"Индъстри Уоч": Балансирането на бюджета е основно предизвикателство за България
"Индъстри Уоч": Балансирането на бюджета е основно предизвикателство за България   
Източник: Industry Watch
О�о �овно предизвикателство пред българската икономика е балансирането на публичните финанси в условията на свиващи се публични приходи в контекста на силната зависимост на бюджета от косвените данъци.

Това се казва в нов доклад на "Индъстри Уоч" за състоянието на българската икономика през последните две години в условията на световната финансова криза.

Предимство за българската икономика представлява ниското ниво на публичния дълг и ниската задъжнялост на домакинствата. Същевременно, според доклада на "Индъстри Уоч" вътрешния потенциал за увеличаване на производителността не е използван напълно.

Рисковете от влошаване на качеството на банковите активи могат да бъдат неутрализирани от относително високите нива на капиталова адекватност на банките и при необходимост - от изградените до момента фискални буфери.

Началото на финансовата криза през 2007 г. съвпадна с период на бърз икономически растеж в България, движен основно от инвестиционната активност. Трудно може да се разграничи точно доколко динамиката в българската икономика е била резултат от фундаментални фактори, свързани с повишаване на производителността и подобряване на средата за бизнес, и доколко – следствие единствено от рязка кредитна експанзия.

Има поне няколко индикации, че България „посреща” кризата в много по-стабилно положение от голяма част от европейските икономики (и САЩ), а причините за растежа не са били единствено в "евтините пари", смятат специалистите.

Правителството провеждаше за последните над 10 години политика на бюджетни излишъци, а на практика българската държава почти няма дълг, за разлика от много развиващи се икономики в региона, следвали разхлабена бюджетна политика.

Режимът на валутен борд не позволи на БНБ да насърчава и улеснява кредита, подпомагайки създаването на кредитни „балони” (като дори за последните години Централната банка въведе редица рестрикции), а началното ниво на задлъжнялост беше изключително ниско.

За относително бедната на капитал българска икономиката нетният приток на външни спестявания е в пряка връзка с растежа. Свиването на паричното предлагане в световен мащаб доведе до съществено забавяне на притока на външни капитали в страната.

Преките чуждестранни инвестиции се понижиха до 17% от БВП

в средата на 2009 г. при 29% в края на 2007 г. Отчита се и рязко свиване на достъпа до външни заеми. Новият кредит за реалният сектор започва да се свива още в края на 2007 г., докато търговските банки продължават да привличат нарастващ нов ресурс до края на второто тримесечие на 2008 г.

След първите ефекти от кризата върху глобалната икономика започна плавно изменение на структурата на българския износ – нараства делът на част от потребителските стоки за сметка на суровини и материали, които се използват за междинно потребление в производствения процес.

Загубата на работни места по трудов договор беше концентрирано в няколко сектора на икономиката. Над 60%, или над 56 хил. от разрушените работни места бяха в преработващата промишленост.

Останалите бяха в сферите на строителството и търговията. Съкращенията на заетост бяха почти 100% в частния сектор.

Адекватната публична политика би следвало да включи и значително редуциране на заетите в държавния сектор, смятат експертите.

Въпреки препоръките на специалистите за съкращаване на публичните разходи, проектът за макрорамката на бюджета за следващите четири години предизвика

първия сблъсък в кабинета "Борисов".

Проектът предвижда замразяване на заплатите и пенсиите за следващите четири години, което бе причина за протести от страна на Министерството на труда и социалната политика.

Вчера премиерът Бойко Борисов коментира, че догодина, ако заработи икономиката, излезем от кризата, спре контрабандата, върнем доверието на Брюксел и еврофондовете, можем да говорим за повишаване на пенсиите и заплатите.

Борисов беше помолен да коментира прогнозата на предишния премиер и лидер на БСП Сергей Станишев, че заплатите и пенсиите ще бъдат замразени.

"Знае какво е оставил и какво чака България", коментира Борисов думите на Станишев. Премиерът посочи, че след управлението на тройната коалиция пасивът в бюджета към момента е над половин милиард лева.

