Това каза министър-председателят Бойко Борисов при петъчния парламентарен контрол в Народното събрание.
В отговор на питане на народните представители Корнелия Нинова и Румен Овчаров (КБ), министър-председателят отбеляза, че Агенцията по приватизация и следприватизационен контрол е единственият компетентен орган, който може да осъществи приватизация на "Булгартабак холдинг" АД.
С решение на Надзорния съвет на агенцията от 14 април 2011 г. е указано на Изпълнителния съвет на агенцията какъв метод за приватизация на дружеството трябва да бъде избран, какви да са предварителните изисквания към инвеститорите, както и критериите за оценка на предложенията на участниците.
Изпълнителният съвет на агенцията е определил лицата, които могат да участват в приватизационната процедура за продажбата на дружеството.
По думите на Борисов нито един от членовете на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) не е гласувал против параметрите за приватизация на "Булгартабак холдинг" АД.
Единственият въздържал се е Руси Статков от БСП, добави премиерът.
Според депутата от Коалиция за България Румен Овчаров критериите са приватизация на "Булгартабак холдинг" АД се правят за една фирма, която трябва да спечели.
От левицата посочиха, че параметрите за приватизация на дружеството се договарят на среща в кабинета на министър-председателя Бойко Борисов.
Овчаров отказа да назове фирмата. Той посочи, че е написал името й в един плик, който е подпечатан с червен восък и се намира в редакцията на един вестник.
Според Овчаров "Булгартабак холдинг" АД ще бъде продаден на много ниска цена, без всякакви гаранции за персонала, за развитието и бъдещето на дружеството и за изкупуването на продукцията на тютюнопроизводителите.
Управляващите говорят за голям стратегически външен инвеститор, но заложените критерии за приватизация са написани така, че нито един от големите външни инвеститори не отговарят на условията и предварително се знае, че няма да участват, добави Корнелия Нинова.
Тя посочи, че става въпрос за условието стратегическият инвеститор да преработва със собствени мощности 12 хиляди тона тютюн годишно.
"Министър-председателят излъга българския парламент, а чрез него и българските граждани, че Министерският съвет и той персонално нямат отношение към сделката за приватизация на "Булгартабак", че единственият оторизиран орган, който може да вземе решение и да проведе тази процедура е Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК)", заяви Нинова.
Тя посочи като доказателство за това доклад на изпълнителния директор на АПСК Емил Караниколов от 13 април т.г., който беше раздаден на медиите.
По думите й "този документ директно злепоставя министър-председателя като човек, който еднолично взима решенията за тази сделка и притиска на среща в Министерския съвет консултанта да промени параметрите на сделката".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!