме желание да се плати час по-скоро от министерството и „Напоителни системи“, но с оглед на тяхното тежко финансово състояние това би следвало да се поеме от принципала, от собственика на всички тези обекти“, каза Бозев.

„Този позор продължава вече три години. Нашият договор беше обществена поръчка от 2008 г. до 2010 г. с т.нар. „Агенция по хидромелиорация“, която беше закрита, преди да изтече срокът. След закриването има официален договор – споразумение с министър Найденов и с четирите охранителни фирми, в което става ясно, че министерството става правоприемник на задълженията на агенция“, коментира Бозев и уточни, че от 2010 г. нямат договор.

„Никоя охрана не може да напусне току-така, защото на нея има зачислено имущество за милиони и както тя го е приела от някъде или някого с протокол и документ, тя трябва да го сдаде на някого и нанякъде с подобен документ. Ние питаме писмено многократно кога и на кого да сдадем имуществото“, коментира още Бозев.

Изпълнителният директор на „Напоителни системи“ Димитър Методиев каза пред БНР, че когато е встъпил в длъжност е

имало „устна заповед на предишния изпълнителен директор, в която се забранява подписването на тези протоколи.

Тази заповед още е в сила. Не се осчетоводяват фактури. Откакто аз съм изпълнителен директор, нито една фактура не е осчетоводена, защото ние нямаме договорни отношения с охранителните фирми“.

Той добави, че ако фирмите напуснат, ще се направи всичко възможно язовирите да не останат без охрана. От друга страна, ако не се намери правова възможност, той не гарантира, че парите ще бъдат изплатени.

„След като нямам договорни отношения с някого, на мен ми е много трудно, даже невъзможно, да направя плащане“, обясни Методиев.

Според него е невъзможно и да се сключи договор с тези фирми и да продължи тяхната охрана, защото тогава ще наруши Закона за обществените поръчки.

По-късно през деня от пресцентъра на земеделското министерство цитираха Методиев, според когото язовирите, които се стопанисват от Министерството на зедемелието и храните и „Напоителни системи“ ЕАД

няма да останат без охрана.

По думите му дружеството ще продължи да стопанисва язовирите в страната, като се грижи не само за тяхното добро състояние, но и за защитата на населението в прилежащите им територии. Той е съобщил, че през миналата година дружеството е придобило лиценз за охранителна дейност и е в състояние да извършва такъв тип дейност, защото неговите специалисти най-добре познават поддържаните от тях съоръжения.

„При нужда ще създадем необходимата организация. В последните няколко месеца дружеството подготви и план за извършване на охранителна дейност от нейните служители. Подготвени са графици и всички останали необходими действия за успешното извършване на охраната, ако се наложи“, е отбелязал изпълнителният директор.

Относно сумите, за които охранителните фирми твърдят, че МЗХ и „Напоителни системи“ им дължи, Методиев е коментирал, че всички претенции за финансови вземания се предявяват по надлежния ред. Той е припомнил, че до тази ситуация се е стигнало след действията на предишното ръководство на Министерството и „Напоителни системи“.

„Дружеството е извършвало плащането без никакво правно основание въз основа само на една заповед“, е уточнил Методиев.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Делян Пеевски: Стана практика съдът да пуска убийците на пътя

Делян Пеевски: Стана практика съдът да пуска убийците на пътя

България Преди 17 минути

Хората искат справедливост, настоя лидерът на "ДПС-Ново начало"

Откриха издирваното 15-годишно момиче от Благоевград

Откриха издирваното 15-годишно момиче от Благоевград

България Преди 1 час

То е открито в добро физическо здраве

Карди Би призна: Не съм си мила косата от три месеца!

Карди Би призна: Не съм си мила косата от три месеца!

Любопитно Преди 2 часа

„Вероятно съм хванала всякакви яйца от хлебарки, яйца от комари – всичко в това“, пошегува се Карди

Над хиляда години затвор по дело в Турция

Над хиляда години затвор по дело в Турция

Свят Преди 2 часа

Всички 11 обвиняеми получиха и доживотни присъди

Дания се готви за възможна война с Русия

Дания се готви за възможна война с Русия

Свят Преди 2 часа

Датските разузнавателни служби промениха тона си през последната година

Инфлацията в еврозоната се забавя въпреки поскъпването на услугите

Инфлацията в еврозоната се забавя въпреки поскъпването на услугите

Свят Преди 2 часа

Цените на енергията са се понижили с 0,2 процента на месечна база и с 1,0 процент на годишна

Елизабет: Единственото нещо, което е в главата ми, е музиката

Елизабет: Единственото нещо, което е в главата ми, е музиката

Любопитно Преди 3 часа

В момента Елизабет работи по нови музикални проекти и планира бъдещи участия

<p>Центристката партия D66 печели изборите в Нидерландия</p>

ANP: Центристката партия D66 печели изборите в Нидерландия

Свят Преди 3 часа

Роб Йетен е фаворит за следващ министър-председател.

Спряха всички влакове в Сърбия, терористична заплаха

Спряха всички влакове в Сърбия, терористична заплаха

Свят Преди 3 часа

Железниците на Сърбия внезапно спряха продажбата на билети

Тръмп и заявката за ядрени опити: Какво трябва да знаем

Тръмп и заявката за ядрени опити: Какво трябва да знаем

Свят Преди 3 часа

Доналд Тръмп нареди на Пентагона да "започне изпитания с ядрено оръжие"

Зрелищна четворна елиминация в “Игри на волята” тази вечер

Зрелищна четворна елиминация в “Игри на волята” тази вечер

Любопитно Преди 3 часа

Кои ще са съперниците на Дино и Дечо от Лечителите?

<p>След година на протести пукнатините в сръбското управление се превърнаха в пропасти</p>

След година на студентски протести пукнатините в сръбското управление се превърнаха в пропасти

Свят Преди 3 часа

Режимът на Александър Вучич прилича на политическа схема тип "Понци" - поддържа илюзия за легитимност чрез зрелища, докато отлага неминуемия си крах

Истинската история зад „Сиянието“: Хотелът, който вдъхнови кошмара на Стивън Кинг

Истинската история зад „Сиянието“: Хотелът, който вдъхнови кошмара на Стивън Кинг

Любопитно Преди 3 часа

Стивън Кинг неведнъж е разказвал как идеята му се е родила именно по време на престой в хотел „Стенли“ в Колорадо

Задържаха 18-годишен без книжка и с фалшиви номера

Задържаха 18-годишен без книжка и с фалшиви номера

България Преди 3 часа

На водача е съставен съответния акт

Виктор Орбан смути Джорджа Мелони

Виктор Орбан смути Джорджа Мелони

Свят Преди 4 часа

Джорджа Мелони, смятана за "възрастния в стаята" сред европейските популисти, имаше нелек ден с Орбан в Рим