Той отбеляза, че пенсиите и заплатите са повишени само преди месец, от 1 юли.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Пожар в дома от детството на принцеса Даяна

Пожар в дома от детството на принцеса Даяна

Свят Преди 3 часа

Сграда в имението Алторп, където принцесата е израснала и където по-късно бе погребана, е била подпалена

Нетаняху: Лидерът на "Хамас" е елиминиран

Нетаняху: Лидерът на "Хамас" е елиминиран

Свят Преди 3 часа

Израелските медии съобщиха, че Синуар е бил мишена на израелски въздушни удари

<p>Взриви се ракета на компания на Илон Мъск</p>

Взриви се ракета на космическата компания на Илон Мъск

Свят Преди 4 часа

Въпреки това, от „Спейс Екс“ не определят инцидента като провал

Джулия Робъртс не се обръсна - и светът полудя. Защо още говорим за това?

Джулия Робъртс не се обръсна - и светът полудя. Защо още говорим за това?

Любопитно Преди 4 часа

Това непокорство дори се пренесе и върху някои от най-видимите публични личности в света

Може ли ЕС да укрепи Черно море преди Путин да удари пак?

Може ли ЕС да укрепи Черно море преди Путин да удари пак?

Свят Преди 4 часа

Брюксел обяви стратегия за инвестиции в модернизация на инфраструктурата за военни цели

<p>От хищник до реквизит за TikTok</p>

От хищник до реквизит за TikTok: Лъвовете - новият статус символ в Тайланд

Свят Преди 4 часа

„Някои хора купуват лъв и след това не могат да се справят с него“

Предлагат по-малки глоби за "обида" и "клевета"

Предлагат по-малки глоби за "обида" и "клевета"

България Преди 4 часа

Изменя се също и разпоредбата за деянието „изтезание“

"Евробарометър": Рекордно доверие в ЕС и еврото

"Евробарометър": Рекордно доверие в ЕС и еврото

България Преди 5 часа

Доверието на българите в ЕС е 53% - с един процент повече от средното

,

Защо САЩ спират да издават визи за студенти, обмен и au pair

Свят Преди 5 часа

САЩ преустановяват процедурите за прием на чуждестранни студенти до второ нареждане

Спряха делото за изключване на Пеевски, Чакъров се отказа

Спряха делото за изключване на Пеевски, Чакъров се отказа

България Преди 5 часа

Това съобщиха от ВКС, където вчера магистратите заседаваха по делото

<p>Словакия одобри продажба на месо от кафяви мечки</p>

Словакия одобри продажба на месо от кафяви мечки, защитен вид в ЕС

Свят Преди 5 часа

"Защо? Защото месото от мечка е годно за ядене“

Пламен Тончев бе избран за ръководител на Комисията по досиетата

Пламен Тончев бе избран за ръководител на Комисията по досиетата

България Преди 5 часа

Сега Пламен Тончев ще трябва да освободи поста на председател на ДАНС

"Нищо не остана": Как войната в Газа отне деца, които още не бяха родени

"Нищо не остана": Как войната в Газа отне деца, които още не бяха родени

Свят Преди 6 часа

Историята на една майка и 4000 изгубени ембриона

Премиерата на документалния филм „Кабаиванска: Сезон XXI век" напълни кино „Влайкова"

Премиерата на документалния филм „Кабаиванска: Сезон XXI век" напълни кино „Влайкова"

Любопитно Преди 6 часа

Тя даде старт на поредица от събития, отбелязващи 25-годишнината на Международния майсторски клас на оперната дива

Последно сбогом с журналиста Красимир Ганев (СНИМКИ)

Последно сбогом с журналиста Красимир Ганев (СНИМКИ)

България Преди 6 часа

Красимир Ганев почина в събота (24 май) на 74 години

Русия обяви, че е превзела Константиновка в Сумска област

Русия обяви, че е превзела Константиновка в Сумска област

Свят Преди 6 часа

Руското министерство на отбраната допълни, че е завладяно и село Зельоное поле в Донецка област