Доходите от данъци намаляват драстично
Красимир Стефанов   
Източник: БГНЕС/Гергана Костадинова

За първите два месеца на 2010 г. има сериозен спад на постъпленията от данъци спрямо миналата година.

Причината е, че все още се задълбочава кризата.

Това каза пред "Би Ти Ви" изпълнителният директор на Националната агенция по приходите (НАП) Красимир Стефанов.

Декларираната данъчна основа за януари и февруари месец е с 4 млрд. лв. по-малко, отколкото за същия период на 2009 г., добави Стефанов.

В крайна сметка постъпленията за първите два месеца, спрямо 2009 г., са с 600 млн. лв. по-малко за НАП, обясни той.

Обяснението по думите на Стефанов е, че през месец януари се декларират данните за декември, а през декември по-миналата година ударно бяха изхарчени 4 млрд. лева от резерва от предишното правителство.

Така или иначе има тенденция на спад на потреблението, заяви директорът на НАП. Той добави още, че само за януари 2010 г. регистрираните трудови договори в приходната администрация спрямо януари 2009 г. са намалели със 100 хил.

Тоест има 100 хил. нови безработни лица. А само за първите два месеца на тази година в сравнение с декември 2009 година те са намалели с 40 хил., коментира още той.

По думите му България е най-либералната държава от ЕС по отношение на данъчната политика.

Няма държава, в която да има ставка от порядъка на 10% за корпоративен данък или 10% данък върху доходите на физическите лица, заяви Стефанов.

Той заяви, че има сериозни затруднения при плащането на данъците не само на големите, но и на малките фирми и добави, че трябва да се отчете и сериозната фирмена задлъжнялост.

Той обясни, че може единствено да си съберат задълженията гъвкаво. Относно темата с швейцарските сметки на българи директорът на НАП коментира, че въпросът се преекспонира в медиите.

По думите му в швейцарските банки се държат 200 млн. евро български пари. Той заяви, че не е задължително обаче всички граждани с пари в швейцарски банки да са престъпници и добави, че предстоят проверки.

На въпрос дали НАП проверява задържаните по спецакциите "Наглите" и "Октопод" Стефанов заяви, че в момента се проверяват над 100 физически лица и освен задържаните, ще бъдат проверени и всички техни близки.

Две от фирмите, организатори на концерти на световни звезди в България са укрили 100 хил. лв. данък върху доходите, съобщи Стефанов.

В момента агенцията за приходите проверява 13 такива компании. Данъчни ще присъстват на предстоящите концерти на Елтън Джон и AC/DC, каза още Стефанов.

Проверяваме още лекари, стоматолози, 261 футболисти и много други, но по-важното е, че средно годишно НАП прави около 17 хил. ревизии, които предотвратяват данъчни измами за 1,5 до 1,7 млрд. лв., каза още Стефанов.

Само от ревизиите на футболните клубове и собствениците на бентлита и други луксозни коли в хазната са постъпили 24 млн. лв.

Това са близо 100 хил. средномесечни пенсии, каза още изпълнителният директор на НАП.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"Боташ" вдигна с 25% цените на тока и газа в Турция

"Боташ" вдигна с 25% цените на тока и газа в Турция

Свят Преди 1 час

Цените на природния газ са повишени с 18,61% за промишлените потребители и с 19,42% за електроцентралите

Азерският петрол надхвърли 141 долара за барел

Азерският петрол надхвърли 141 долара за барел

Свят Преди 2 часа

Най-високата цена, достигната някога, е била 149,66 долара през юли 2008 г.

