БСК: Трябва да се увеличат всички пенсии
Източник: БГНЕС

Ако има увеличение на пенсиите, то трябва да е за всички пенсии, а не само за минималните.

Това каза днес Божидар Данев, председател на БСК, преди да влезе на заседание на Националния тристранен съвет.

По думите му ако се вдигнат най-ниските пенсии, се наказват тези, които са с най-голям принос към "солидарния стълб" - тези, които са били най-коректни към бюджета на НОИ.

Позицията на БСК е, че не трябва да се вдига минималната работна заплата, без да се вдигат пенсиите.

Когато се увеличава минималната работна заплата, се нанася много тежък удар на пазара на труда, отбеляза Данев.

Той добави, че по този начин е много вероятно да се закрие по-голямата част от едва издържащия малък и среден бизнес.

Данев съобщи, че на заседанието на тристранния съвет днес ще бъде обсъждан и въпросът за представителността на синдикалните и работодателски организации.

Партньорите ще разгледат предложената от финансовия министър Симеон Дянков нова система за заплащане в държавната администрация.

Синдикатите са против идеята служителите да получават по 70% от заплатата си твърдо а останалите 30% - при доказани резултати.

Въпросът за увеличаването на пенсиите и вдигането на пенсионната възраст не е в дневния ред на днешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).

Това каза пред Агенция "Фокус" Цветан Симеонов, председател на Управителния съвет на Българска търговско-промишлена палата.

По думите му стига да има средства, е добре и трябва да се започне с най-малките пенсии на тези хора, които са под тежестта на икономически затруднения.

От палатата обаче са против административно увеличение на заплатите под каквато и да е форма.

По думите на Симеонов причината е, че там трябва основен критерий да бъде производителността.

За нашите родители и за възрастните хора, които са изработили своето, не може да искаме повишена производителност, добави той.

"Бюджетът не е бездънна бъчва – има лимити, затова нашето съгласие и даже препоръка от предишен период (ние сме говорили с министъра на финансите) е да се започне с вдигане на най-ниските пенсии и докъдето стигнат парите. Дай Боже, да стигнат за всички", каза Симеонов.

Междувременно вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов заяви пред БНР, че не е правилно да се вдигат само пенсиите в размер до 200 лв. По думите му всяка политическа намеса в размера на пенсиите е вредна.

"Тя нарушава съотношението между внесени вноски и получавани едни пенсии. Сега ще вдигнем малките и ще оставим големите. Кои са малки и кои са големи? Винаги сме били против това и сега сме против", заяви още Манолов.

Председателят на бюджетната комисия в Народното събрание Менда Стоянова пък заяви, че повишаване на минималните пенсии може да има, само ако е налице преизпълнение на приходите, заложени в проектобюджета за 2012 г.

До повече приходи би довел реален ръст на Брутния вътрешен продукт, а оценка за това ще може да се даде едва след средата на следващата година, посочи Стоянова.

Тя добави, че България е заложник на нестабилната икономическа ситуация в Европа, и трябва да се съобразява с това.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Задържаха висш гръцки офицер за шпионаж за Китай

Задържаха висш гръцки офицер за шпионаж за Китай

Свят Преди 4 часа

Според той е предавал строго секретни военни данни чрез специализиран криптиран софтуер

Българин бе арестуван с над 6 кг хероин в Гърция

Българин бе арестуван с над 6 кг хероин в Гърция

Свят Преди 7 часа

Стойността на конфискуваното количество се оценява на повече от 150 хиляди евро

Разследват италианец за „лов на хора“ в Сараево

Разследват италианец за „лов на хора“ в Сараево

Свят Преди 8 часа

По време на войната около 11 000 цивилни са загинали от снайперски обстрел и артилерийски атаки

Съдът обяви за незаконен строежа в  „Сините камъни“

Съдът обяви за незаконен строежа в „Сините камъни“

България Преди 8 часа

Решението на Административният съд в Сливен подлежи на обжалване.

Пребит до смърт човек насред Бистрица, пуснаха обвиняемия под домашен арест

Пребит до смърт човек насред Бистрица, пуснаха обвиняемия под домашен арест

България Преди 9 часа

СГП поиска спрямо обвиняемия да бъде взета най-тежката мярка за неотклонение

ЕС удря руската енергетика, банки, стоки и услуги в нов пакет санкции

ЕС удря руската енергетика, банки, стоки и услуги в нов пакет санкции

Свят Преди 9 часа

Комисията стартира мащабен 20-и пакет с цел той да бъде приет преди войната на Русия срещу Украйна да навлезе в петата си година

ЕРП-тата обявиха - високите сметки за ток са заради повишено потребление

ЕРП-тата обявиха - високите сметки за ток са заради повишено потребление

България Преди 9 часа

Средната януарска сметка спрямо предходната е по-висока с 30-40%

Атентат в джамия в Исламабад, Пакистан

Атентат в джамия взе десетки жертви, над 100 са ранени в Исламабад

Свят Преди 9 часа

Атаката е най-смъртоносният самоубийствен атентат в Исламабад от повече от десетилетие

MAGA реагира на интервюто на боксьорката Имане Хелиф

MAGA реагира на интервюто на боксьорката Имане Хелиф

Свят Преди 9 часа

"Моля, не ме използвайте за политически битки", заяви Хелиф

Българин осъди болница, без да знае го направили баща

Българин осъди болница, без да знае го направили баща

България Преди 9 часа

Използван е негов биологичен материал, оставен за съхранение

Издирват дете след случая "Петрохан"

Издирват дете след случая "Петрохан"

България Преди 9 часа

ДАЗД се е самосезирала и своевременно е сезирала останалите компетентни органи

Мама или тате? Кой влияе повече на здравето на детето – науката разкрива

Мама или тате? Кой влияе повече на здравето на детето – науката разкрива

Любопитно Преди 10 часа

В продължение на десетилетия психологията и медицината са се фокусирали върху майките: ако нещо се обърка с детето, обществото често обвинява майчината свръхзакрила или емоционална студенина

Омбудсманът алармира за буферни паркинги в София

Омбудсманът алармира за буферни паркинги в София

България Преди 10 часа

Последиците от взетото решение ще засегне значителен брой граждани и ще доведе до увеличаване на трафика в столицата