Германската канцлерка Ангела Меркел обяви, че правителството й ще въведе данъчни облекчения за германците на стойност 6 милиарда евро за две години, като награда за бремето, което поемат в европейската дългова криза.
Меркел каза пред журналисти, че споразумение за данъчните облекчения е било постигнато късно снощи между Християндемократическия съюз и коалиционните му партньори.
Данъчните облекчения ще бъдат въведени на два етапа.
Първият през януари 2013 г. ще бъде за 2 милиарда евро и ще облекчи данъчното бреме на германците с ниски и средни доходи, а вторият през януари 2014 г. ще бъде за 4 милиарда евро.
Канцлерката каза, че правителството ще продължи усилията за намаляване дефицита, но наред с това се чувства длъжно да направи нещо и за гражданите.
"Искаме да благодарим на гражданите за големия товар, който поеха в международната финансова криза", каза Меркел.
Данъчните облекчения бяха едно от предизборните обещания на правителството на Ангела Меркел.
Първият етап от обявеното намаляване на данъците ще се състои в годината, когато в Германия предстоят парламентарни избори, отбелязва АП.
Германия очаква да събере тази година 16 милиарда евро повече от данъци в сравнение с предвиденото, съобщи министерството на финансите.
Общите приходи от данъци за 2011 г. ще бъдат 571 милиарда евро. Същевременно
Франция ще обяви днес нови икономии на стойност 8 милиарда евро
под формата на съкращения на разходите и увеличаване на данъците, налагайки нови жертви на гласоподавателите с цел съхраняване на кредитния рейтинг на страната и овладяване на бюджетния дефицит.
Това се случва шест месеца преди решаващи за президента Никола Саркози избори за държавен глава.
Допълнителното съкращаване на разходите на десноцентристкото правителство на Саркози е необходимо за овладяване на финансовото положение на страната, след като прогнозата за икономическия растеж за идната година бе преразгледана до понижение на равнище 1% спрямо очакваните по-рано 1,75%.
Премиерът Франсоа Фийон ще обяви новите съкращения,с които общо мерките за икономии на правителството, одобрени преди три месеца, ще достигнат 12 млрд. евро.
Очаква се правителството да изтегли напред практическото приложение на пенсионната реформа и увеличението на възрастта за пенсиониране до 62 години да влезе в сила през 2016 или 2017 г. вместо през 2018 г., както беше планирано по-рано.
Освен това правителството най-вероятно ще увеличи ДДС за някои сектори от сегашните 5,5% до 7%, отказвайки се от предишното си решение да го намали.
Корпоративният данък за бизнес приходи над 500 милиона евро също се очаква да бъде увеличен.
Франция се опитва да намали бюджетния си дефицит от 5,7% от БВП тази година до 4,5% догодина.
Париж се надява да достигне препоръчвания от Пакта за стабилност праг от 3% от БВП през 2013 г. Важен приоритет за Саркози е и запазването на най-високия кредитен рейтинг на страната, ААА, отбелязва Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!