Депутатите приеха Бюджет 2011 на първо четене в отсъствието на премиера
Финансовият министър Симеон Дянков   
Източник: Гергана Костадинова, БГНЕС
Със 130 гласа "за", 58 "против" и 14 въздържали се депутатите приеха на първо четене предложения от правителството на ГЕРБ проектобюджет за 2011 г.

Проектобюджетът беше подкрепен от ГЕРБ и "Атака".

"Против" гласуваха от Коалиция за България и ДПС, а от Синята коалиция се въздържаха.

Дебатите преминаха днес в отсъствието на премиера и кабинета, с изключение на финансовия министър Симеон Дянков, който стоя безмълвен след встъпителното си слово.

Като обида и подигравка с парламентаризма определиха депутати от ляво и дясно отсъствието на министрите. Иван Костов обяви, че Борисов реабилитира диктатора Живков с отношението си към Народното събрание.

Депутатите от левицата вдигнаха червени табели с надпис "Бойко отново не е в час".

Народни представители от ДПС дори изразиха съжаление, че Борисов е пренебрегнал синята експертиза, заради твърдата подкрепа на "Атака".

Дянков: Гордея се с този бюджет

Разумът надделя и бюджет 2011 – бюджет на стабилността, вече мина на първо четене, каза министърът на финансите след гласуването.

По-рано във встъпителното си слово пред депутатите Дянков посочи, че рамката на бюджета е основана на ръст от БВП от 0,7% за 2010 г. и предвиден ръст на БВП от 3,6% за 2011 г. Двигатели на икономическия растеж ще бъдат износът и плавното възстановяване на вътрешното потребление. 

Планиран е консолидиран дефицит от 1,96 млрд. лв, който ще се финансира с емитиране на външен дълг. По думите на Дянков се предвижда плавно намаляване на публичните разходи до 35-36% от БВП.

Планираните публични разходи за 2011 г. са 27,8 млрд. лв. В социалния сектор са предвидени разходи от 12,6% от БВП, осигурени са средства за намаляване на безработицата, съхраняване и поддържане на работната сила, добави финансовият министър.

Предвидените приходи са 25,8 млрд. лв. или 33,5% от БВП. Номиналният ръст на приходите спрямо 2010 г. е е1,3 млрд. лв., или с 5,3% повече.

Дистанцията между "Синята коалиция" и ГЕРБ ще става все по-голяма, защото ние стоим на ясни десни демократични позиции, а вие за съжаление в последно време ярко тръгнахте наляво, заяви съпредседателят на коалицията Мартин Димитров по време на дискусията.

Явно няма да видим реформите, заради които в началото подкрепяхме това правителство, каза той. Според него не е вярно, че няма пари, тъй като разходната част е с близо 6 млрд. лв. повече в сравнение с 2007 г., преди кризата.

Ако "Атака" управляваше, щеше да предложи съвсем друг бюджет и щеше да премахне плоския данък. Това заяви Павел Шопов от "Атака". По думите му "Атака" би отделила повече пари за БАН , АЕЦ "Белене", ДАНС. Той посочи, че биха намалили парите за омбудсмана, както и средствата на БНТ с пет-шест милиона лева - парите за новините на турски език.

Председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова обявни, че приходите са планирани консервативно, защото в противен случай има риск те да не бъдат събрани, и ако това стане, ще доведе до натиск върху разходите.

ДПС прогнозира актуализация на бюджета и ръст на данъците. Алиосман Имамов от ДПС разкритикува липсата на ясно дефинирани фискални приоритети.

Иван Костов: Някой се опитва да принизи властта на парламента,

Не знам как се стигна до това обезценяване на стойностите, за които съм работил - виждам парламентът сам, безпомощен, да обсъжда закон за бюджета на страната, каза Костов. Това не се случвало досега - винаги с огромно уважение кабинетът стои в пленарната зала и участва в дебата, заяви той.

Премиер на страната за първи път от 1989 г. насам реабилитира предишния комунистически диктатор Тодор Живков, заяви съпредседателят на "Синята коалиция".

За Тодор Живков в Народното събрание са били същите безделници, нямащи отношение към големите работи, с които той се занимава, а сега този човек е образец за управлението, смята Костов. Щом онзи е образецът, ние тук сме хора, напълно излишни, пречещи да се режат ленти за откриване на половината от някое улично платно, коментира той.

Костов каза, че никой не е потърсил мнението на десните нито преди, нито след изработването на бюджета и "Синята коалиция" няма как да бъде гарант, че страната върви в правилната посока и няма да подкрепи Бюджет 2011.

Сергей Станишев: Това е бюджет на безсилието, на лъжата и на задлъжнялостта


Лидерът на Коалиция за България попита как, при положение, че през 2008 г. БВП е бил по-малък, държавата е събрала 26,4 млрд. лв. приходи, а при по-голям БВП с 8 млрд. лв. за миналата година приходите са с почти 3 млрд. лв. по-малко.

Причината е, че вие убихте реалната икономика, има пълна свобода за контрабандата, обърна се Станишев към управляващите.

Той добави, че образованието и здравеопазването са били посочени от ГЕРБ като основни приоритети, а в същото време за образование например се предвиждат средства от 3,3% от БВП, докато през 2010 г. делът им е бил 4,2 от БВП.

