Безумното брюкселско прахосничество
Източник: ЕПА/БГНЕС

Докато цяла Европа е принудена да се придържа към стриктни икономии, Европейската комисия (ЕК) харчи на воля. Субсидии се раздават под път и над път. Много от брюкселските милиарди потъват незнайно къде...

Това пише за онлайн изданието на сп. "Шпигел" кореспондентът в Брюксел Ханс-Юрген Шламп.

През уикенда в Брюксел и в посолствата на ЕС по цял свят бе тържествено отбелязан Деня на Европа, на който преди 60 години френският външен министър Робер Шуман нахвърля в своя реч проекта за обединена и мирна Европа. Сега директорът на протокола към Еврокомисията, някой си мосю Жак де Бенст, трябваше да намери подходящ тост за звъна на чашите с шампанско и сътвори: "За ЕС и неговите лидери!".

Европа - голямата бананова република

Това може и да звучи подозрително като полит-химн от Северна Корея, но външнополитическият отдел бе във възторг, че тостът бил "прост и обхващал народа и общността на лидерите му".

Какво безумие - чуди се германската евродепутатка Инге Гресле. За подобни и други безумия, превърнали се междувременно в нещо съвсем нормално за европейските институции, честваният Шуман надали си е и помислял.

Като например историята на продължилата 30 години "Бананова война", с която ЕС затваряше границите си за внос от Южна Америка и облагодетелстваше тропическите плодове от френските и британските колонии.

Сега наистина и последните бариери за внос ще отпаднат, но за утеха Камерун, Брегът на слоновата кост, Гана и няколко Карибски острови ще получат през следващите четири години компенсация от 190 млн. евро.

Така Европа сега субсидира със стотици милиони годишно бананите, отглеждани в Гваделупа или на Канарските острови, консумирани от европейците, а с друга една купчина евро "спонсорира" фиктивни банани, които сега вече не се консумират от европейците.

"Цяла Европа е една бананова република", възмущава се зелената европарламентаристка Франциска Брантнер от тази глупост, след като навсякъде не достигат пари, а тук те се прахосват.

За да може Брюксел да продължи да раздава така великодушно и глобално пари, Еврокомисията иска да прибави от догодина към разходния си бюджет още 5,9%. По-голямата част от средствата, както и досега, ще се насочат към селското стопанство и структурното поощряване. Точно там, където разпределянето на милиардите беше оспорвано и в миналото.

Няколко примера от аграрния бюджет бързо разкриват истината: най-голям индивидуален получател на средства за селското стопанство в България, например, е Галина Димитрова Пейчева-Митева, 27-годишната дъщеря на управлявалия до юли 2009 г. зам.-министър на селското стопанство - 700 хил. евро от касите, за които отговаря баща й.

Няма улики за неправилни действия - в Брюксел никога няма такива. Защото да се проверят евентуални неправомерни постъпки, според един служител от ЕС, било "работа на българските власти".

Никой не го е грижа...

Тъй като Брюксел плаща, но не контролира, то и никой там не се стряска, когато стане известно, че 60 хил. евро съюзни средства, предназначени за подпомагане на селското стопанство, са отишли за един шведски акордеонен клуб, 30 хил. за датски билярд-клуб, 160 хил. за холандски кънкьорски клуб, а 350 хил. за футболен отбор.

Формално вероятно всичко е било коректно, няма доказателства за противното. Но и никой в администрацията на ЕС не е точно запознат. А и никой не го е грижа. Понякога все пак Европарламентът се намесва, както стана сега с плащанията от ЕС за спряната през 2006 г. българска АЕЦ Козлодуй. 500 млн. евро са вече преведени от Брюксел.

Но разграждането на четирите ядрени реактора, за което всъщност бяха предназначени парите, все още не е започнало, възмутиха се парламентаристите. Въпреки това Еврокомисията подготвя плащането на още около 300 млн. Сега Европейската сметна палата ще разследва финансовия провал с реакторите.