Тръгват директни пътнически влакове между България и Украйна

Тръгват директни пътнически влакове между България и Украйна

България Преди 3 часа

Пътническата жп връзка ще бъде пусната първоначално като сезонна услуга

Защо Сталин скочи в гроба на жена си? Истината за първата любов на диктатора

Защо Сталин скочи в гроба на жена си? Истината за първата любов на диктатора

Любопитно Преди 4 часа

Младежката трагедия на Сталин, който от мъка скача в гроба на първата си съпруга Екатерина, разкрива непознатото му човешко лице, останало скрито за историята зад маската на безмилостен и хладнокръвен диктатор

Руски изтребител се разби в Крим

Руски изтребител се разби в Крим

Свят Преди 5 часа

Екипажът на изтребителя e успял да катапултира

Операция „Спасяването на Орбан“: Тръмп изпраща Джей Ди Ванс в Унгария

Операция „Спасяването на Орбан“: Тръмп изпраща Джей Ди Ванс в Унгария

Свят Преди 5 часа

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс пристига в Будапеща, за да подкрепи Виктор Орбан преди изборите на 12 април. Ходът на Тръмп цели да спаси ключовия си съюзник, докато опозиционерът Петер Мадяр води в проучванията на фона на скандали за връзки с Русия

.

Как да заменим майонезата в салатите за Великден: ​​5 най-добри алтернативи

Любопитно Преди 5 часа

Има много здравословни дресинги, които ще направят ястието по-малко калорично и по-здравословно

<p>Плашещо, но безвредно: Какво е&nbsp;&bdquo;синдром на експлодиращата глава&ldquo;</p>

Синдромът на експлодиращата глава може да ви връхлети, докато заспивате - какво казват експертите

Свят Преди 5 часа

Близо 30% от хората поне веднъж в живота си чуват силен шум или гръм, докато заспиват. Науката нарича това „синдром на експлодиращата глава“ – стряскащо, но напълно безопасно състояние, което не изисква специално лечение

Гюров: Имаме най-ниските цени на горивата в ЕС

Гюров: Имаме най-ниските цени на горивата в ЕС

България Преди 5 часа

При плодовете и зеленчуците очакванията са цените да започнат да се понижават след 2-3 седмици

Учени разкриха къде точно се намира мъжката G-точка

Учени разкриха къде точно се намира мъжката G-точка

Любопитно Преди 5 часа

Испански учени локализираха мъжката „G-точка“ – тя не е там, където всички предполагаха, а в малко познатата зона френуларна делта под главичката на пениса. Тази силно инервирана област е най-чувствителният център за удоволствие при мъжете

<p>&quot;Късметлия&quot; загуби рекордна печалба от лотарията, след като пропусна крайния срок</p>

"Късметлия" загуби 12,7 млн. евро печалба от лотарията, след като пропусна крайния срок

Свят Преди 5 часа

Въпреки мащабното издирване, притежателят на печелившия билет от Лондон не се появи в рамките на 180-дневния срок. Рекордната сума от 10,6 милиона паунда вече е окончателно загубена за играча и ще бъде дарена за социални проекти

Тръмп: Да вземем петрола и да натрупаме състояние

Тръмп: Да вземем петрола и да натрупаме състояние

Свят Преди 5 часа

Тръмп: Това би било "петролен фонтан" за света?

МВнР предупреди българите да напуснат Кувейт

МВнР предупреди българите да напуснат Кувейт

България Преди 6 часа

Спрени са търговските полети от Международното летище в Кувейт

Амал Клуни зашемети в Милано: Адвокатката показа нова прическа и безупречен стил

Амал Клуни зашемети в Милано: Адвокатката показа нова прическа и безупречен стил

Любопитно Преди 6 часа

Амал Клуни зашемети в Милано с модерна кожена пола и нова, по-къса прическа в карамелени нюанси, демонстрирайки за пореден път безупречен стил, подходящ за променливото време през април

Асеновград разгръща душата си в „Изживей България“

Асеновград разгръща душата си в „Изживей България“

Любопитно Преди 6 часа

Не пропускайте туристическата поредица в събота от 16:00 ч. по NOVA

Над 30 ученици от професионална гимназия „Джон Атанасов“ се включиха в програмата Vivacom Job Lab за умения за бъдещето

Над 30 ученици от професионална гимназия „Джон Атанасов“ се включиха в програмата Vivacom Job Lab за умения за бъдещето

Любопитно Преди 6 часа

Job Lab се провежда в ключов момент, когато пропастта между образованието и бизнеса се задълбочава, а бъдещето изисква не само теоретични знания, но и добре развити меки умения за успешна реализация