Инвеститорите връщат вярата си в бъдеще на световната икономика, показват резултатите от августовското допитване сред управляващите активи, осъществено от BofA Merrill Lynch.
Отношението към Европа се е променило към по-добро, песимизмът се премества към САЩ и Япония, коментира Интерфакс.
През август очакващите подобряване на ситуацията в световната икономика следващата година са с 5% повече отколкото тези на обратното мнение.
Ситуацията може да се определи като поврат, отчитайки, че през юли броят на песимистите беше с 11% по-голям от този на оптимистите.
Въпреки че делът на управляващите активи, според които икономическият растеж ще бъде по-нискък от средния за последните месеци, се запазва на 73%, техните страхове за забавянето на икономиката са намалели чувствително.
Участниците в анкетата, убедени, че
"втората вълна" на кризата ще бъде избегната,
през август са били със 78% повече, отколкото тези, убедени в обратното.
Мненията на управляващите по повод на ситуацията със световната инфлация през следващите 12 месеца са се разделили по равно. Все пак надделяват привържениците на нейното понижаване, макар и с минималния 1% преднина. Преди месец подобна позиция подкрепяха едва 12% от анкетираните.
Вероятността от повишаване на лихвите в САЩ до третото тримесечие на 2011 г. не се изключва от 55%.
Наличните средства в портфейлите на инвеститорите продължават да намаляват
През август делът на управляващите, разполагащи с по-големи обеми в наличност, е бил 7% в сравнение с 13% през юли и 19% през юни.
Забелязва се увеличаване на обема средствата, насочвани към покупката на акции. Едновременно с това популярността на облигациите намалява.
Броят на управляващите, които с боязън се отнасят към подобна категория активи, надхвърли тези, които са готови да инвестират в тях с 23% (преди месец тази разлика бе 15%).
Както се отбелязва в изследването, интересът към акциите на американските и японски компании рязко е спаднал, а
търсенето на акции на компании от еврозоната се е увеличил.
През август делът на инвеститорите, които са намалили обема на американски акции в своите портфейли, е бил 14%. Световните мениджъри също така без съжаление се разделяха и с акциите на японските компании, подчертават от BofA Merrill Lynch. Делът на управляващите, които са намалили японските книжа в своите портфейли, е 27% срещу 7% през юни.
В същото време акциите на еврозоната печелят популярност. Чистият показател на техния преимуществен дял в портфейлите е 11%, което е най-добрият резултат от октомври 2009 г. Само допреди месец броят на инвеститорите, намаляващи дела на тези акции в своите портфейли, надхвърляше с 10% тези, които постъпваха обратно.
Добри се оказаха новините и за британските компании. Инвеститорите са най-големи оптимисти за техните акции от май 2007, се посочва в изследването.
Песимизмът на инвеститорите емигрира от Китай и Европа по посока Япония и САЩ.
Отношението на инвеститорите към Европа през последните месеци рязко се промени в положителна посока на вълната от оптимизъм по отношение на европейските банки, отбелязва водещият стратег по международни корпоративни инвестиции на BofA Merrill Lynch Global Research Майкъл Хартнет.
Сега е необходимо данните за състоянието на икономиката да подкрепят тази промяна, добавя ръководителят на европейския отдел за стратегически корпоративни инвестиции на BofA Merrill Lynch Global Research Гери Бейкър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!