Законите в най-голяма степен защитават интересите на едрия бизнес, смятат 55% от предприемачите, участвали в проучване на НЦИОМ сред представители на бизнеса.
Резултатите бяха представени на кръгла маса в парламента на тема "Икономическата криза - законодателството в подкрепа на бизнеса".
Проучването е осъществено между 14 май и 15 юни, анкетирани са 580 фирми в цялата страна.
Според 13% от анкетираните, законодателството ни облагодетелства чуждестранните инвеститори.
Само 5% от запитаните смятат, че интересите на всички заинтересовани страни са добре балансирани.
По-голямата част - 69%, от представителите на бизнеса смятат, че няма закони, които да възпрепятстват работата на фирмите им.
Като примери за добре работещи закони в подкрепа на бизнеса се посочват Търговският закон, законите за ДДС, за корпоративното подоходно облагане, за чуждестранните инвестиции, за малките и средните предприятия.
За възпрепятстващи работата на бизнеса са посочени законите за обществените поръчки, за устройството на територията, за здравословните и безопасни условия на труд, за акцизите и за облагане на доходите на физическите лица.
Изследването е установило, че основното последствие от икономическата криза за бизнеса остава намаляването на обема на производството или продажбите на фирмите.
Междуфирмената задлъжнялост е вторият проблем.
Увеличава се и делът на песимистично настроените представители на бизнеса относно края на кризата.
В сравнение с 2009 г., днес мениджърите, според които кризата ще продължи над две години, са осем пъти повече, сочи проучването.
Представителите на бизнеса одобряват част от антикризисните мерки на правителството, като правят това през призмата на собственото си състояние.
Най-неодобрявани са предложенията за увеличаване на ДДС, възрастта за пенсиониране, здравните вноски.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!