Прави се опит за кражба с прехвърлянето на средства от НЗОК към министерството на здравеопазването, заяви лидерът на левицата. Според него с трансфера от 340 млн. лв. се ограбват гражданите, тъй като се вземат пари от техните вноски, за да се изпълняват задължения на държавата.

Все пак в бюджета си личат приоритети - парите за МВР се увеличават с 45 млн. лв., а за ДАНС - с 10%, но дори и тези приоритети не можете да постигнете така, че да са доволни работещите в системите, коментира Сергей Станишев.

Той добави, че за култура са предвидени 94,5 млн. лв., а за подслушване са предвидени 100 млн. лв.

Голяма лъжа се оказа и административната реформа, ако има такава, защо разходите за централна администрация нарастват със 128 млн. лв., заяви лидерът на Коалиция за България.

Това е и бюджет на задлъжняването, тъй като, изяждайки близо половината от фискалния резерв от 8,2 млрд. лв., вие вкарвате хората и държавата в огромна задлъжнялост, заяви Сергей Станишев. Той допълни, че държавният дълг е нараснал със 750 млн. лв.

Още икономически новини в PariteNi.bg
Дъщеря към баща си: Утре ще дойдат пак да ме искат. Само ще кимнеш с глава и ще кажеш "ДА". А не както предния път…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Съпругата на убития журналист Джамал Кашоги: "Няма справедливост"

Съпругата на убития журналист Джамал Кашоги: "Няма справедливост"

Свят Преди 5 минути

„Те убиха съпруга ми, унищожиха живота ми“

Любов след кома: Двойка се сгоди в болница

Любов след кома: Двойка се сгоди в болница

Свят Преди 30 минути

Двамата са били в кома по едно и също време в една и съща болница - и така започва тяхната любов

Пеевски поиска да се закрие правителствения авиоотряд

Пеевски поиска да се закрие правителствения авиоотряд

България Преди 36 минути

Решението на министъра на транспорта правителството да се откаже от скъпия “Фалкон" заслужава адмирации, заяви лидерът на "ДПС - Ново начало"

Зеленски пристигна в Турция за мирни преговори след 3 години война

Зеленски пристигна в Турция за мирни преговори след 3 години война

Свят Преди 37 минути

Песков омаловажи информацията, публикувана от сайта "Аксиос", че Вашингтон работи по 28-точков план за мира в Украйна

Иран освободи танкера "Талара" и екипажа му след задържане в Ормузкия проток

Иран освободи танкера "Талара" и екипажа му след задържане в Ормузкия проток

Свят Преди 42 минути

Иран освободи плаващ под флага на Маршаловите острови танкер и неговия екипаж

<p>Разширяването на зоните за платено паркиране: Ресторантьори заплашиха, че ще съдят СО</p>

Разширяването на зоните за платено паркиране: Ресторантьори заплашиха, че ще съдят Столичната община

България Преди 50 минути

Решението, което трябва да влезе в сила от 5 януари 2026 г., предвижда цената за паркиране в синя зона да стане 2 евро на час, а в зелена - 1 евро на час

Спор за Русия извади наяве разцепление в АзГ по въпроса за Москва

Спор за Русия извади наяве разцепление в АзГ по въпроса за Москва

Свят Преди 52 минути

До необичайния раздор в редиците на АзГ се стигна в момент, когато системни политици в Германия обвиняват партията, че действа като троянски кон на Кремъл

Китай с ултиматум - Япония да оттегли коментарите си за Тайван

Китай с ултиматум - Япония да оттегли коментарите си за Тайван

Свят Преди 1 час

Ако Япония откаже да оттегли забележи и продължи да „допуска грешки“, Китай ще предприеме „строги и решителни“ контрамерки

<p>&quot;Позволявам на бебето си неограничено време пред екрана&quot;</p>

Майка разкри: Позволявам на бебето си неограничено време пред екрана

Свят Преди 1 час

„Не знам какво искат майките, които не позволяват време пред екрана – да ги аплодираме ли?“

<p>Туск разкри подробности за саботажа по жп линията в Полша</p>

Полша разкри извършителите на саботажа на жп линия край Варшава

Свят Преди 1 час

Туск заяви, че двамата разкрити извършители са украински граждани

Проф. Ива Христова с коментар за мутациите на грипа

Проф. Ива Христова с коментар за мутациите на грипа

България Преди 1 час

Проф. Ива Христова: Мутации на щамовете АH1N1 и АH3N2 увеличават броя на болните, най-засегнати са децата от 9 до 14 години, още има време за ваксинация

Остър спор в НС заради решението на КС за референдума за еврото

Остър спор в НС заради решението на КС за референдума за еврото

България Преди 1 час

Според мнозинството в парламента темата отдавна не е в полето на депутатите

Манол Генов: При 27% от проверените речни участъци по Черноморието са установени нарушения

Манол Генов: При 27% от проверените речни участъци по Черноморието са установени нарушения

България Преди 1 час

Най-голям проблем има в урбанизирани територии – Свети Влас, Елените, Лозенец, Царево, Слънчев бряг и Варна