НОИ: Осигурителният стаж за пенсия скача с три години
Николай Ненков   
Източник: БГНЕС
Ог гурителният стаж за пенсия скача с три години, реши Надзорният съвет на Националния осигурителен институт (НОИ).

След няколко часа тежки дебати промените в кодекса за социалното осигуряване бяха приети. Много спорни точки срещнаха категорично противопоставяне от страна на синдикати или работодатели.  

Пенсионната възраст не се увеличава (в момента тя е 63 години за мъжете и 60 - за жените), но необходимият за пенсия трудов стаж се вдига от 37 на 40 години при мъжете и от 34 на 37 години при жените.

Промените, които трябва да влязат в сила от юли 2011 г., ще бъдат внесени в парламента през септември.

Възможно е делегацията на синдикатите да не участва в утрешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, където дебатите ще продължат, предупреди вицепрезидентът на КНСБ Николай Ненков.

Представителите на синдиката са твърдо против увеличаването на осигурителния стаж, особено ако това става шоково, като настояват вместо това да се увеличи осигурителната вноска, за да има устойчивост на пенсионната система.

"Привидно, когато не се пипа възрастта, това е един по-добър вариант - само че за бюджета на НОИ, докато може да се окаже, че работещите поради работа без трудов договор имат години, но не и стаж", коментира Ненков. 

Работодателите от своя страна одобряват тази мярка при условие, че става плавно, а не изведнъж.

Друга спорна промяна е въвеждането на праг за самоосигуряващите се от 420 лв. без оглед на техните доходи и получаването на обещетения на тази база. Ако в края на годината с данъчната декларация те докажат по-висок доход, ще могат да доплатят за осигуровки, а НОИ - за обезщетения. 

Като неприемливи от синдиката определиха и предложенията за промени в условията на пенсиониране на работещите при първа и втора категория труд, за които, освен че се вдига осигурителният стаж, се увеличава и изискуемата възраст с осреднено три години. 

КНСБ не одобрява и предложенията за нов модел за заплащане на държавните служители, с които се орязва класът прослужено време.

Работодателите се обявиха категорично против криминализирането на невнасянето на осигуровки. Синдикатите пък са доволни от тази промяна, за която настояват отдавна.   

Проблемен бе и въпросът на каква база да се изплащат паричните обезщетения за безработица, бременност и раждане. Правителството предлага всички те да се изчисляват на база 12 месеца назад.

Сега тези срокове са различни - шест, девет и 12 месеца. Предложението се одобрява от работодателите, но синдикатите го определят като пресилено.  

Дебатите ще продължат и утре на тристранния съвет, но е възможно в сряда, 21 юли, Министерския съвет да не се съобрази със страните и да приеме промените така, както ги е предложило социалното министерство.

Част от тези мерки ще влязат в сила още през януари 2011, а друга част през юли 2011 г.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Това показва, че Русия се готви за война с НАТО

Това показва, че Русия се готви за война с НАТО

Свят Преди 3 часа

Русия разширява присъствието на войските си по границата си със Запада

Задържаният за убийството на Магдалена остава в ареста

Задържаният за убийството на Магдалена остава в ареста

България Преди 8 часа

Според съда съществува опасност да се укрие или извърши друго престъпление

БНБ отговори на въпросите за еврото

БНБ отговори на въпросите за еврото

България Преди 8 часа

Дизайнът на евромонетите с българска национална страна е одобрен

Почина актьорът Румен Димитров

Почина актьорът Румен Димитров

България Преди 8 часа

От 2017 до 2021 г. е заместник-министър на културата в Министерството на културата на Република България.

Страшно земетресение, чакат цунами, евакуация в Чили

Страшно земетресение, чакат цунами, евакуация в Чили

Свят Преди 9 часа

Чилийските власти издадоха сигнал за евакуация на целия крайбрежен участък на Магеланския проток

Тръмп ще отнеме на Харвардския университет статута му на освободен от данъци

Тръмп ще отнеме на Харвардския университет статута му на освободен от данъци

Свят Преди 9 часа

"Те си го заслужават!", написа Тръмп в платформата Truth Social

Ново земетресение разтърси Истанбул

Ново земетресение разтърси Истанбул

Свят Преди 9 часа

Епицентърът на земетресението се е намирал на 23 километра от града

МВР и БАБХ установиха фалшиви хранителни добавки

МВР и БАБХ установиха фалшиви хранителни добавки

България Преди 9 часа

По случая е образувана проверка и е съставен констативен протокол

<p>&bdquo;Огромен удар&ldquo; за принц Хари</p>

„Огромен удар“ за принц Хари, загуби и обжалването по делото за полицейската му охрана

Свят Преди 9 часа

По време на делото от екипа на принц Хари заявиха, че „животът му е застрашен“

Нова тенденция в Румъния: Вълна от подкрепа за Джордже Симион в ТикТок

Нова тенденция в Румъния: Вълна от подкрепа за Джордже Симион в ТикТок

Свят Преди 9 часа

Потребители публикуват кратки видеа, в които "не казват за кого ще гласуват", а на заден план се чува песента "Доведи конете, Симионе"

Предлагат шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата

Предлагат шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата

България Преди 10 часа

Бившият конституционен съдия Константин Пенчев е предложен за негов заместник

Директорът на ОДМВР-Хасково подаде оставка

Директорът на ОДМВР-Хасково подаде оставка

България Преди 10 часа

До тук се стигна след напрежението снощи в Хасково

С този темп Русия ще превземе Украйна след три века

С този темп Русия ще превземе Украйна след три века

Свят Преди 10 часа

Невероятно е, че зашеметяващите загуби на хора и оборудване все още не са спрели руската армия

<p>Фенове на Ливърпул предизвикаха земетресение&nbsp;</p>

Фенове на Ливърпул предизвикаха земетресение от 1,74 по скалата на Рихтер

Любопитно Преди 10 часа

Не само феновете на Тейлър Суифт могат да предизвикват миниземетресение, доказаха учени