Контрольорите от палатата имат и задачата да проверят защо създаването на новата полицейска база данни за издирване СИС 2 се превърна във фиаско: 80 млн. евро развойни средства е вляла ЕК в проекта, много повече от първоначално заплануваната сума. План графикът и тук е бил пресрочен, но СИС 2 така и не функционира.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Израелската армия заяви, че се готви да премести цивилните в южната част на ивицата Газа

Свят Преди 5 часа

"Хамас" казва, че няма да се разоръжи, докато не бъде създадена независима палестинска държава

Мерц: Унижението на Зеленски от Тръмп няма да се повтори на срещата им в понеделник

Мерц: Унижението на Зеленски от Тръмп няма да се повтори на срещата им в понеделник

Свят Преди 5 часа

На въпросната среща в края на февруари Тръмп многократно прекъсваше Зеленски

САЩ спират издаването на визи за лица от Ивицата Газа

САЩ спират издаването на визи за лица от Ивицата Газа

Свят Преди 6 часа

Aмериканското дипломатическо ведомство публикува съобщение по темата

,

Пет месеца от трагедията в Кочани: Градът почита загиналите в дискотека „Пулс“

Свят Преди 7 часа

Нощният клуб е функционирал незаконно в продължение на години

,

Българка е била намушкана 10 пъти с нож и пребита със стол в Гърция

Свят Преди 8 часа

Сочен за извършител е нейният партньор, който е арестуван

Кола нарочно прегази мъж от Сливен два пъти

Кола нарочно прегази мъж от Сливен два пъти

България Преди 9 часа

Задържан е съсед на пострадалия

.

Масирани проверки за фалшиви книжки в София

България Преди 9 часа

Задържани са четирима, съставени са над 200 фиша

„Какво му е?“: Защо съседите на Марк Зукърбърг са му ядосани

„Какво му е?“: Защо съседите на Марк Зукърбърг са му ядосани

Любопитно Преди 10 часа

Всичко по темата може да прочетете в следващите редове

,

Макрон призова за бдителност и продължаване на натиска върху Русия

Свят Преди 10 часа

Френският президент приветства и "готовността на Съединените щати" да допринесат за даване на гаранции за сигурността на Украйна

,

Два мотоциклета се удариха на пътя Благоевград - Дупница, има пострадали

България Преди 10 часа

Всички участници в произшествието са закарани за преглед

Зеленски иска гаранции за сигурност от Европа и САЩ

Зеленски иска гаранции за сигурност от Европа и САЩ

Свят Преди 11 часа

Това написа той в своя Telegram канал

"Нe сме боксови круши!": В Сърбия се провеждат поредните антиправителствени протести

"Нe сме боксови круши!": В Сърбия се провеждат поредните антиправителствени протести

Свят Преди 11 часа

Полицията е на терен с жива сила и бронирани автомобили

,

Мелания Тръмп получи благодарности от Украйна за загрижеността си за децата, отведени в Русия

Свят Преди 11 часа

Първата дама на САЩ написа писмо, касаещо отвлечените украински деца

Евакуират живущите в Българово заради голям пожар

Евакуират живущите в Българово заради голям пожар

България Преди 11 часа

От пожарната служба в Бургас заявиха, че на терен са изпратени 6 противопожарни автомобила

Принц Уилям и принцеса Катрин с децата им: Джордж, Шарлот и Луи

Принцът и принцесата на Уелс Уилям и Катрин се местят в нов кралски дом

Любопитно Преди 12 часа

Кралската двойка планира да се установи в имота Форест лодж с осем спални, разположен в Уиндзорския парк

<p>Какво е състоянието на пострадалите след бруталния удар с АТВ</p>

Какво е състоянието на пострадалите след бруталния удар с АТВ

България Преди 13 часа

„Вчера лекарят ни каза: „Не мога да ви давам надежди и не мога да ви ги отнемам”. Снаха ми и детето ѝ са със счупени черепи”, разкри Юлиан Здравков