Министър Стойнев за "Ораново": Стоп на престъпното безхаберие
Министър Драгомир Стойнев пред журналисти в рудник "Ораново"   
Източник: БГНЕС
а агедията в рудник "Ораново" разкрива две изключително вредни и опасни тенденции, на които аз ще сложа край", заяви днес министърът на на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев.

На 18-ия ден след поредната авария той декларира, че в рудника има

"абсолютно неспазване на правилата от страна на концесионера, безхаберие, престъпна абдикация на администрацията от задълженията й като регулатор и контрольор".

Концесионерът е работил без одобрен работен план за 2013 г. Това е нарушение, но администрацията е знаела и си е затваряла очите. Тази опасна престъпна симбиоза между администрация и некоректен бизнес ще бъде пресечена, посочи министърът.

Той вече бил получил официален доклад от инспектората на министерството.

Концесионерът Красимир Михайлов от Перник не е плащал възнаграждения за второто полугодие на 2011 г., за първото и за второто полугодие на 2012 г. и на база на неодобрения годишен работен план за 2013 г. администрацията и предишният министър е трябвало да вземат съответните мерки така, че да бъде стопирана концесията, докато не се издължат възнагражденията, каза министър Стойнев.

"Разбрах, че

моят предшественик е заявил, че всичко е коректно, докато той е бил министър, но не е прав.

Напротив, проблемите са именно от този период и тук отговорност имат и администрацията, и всички контролни органи", заяви министърът.

На въпрос - дали ще се затвори този рудник, Драгомир Стойнев отговори, че трябва да се изчака да завършат спасителните дейности, да се извадят двамата мъже, които са вътре.

Откакто са започнали спасителните работи, каза той, са почистени 82 метра - 46 метра в галерията, където е станало срутването, и допълнителни 33 метра по обходната галерия. Спасителите вече са напреднали и навлезли в зона "А" - последната, където е краят на галерията. Там спасителите са напреднали с три метра, остават около 6.5 метра.

За днешния смъртен случай министър Стойнев уточни, че не може все още да се каже, че това е трудова злополука, въпреки, че се е случило на работното място. Според него компетентните органи трябва да си свършат работа и да излязат със становище.

Днес миньор на 49 години почина в рудника. Починалият днес е електро-механошлосер, който е имал за задача тази сутрин заедно с колеги да придружи транспортирането на електромотор за смяна на друг аварирал електромотор, обясни министърът. Около 25 минути след започване на първа смяна работникът е паднал. Това се случва на 200 метра под земята, на около 650 метра от мястото на спасителните дейности, където се издирват другите двама миньори.

В момента се прави аутопсия на починалия миньор, зада се разбере причината за смъртта.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Андрю и Тристан Тейт бяха принудени да признаят, че показните им демонстрации на разкош, са били фалшифицирани за онлайн влияние

„Всичко е роля“: Братята Тейт признаха, че богатството им е било "цирк" за социалните мрежи

Свят Преди 10 минути

Адвокатите на Андрю и Тристан Тейт, които се борят срещу екстрадиция във Великобритания по обвинения в изнасилване и трафик на хора, признаха пред съда в Маями, че демонстрацията на богатство в социалните мрежи е била просто театрална хипербола и реклама

Тръмп постави условие на Саудитска Арабия: Ядрена сделка срещу мир с Израел

Тръмп постави условие на Саудитска Арабия: Ядрена сделка срещу мир с Израел

Свят Преди 23 минути

САЩ предлагат на Рияд споразумение за гражданска ядрена енергетика, но искат нормализиране на отношенията с Израел

„Никога няма да има друга“: Президенти, милиардери и звезди скърбят за Доли Партън

„Никога няма да има друга“: Президенти, милиардери и звезди скърбят за Доли Партън

Свят Преди 1 час

Отиде си една от най-големите икони в историята на музиката. От американските президенти и Джеф Безос до Тейлър Суифт и Еминем – политици, милиардери и световни звезди отдадоха почит пред паметта, щедростта и огромното сърце на легендарната Доли Партън

ПП и ДБ ще подкрепят Андрей Гюров за президент и Георги Кандев за вицепрезидент

ПП и ДБ ще подкрепят Андрей Гюров за президент и Георги Кандев за вицепрезидент

България Преди 1 час

Депутатът oт ПП Радослав Рибарски посочи и основните приоритети на партията за новия политически сезон

Тежка катастрофа между два тира блокира пътя Русе – София край Луковит

Тежка катастрофа между два тира блокира пътя Русе – София край Луковит

България Преди 1 час

Единият шофьор е тежко пострадал и е транспортиран с въздушна линейка до болница в Плевен

Аржентина увековечи триумфа над Англия с нов ден на националните отбори

Аржентина увековечи триумфа над Англия с нов ден на националните отбори

Любопитно Преди 1 час

Федерацията обяви 15 юли за официален футболен празник в страната

Експерти за акция „Заглушител“: Повдигат се въпроси за връзките между институциите и бизнеса

Експерти за акция „Заглушител“: Повдигат се въпроси за връзките между институциите и бизнеса

България Преди 1 час

Журналисти и бивши представители на МВР коментираха случая със заглушителя, открит в автомобил край заведение в "Драгалевци"

Ужас в Пакистан: 15 новородени загинаха при пожар в болница

Ужас в Пакистан: 15 новородени загинаха при пожар в болница

Свят Преди 1 час

В отделението е имало 16 новородени, когато е избухнал пожарът, като едно от тях е било спасено

Автовоз блокира пътя между Русе и Дунав мост, трафикът е затруднен

Автовоз блокира пътя между Русе и Дунав мост, трафикът е затруднен

България Преди 1 час

Камионът се е заклещил в района на пътен възел, полиция отцепи част от трасето

След бурите: Батак и Пещера остават в бедствено положение, в Струмяни започна описване на щетите

След бурите: Батак и Пещера остават в бедствено положение, в Струмяни започна описване на щетите

България Преди 1 час

Продължавава издирването на мъжа, отнесен от водите на Стара река

Ормузкия проток

Тръмп заяви, че всички мини в Ормузкия проток са премахнати

Свят Преди 1 час

Президентът Доналд Тръмп обяви пълно разчистване на мините в Ормузкия проток от флота на САЩ и отправи директно предупреждение към Техеран. Иран отговори с нови изисквания за корабоплаването и заплаха за повторно затваряне на водния път

.

Тръмп замрази интервютата за американски визи по целия свят

Свят Преди 2 часа

Администрацията на Доналд Тръмп временно спря интервютата за имигрантски визи във всички американски посолства по света. Мярката е част от новата кампания за затягане на контрола и по-строг подбор на кандидатите за САЩ

,

Плоскостъпие при децата: Кога наистина са нужни ортопедични стелки

Любопитно Преди 2 часа

До 5-годишна възраст плоскостъпието е напълно естествен физиологичен процес. Ето кои са тревожните сигнали, при които е необходима консултация със специалист, и какви грешки правят родителите при избора на ортопедични стелки

Два дрона изплуваха на плажове край Варна

Два дрона изплуваха на плажове край Варна

България Преди 2 часа

Районът беше отцепен