На банките няма да бъдат наложени и глобални регулации за ликвидност и капиталови буфери, които да помагат при спад в приходите.
Най-развитите 20 икономики в света обещаха до 2013 г. да намалят наполовина бюджетните дефицити и се договориха до 2016 г. държавните дългове да не нарастват с бързината на икономическия растеж.
След края на срещата на срещата британският вестник "Дейли телеграф" коментира, че за разлика от трите предходни срещи на върха на Г-20, на които лидерите на развитите и развиващите се икономики са демонстрирали единство, сега
в Торонто се видя разединението между лидерите.
На банките пък беше дадено повече време във връзка с по-строгите правила за тяхната дейност, което е в действителност един вид победа за тях, допълва изданието. Срещата беше беллязана от несъгласие на върха относно данъците на банките, отбелязва френският вестник "Фигаро".
Канадците, австралийците и развиващите се икономики са враждебно настроени към такъв данък, защото техните банки успяха да преминат през кризата и без отпускането на държавни помощи, припомня всекидневникът.
Като цяло Г-20 показаха недоверие към прекаленото затягане на правилата във финансовия сектор, допълва вестникът и изброява кой какво е обещал на форума, чиято организация струваше рекордната сума от 900 млн. евро.
Като за начало френският президент Никола Саркози обеща организирането на десет пъти по-евтина среща на Г-20 догодина в Ница. Пак Саркози обеща, че
Франция, Великобритания и Германия ще наложат данък върху банките,
но отчете, че не всички страни ще го направят. Тези резултати от срещата на Г-20, както и резултатите от предходната среща в Хънствил на Г-8 бяха обявени за незадоволителни от редица неправителствени организации, които са недоволни, че не са взети по-значими решения в областта на околната среда и устойчивото развитие, добавя френският всекидневник.
Първоначалната цел на Г-20 беше разработването на нови правила за банките до ноември. Те трябваше да влязат в сила до края на 2012 г. Сега този график беше смекчен, защото отделните страни са на различни етапи на възстановяване от рецесията.
"Гардиън" констатира, че и на срещата на Г-8, и на срещата на Г-20 новият премиер Дейвид Камерън се е показал като харизматичен политик, способен обаче да демонстрира и твърдост, когато се наложи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!