За първи път след като премина към еврото през януари 2002 г., Ватиканът бе принуден от европейско решение да пусне в обращение евромонети, запазени досега за колекционерите, предаде Франс прес.
Обращението ще е доста ограничено, тъй като монетите от 50 евроцента, за които се отнася, се използват само в магазините във Ватикана и са достъпни за много малко хора.
Освен това касиерите - в супермаркета, пощата и бензиностанцията - имат право да дават само по две такива монети с образа на Бенедикт Шестнайсети и с надпис "Град Ватикана 2010 г.".
Досега монетите, сечени от Ватикана, бяха запазени за колекционерите и представляваха ценен източник на приходи за папската държава.
Последната серия от няколко монети, например, бе с реална стойност от около 4 евро, а се продаваше за 30.
Европейската комисия обаче поиска да върне Ватикана към общностното право.
Валутна конвенция, сключена през декември 2009 г. между Ватикана и ЕС постановява, че най-малко 51% от монетите трябва да бъдат в обращение с номиналната си стойност.
Същевременно на Ватикана бе разрешено да изсече двойно повече монети (най-малко 2,3 млн. евро за 2010 г. в сравнение с 1,074 млн. евро за 2009 г.). Така, на практика, количеството на запазените за колекционери монети се увеличава и тази година може да достигне 1,3 млн. евро.
Най-малката държава в света, която сече монети от създаването си през 1929 г. по силата на Латеранските споразумения с Италия, влезе косвено в еврозоната заедно с 12-те европейски страни на 1 януари 2002 г., пак съгласно сключените с Италия споразумения.
Първите монети с лика на Йоан-Павел Втори (1978-2005 г.) бяха пуснати в обращение на 1 март 2002 г. и предизвикаха истинска колекционерска треска.
Първоначално Ватиканът имаше право да сече монети на обща стойност не по-голяма от 670 000 евро годишно, припомня АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!