ЕБВР: Източна Европа е най-уязвима при банкова криза в еврозоната
Източник: netinfo

Има опасност евентуална нова банкова криза в еврозоната да предизвика рязко изтегляне на западните банки майки от уязвимите икономики в Централна и Източна Европа.

Този процес трябва да бъде забавен, за да бъде защитен икономическият растеж, обявиха днес високопоставени представители от региона, цитирани от Ройтерс.

Те изразиха опасенията си в Лондон, където този следобед започна общото годишно събрание на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР).

Засилващите се спекулации, че Гърция ще напусне еврозоната и масовото понижаване на рейтинги на испански банки късно снощи засилиха опасенията на местните вложители и световните инвеститори за стабилността на валутния съюз.

В много източноевропейски страни извън еврозоната има банки, изцяло или в голяма степен собственост на западни банки, които вече намалиха кредитирането в опит да оздравят балансите си, нарушени от кризата със суверенните дългове.

Те се страхуват, че ново внезапно или рязко връщане към собствените вътрешни пазари би могло да има унищожителни последици, отбелязва Ройтерс.

Президентът на ЕБВР Томас Миров изрази особено безпокойство за страните, в които филиали на гръцки банки играят важна роля, като за най-уязвими се сочат България, Румъния и Сърбия.

За страните от Югоизточна Европа през тази година се очаква икономически растеж от едва 1%,

който догодина ще достигне 2,4 процента, прогнозира ЕБВР.

Според ЕБВР икономическият растеж в страните от Централна Европа и балтийските държави ще се забави до 1,6% тази година, а през 2013 г. ще бъде 2,3%.

За Словения, Хърватия и Унгария банката прогнозира рецесия. Руската икономика ще нарасне с 4,2% през 2012 г. и с 4,3% през 2013 г., отчасти благодарение на високите цени на петрола, който страната изнася в изобилие.

След като за 2011 г. отчете поразителен растеж от 8,5%, Турция ще преживее силно забавяне, предупреждава ЕБВР.

В Монголия през 2012 година пък ще има нов двуцифрен растеж (+14%), подпомогнат до голяма от рудните богатства на страната.

Като цяло кризата в еврозоната ще доведе до значително забавяне на растежа на нововъзникващите икономиките от Източна Европа и Централна Азия през 2012 г., прогнозира ЕБВР.

Най-новите прогнози на банката, които бяха публикувани преди започналото днес общо събрание на институцията в Лондон, сочат, че съвкупният икономически растеж на страните, които ЕБВР покрива, ще ограничи темпа си до 3,1% тази година спрямо 4,6% през 2011 г.

Очаква се показателят да се възстанови умерено през 2013 г., достигайки равнище от 3,7%.

Тези прогнози са изготвени въз основа на сравнително оптимистичен сценарий, при който "еврозоната ще успее да овладее кризата си, но без да избегне лека рецесия", уточнява банката в комюнике.

Повече икономически новини в PariteNi.bg

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
След потопа: Социалният министър с тревожна равносметка за щетите

След потопа: Социалният министър с тревожна равносметка за щетите

Свят Преди 1 минута

Наталия Ефремова обяви каква помощ могат да получат засегнатите семейства

<p>Прокуратурата разследва смъртта на&nbsp;мъжа, изчезнал при наводнението край Севлиево</p>

Прокуратурата разследва смъртта на 56-годишния мъж, изчезнал при наводнението край Севлиево

България Преди 13 минути

Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжната прокуратура в Габрово

<p>Русия установи&nbsp;контрол над две села в Серезоизточна и Югоизточна Украйна</p>

Руските сили установиха контрол над две села в Серезоизточна и Югоизточна Украйна

Свят Преди 31 минути

Руските сили са свалили и три френско-британски ракети с голям обсег „Сторм Шадоу“

<p>Какво знаем за &bdquo;незаконния град&ldquo; край Варна?</p>

Пране на пари, връзки с украински инвеститори и незаконна сеч: Кой стои зад „града фантом“ край Варна?

България Преди 47 минути

Vesti.bg се свърза с KYB Corporation за официален коментар по случая и очаква позицията на компанията

София - Софийски градски съд - дело срещу Мирослав Василев, прегазил полицай на пътя

Осъдиха шофьора, блъснал патрулка и убил полицай

България Преди 48 минути

Подсъдимият получи и 6-годишна забрана да сяда зад волана, но присъдата за смъртта на служителя на МВР все още не е окончателна

<p>Кой работи най-малко&nbsp;в Европа? Българите се нареждат в топ 3 по най-дълга работна седмица</p>

Евростат: България е сред шампионите по най-дълга работна седмица в целия Европейски съюз

България Преди 53 минути

Докато в Европа работните часове падат, българите се трудят средно по 38,7 часа седмично – веднага след Гърция и на светлинни години от Нидерландия

,

Синът на Анджелина и Брад изненада с шокираща визия: Нокс Джоли-Пит с яркооранжева коса

Любопитно Преди 1 час

17-годишният тийнейджър показа синини от тренировки по муай тай и демонстрира ексцентричен стил по улиците на Лос Анджелис

Бляскавата премиера на „Дъждът оставя следи” събра екипа, актьорите и звезди гости на червения килим

Бляскавата премиера на „Дъждът оставя следи” събра екипа, актьорите и звезди гости на червения килим

Любопитно Преди 1 час

Премиерният епизод на криминалната поредица ще се излъчи тази вечер от 21:00 ч. по NOVA

Иван Демерджиев

„Цялата „сарафовщина“ си дава сметка, че губи сила“: Демерджиев с първи думи след оставката на Сарафов

България Преди 1 час

„Ние искаме реална промяна, а не смяна на имената“, заяви министърът, след като Прокурорската колегия на ВСС прие предсрочното освобождаване на магистрата

Политически реакции след оставката на Борислав Сарафов

Политически реакции след оставката на Борислав Сарафов

България Преди 1 час

Политическите реакции след оставката на Сарафов не закъсняха, като партиите в НС поискаха ускорен избор на нов ВСС и редовен главен прокурор

<p>Туск: Русия е дългосрочна заплаха за Европа и НАТО</p>

Полша и Великобритания подписват отбранително споразумение

Свят Преди 1 час

Туск заяви, че партньорството ще бъде насочено срещу руската заплаха

Възрастта, на която губим девствеността си, определя как остаряваме

Възрастта, на която губим девствеността си, определя как остаряваме

Любопитно Преди 1 час

Ново мащабно проучване на учени от университета Шандонг откри неочаквана връзка между възрастта на първия полов акт и качеството на живота на старини. Генетични маркери показват, че ранният сексуален дебют може да е сигнал за по-неблагоприятно стареене

Разкриха причината за смъртта на световноизвестния пилот Кайл Буш

Разкриха причината за смъртта на световноизвестния пилот Кайл Буш

Свят Преди 1 час

Дори младото и здраво тяло на шампиона не успя да надвие сепсиса, който лекарите наричат „падане от скала“

Една година след смъртта му: Ози Озбърн се завръща като робот, за да говори с феновете

Една година след смъртта му: Ози Озбърн се завръща като робот, за да говори с феновете

Любопитно Преди 2 часа

Семейството на покойния рокаджия обещава „изключително авторитетен“ проект, след като фенове определиха дигиталното възкресяване като безвкусно