Според оптимистичен вариант на развитие на Източна Европа, може да се очаква България да достигне равнищата на преки чуждестранни инвестиции от пиковите за страната 2007 - 2008 г. през 2013 г., а според реалистичен вариант - през 2016 г.
Това прогнозира новият изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции Борислав Стефанов на среща за конкурентните предимства на България като инвестиционна дестинация.
Той аргументира прогнозите си с доклад на "ПрайсуотърхаусКупърс", според който за периода 2003 - 2008 г. размерът на преките чуждестранни инвестиции в региона на Източна Европа се е увеличил пет пъти.
През 2003 г. инвестициите в региона са били около 30 млрд. долара, а през 2008 г. те достигат до около 150 млрд. долара, от които повечето са били в Русия.
След това само за една година, заради кризата, спадът е с около 50%.
Според оптимистичния вариант на развитие, посочен в доклада, регионът на Източна Европа през 2013 г. ще възстанови инвестиционното ниво от 2008 г., а според реалистичния вариант това ще се случи през 2016 г.
За България най-силната година беше 2007 г., когато инвестициите възлизаха на 9 млрд. евро, и 2008 г. - 6 млрд. евро.
Ако тези прогнози се сбъднат, би трябвало в този период да се очаква възстановяване на рекордните за страната стойности на инвестиции от периода 2007 - 2008 г., каза изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции.
Той заяви, че амбицията на агенцията занапред е
да се толерират инвестиции в сектори, които създават продукти с висока добавена стойност,
като промишленост, IT-услуги.
Очаква се до 7 юли правителството да одобри предложенията за промени в правилника за прилагане на Закона за насърчаване на чуждестранни инвестиции, които предвиждат облекчения за инвеститорите.
Шефът на агенцията посочи, че през тази година инвестициите в традиционно атрактивните за вложители сектори в страната - финанси, строителство и търговия, намаляват и припомни, че през 2009 г. само в търговията чуждестранните вложения са намалели шест пъти.
Стефанов посочи обаче, че тези сектори ще продължат да имат сериозно влияние в общия състав на преките инвестиции в страната, но не със същата тежест, както през последните три години, когато трите сектора са формирали над 70% от всички инвестиции.
Реалистичният дял, който тези сегменти на икономиката биха заемали занапред е около 35 - 40%. Тази година, за периода януари - март, инвестициите в сферата на недвижимите имоти възлизат на около 45 млн. евро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!