Трайков: Имаме нужда от инвестиции за нови работни места
Трайчо Трайков   
Източник: БГНЕС

Държавата се нуждае от инвестиции, които да  допринесат за откриване на работни места, каза днес министърът на икономиката Трайчо Трайков.

Той призна, че разкриването на нови работни места в страната върви с по-бавни темпове, въпреки положителните икономически развития и инвестициите.

Трайков заяви това на втората годишна среща на ръководството на министерството с българските търговски представители в чужбина и бизнеса.

По думите му откриването на нови работни места в момента е една от най-големите задачи и предизвикателства за икономиката и за правителството.

Министърът цитира данни от последните няколко месеца, според които безработните са намалели с 10 хил. души - от 370 на 360 хил. души.

Инвестициите за 2010 г. по данни на изпълнителния директор на Българската агенция за инвестиции Борислав Стефанов са 1,640 млрд. евро, което с около 30% спад спрямо 2009 г.

Половината от всички инвестиции в страната са в промишленост и енергетика

За миналата година най-голям е ръстът на инвестиции у нас в химическата индустрия и производство на метали, посочи Трайков. От 2008 г. в България се наблюдава аналогична на общоевропейската тенденция в притока на преките чуждестранни вложения, според която намалението им средно е четири пъти.

Министър Трайков съобщи, че между 14 и 21 пъти са намалели инвестициите в недвижими имоти, финанси и строителство.

За първите пет месеца на годината износът е нараснал с 47,2%, а вносът - с 25,6%, отбеляза Трайчо Трайков.

България изнася най-много стоки за Германия, Италия, Гърция, Белгия, Франция и Румъния, които формират около 2/3 от износа на страната ни за страни от ЕС. Много по-добри са резултатите и с Турция, Сърбия, Русия, Македония и Китай, които оформят 48,5% от износа за трети страни.

Българските представителства на чуждестранните инвеститори от началото на тази година са върнали междуфирмени кредити за над  430 млн. евро в централите си в съответната страна, съобщи икономическият министър.

Според него това от една страна показва, че капитали напускат страната ни, но от друга е показателно за това, че фирмите се стабилизират и стават платежоспособни.

Министърът информира, че в близките седмици ще започне работа

експортен портал за малките и средни фирми,

който се финансира с евросредства. Идеята на ресорната агенция е голяма част от услугите за бизнеса да са безплатни.

България има търговски мисии в 44 страни, в които работят 56 представители. Общият бюджет за тази дейност е около 9,5% от бюджета на министерството или 7,8 млн. лева за тази година.

Нови представителства страната ни е открила в Корея и Израел. Предстои и откриване на туристически представители във Франкфурт и в Москва.

НЕК ще избере най-подходящия начин за реакция

във връзка със заявеното от компанията намерение да заведе контраиск срещу "Атомстройекспорт", заяви още Трайков.

В края на миналата седмица стана ясно, че "Атомстройекспорт" е внесла в Международния арбитражен съд към Международната търговска палата в Париж иск за 58 млн. евро закъснели плащания от НЕК за работа по строителството на АЕЦ "Белене".

НЕК пък обяви намерение да започне съдебна процедура за предявяване на свой иск за неплатено оборудване на стойност 61 млн. евро при получаване на официално писмо от руската страна за заведено дело срещу българската компания.

Министър Трайков уточни, че юридическите представители на НЕК са подготвили сериозни анализи, които показват сценариите, по които НЕК може реагира.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп предложи „приятелско поглъщане на Куба“

Тръмп предложи „приятелско поглъщане на Куба“

Свят Преди 6 часа

Тръмп: Те нямат пари, в момента нямат нищо

<p>Клинтън за Епстийн: Не видях нищо и не направих нищо лошо</p>

Бил Клинтън за Епстийн: Не видях нищо и не направих нищо лошо

Свят Преди 7 часа

Бившият президент предварително заяви, че „често“ ще казва: „не си спомням“

Учител в детска градина в Германия сексуално насилвал деца

Учител в детска градина в Германия сексуално насилвал деца

Свят Преди 7 часа

Не може да се изключи възможността да са били извършени и други посегателства

Министерският съвет е готов да осигури пари за изборните паравани

Министерският съвет е готов да осигури пари за изборните паравани

България Преди 7 часа

Министерският съвет има готовност да предостави пълна подкрепа на ЦИК

ГДБОП разби мафията за фентанил във Варна

ГДБОП разби мафията за фентанил във Варна

България Преди 9 часа

Сред задържаните е основният дилър на фентанил и метамфетамин в района

Тежка катастрофа блокира АМ „Тракия” край Пловдив

Тежка катастрофа блокира АМ „Тракия” край Пловдив

България Преди 9 часа

Според предварителната информация е настъпил сблъсък между микробус и лека кола

30+1 Археологически чудеса, които пренаписаха човешката история

30+1 Археологически чудеса, които пренаписаха човешката история

Любопитно Преди 9 часа

От случайни открития до технологични пробиви: Хронология на артефактите, които разбиха историческите догми и разкриха изгубени цивилизации

Осъдиха Димитър Стилянов за наркотици в Англия

Осъдиха Димитър Стилянов за наркотици в Англия

Свят Преди 9 часа

Адвокатът на Стилянов, Рейчъл Смит, заявила, че той е имал обещаваща футболна кариера

Смениха шефовете на три областни дирекции на МВР

Смениха шефовете на три областни дирекции на МВР

България Преди 9 часа

Шефът на областната дирекция в София е преназначен

ВКС върна делото за побоя на директора на МВР – Русе

ВКС върна делото за побоя на директора на МВР – Русе

България Преди 10 часа

От ВКС оставят без уважение искането за промяна на местната подсъдност

Тревога в СЗО: Човек със свински грип без контакт с животни

Тревога в СЗО: Човек със свински грип без контакт с животни

Свят Преди 10 часа

Става въпрос за предаване на патогена от човек на човек.

Мъчния и вероятно убийство на бивш украински банкер в Италия

Мъчния и вероятно убийство на бивш украински банкер в Италия

Свят Преди 10 часа

Задържан е 34-годишният му син, който предполагаемо е участвал в отвличането на баща си

Мръсни крака и странно поведение: Селена Гомес защити Бени Бланко след скандалния му подкаст

Мръсни крака и странно поведение: Селена Гомес защити Бени Бланко след скандалния му подкаст

Любопитно Преди 11 часа

Селена Гомес защити партньора си Бени Бланко с емоционално видео, след като той стана мишена на онлайн подигравки заради провокативното си поведение в своя нов подкаст. Тя потвърди любовта си към него, игнорирайки критиките на феновете

<p>Разрив в ЕС след решението на Урсула фон дер Лайен</p>

Разрив между Франция и Германия след решението на Урсула фон дер Лайен

Свят Преди 11 часа

Макрон: Европейската комисия взе едностранно решение

Слънцето изненада учените: Звездата ни навлезе в нова фаза, остана без петна за 72 часа

Слънцето изненада учените: Звездата ни навлезе в нова фаза, остана без петна за 72 часа

Любопитно Преди 11 часа

След години на бурни магнитни бури и мощни изригвания, нашето Слънце неочаквано изчисти лицето си, сигнализирайки за преход към по-спокоен цикъл